Żółta wstążka u psa i jej znaczenie

2022-12-04
Żółta wstążka u psa i jej znaczenie

Widzieliście kiedyś żółtą wstążkę u psa, przyczepioną do obroży lub szelek? A może spotkaliście psa z zawiązaną żółtą chustą na szyi? Wbrew pozorom takie żółte elementy w psiej garderobie nie stanowią ozdoby lecz są istotną informacją i zarazem ostrzeżeniem dla innych. Dowiedz się, co oznacza to charakterystyczne oznaczenie i jak należy się zachować kiedy zauważymy żółtą wstążkę przy smyczy.

Żółta wstążka u psa - The Yellow Dog Project

Pies z żółtą wstążką to symbol inicjatywy społecznej, która swój początek ma w międzynarodowej kampanii "The Yellow Dog Project" z 2012 roku. Mimo, że symbol yellow dog i żółtej wstążki u psa jest powszechnie rozpoznawany w wielu krajach, w Polsce dopiero raczkuje. Założeniem akcji jest edukowanie właścicieli psów i nie tylko, o potrzebie identyfikacji psów, które wymagają przestrzeni. Kampania uświadamia dlaczego pies nie lubi dotyku i promuje odpowiedni kontakt z psami, tak aby zminimalizować u czworonogów poziom stresu wywołany kontaktem z innymi psami czy ludźmi.

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Co oznacza żółta wstążka u psa?


Przywiązanie psu żółtej wstążeczki jest znakiem ostrzegawczym, który powinno się traktować bardzo poważnie. Jeśli zauważymy chustkę, sznurek, bandamkę, kokardkę, tasiemkę czy wstążkę w żółtym kolorze przyczepione do smyczy czworonoga, należy ograniczyć jakikolwiek kontakt z psiakiem. Taki dodatek do obroży psa oznacza, że mamy do czynienia z psami potrzebującymi przestrzeni. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć co oznacza żółta wstążka u czworonoga, ponieważ znaczeń jest wiele i każdy
przypadek jest inny, jednak przekaz zawsze jest ten sam - “NIE PODCHODŹ” i “NIE DOTYKAJ”.

Jak się zachować wobec psa z żółtą wstążką?

Zatem jak się zachować wobec psa z żółtą wstążką? Jak się zachować gdy pies nie lubi dotyku? Jeśli spotkamy psa z żółtą wstążką, miejmy świadomość, że taki pies potrzebuje psiej przestrzeni osobistej, dlatego nie podchodźmy do czworonoga. Do najczęstszych przyczyn zakładania psu żółtej wstążki należy: podeszły wiek psa, choroba, rekonwalescencja po operacji, szkolenie, zaburzenia behawioralne, lękliwość, agresja psa czy niechęć psa w stosunku do nieznajomych. Zakładając psu żółtą wstążkę dbamy o komfort czworonoga i w niewerbalny sposób informujemy, że nie życzymy sobie podchodzenia czy przeszkadzania nam i naszemu pupilowi podczas spaceru. To znak od opiekunów psów dla obcych ludzi mówiący: nie wolno Ci pogłaskać psa, on nie życzy sobie kontaktu.

Pies który boi się dotyku

Co oznaczają inne kolory wstążek?

Kampania The Yellow Dog Project doczekała się kontynuacji i w ten sposób zapoczątkowano nowy trend bazujący na nadawaniu znaczeń dla innych kolorów wstążek oraz akcesoriów dla psów. Kolory wstążek i ich znaczenie u psa są bardzo intuicyjne i odzwierciedlają osobowość oraz potrzeby czworonoga. 

  • Zielona wstążka oznacza przyjacielskie nastawienie psa, do którego swobodnie można podejść.
  • Pomarańczowa wstążka oznacza negatywne nastawienie wobec innych psów.
  • Czerwona wstążka ostrzega przed zbliżaniem się do psa, należy zachować szczególną ostrożność.
  • Niebieska wstążka informuje, że pies jest na służbie lub odbywa szkolenie.
  • Biała wstążka sygnalizuje, że pies jest niewidomy, głuchy lub niepełnosprawny.

Żółta wstążka u psa - podsumowanie

Pamiętajmy, że żółta wstążka dla psa nie jest ozdobą, to symbol międzynarodowego projektu Yellow Dog, który przywiązanie żółtej wstążki ma na celu kształcenie odpowiedniej postawy wobec psa. Jak wiadomo, 0każdy pies jest inny, jedne potrzebują bliskości i czułości, inne wręcz przeciwnie- potrzebują przestrzeni a na dotyk reagują lękiem lub agresją. Na pierwszy rzut oka oczywiście nie wiadomo z jakim psem mamy do czynienia i właśnie stąd pomysł na przywiązanie żółtej wstążki, która informuje o potrzebach czworonoga. Pamiętajmy, że żółta wstążka u psa nie zawsze oznacza agresywnego psa, lecz psa, który potrzebuje przestrzeni i braku kontaktu z innymi psami czy ludźmi. Właśnie dlatego tak ważne jest popularyzowanie idei, aby każdy psiarz i jego czworonóg czuli się komfortowo. 

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel