Zatrucie u kota. Jak rozpoznać zatrucie i pomóc pupilowi?

Zatrucie u kota może prowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Jak rozpoznać, że kot zjadł coś toksycznego i jak udzielić pupilowi niezbędnej pomocy przy zatruciu pokarmowym?
Co może być przyczyną zatrucia u kota?
Koty to wyjątkowo ciekawskie zwierzęta, które mogą interesować się wieloma niebezpiecznymi dla siebie rzeczami. W otoczeniu każdego mruczka znajdują się różne toksyczne substancje mogące spowodować zatrucie. Są to między innymi:
- trujące rośliny doniczkowe (do roślin wywołujących zatrucie u kota należą na przykład monstera, gwiazda betlejemska i dracena, więcej na ten temat przeczytasz tutaj)
- leki z ludzkiej apteczki (najbardziej toksyczne są leki przeciwbólowe i psychotropowe),
- chemia domowa (na przykład domestos czy płyn do prania),
- toksyczne pokarmy (w tym cebula, czekolada, alkohol),
- przyprawione resztki z obiadu i zepsute jedzenie.
Poważnym zagrożeniem dla kotów wychodzących są także trutki na szczury i ślimaki oraz środki ochrony roślin, które mogą trafić do kociego żołądka wraz z podgryzaną trawą lub zostać zlizane z łap kota spacerującego po spryskanym trawniku.

Najczęstsze objawy zatrucia u kota
Objawy zatrucia u kota zależą od rodzaju toksyny, jaką zjadł zwierzak. Szkodliwe substancje mogą wywołać u kota takie symptomy zatrucia, jak:
- objawy ze strony układu pokarmowego (ślinotok, biegunka, wymioty, wzdęcia),
- objawy neurologiczne (drgawki, zaburzenia koordynacji, śpiączka),
- oznaki uszkodzenia nerek lub wątroby (krew w moczu, żółtaczka),
- zaburzenia ze strony układu krążenia (duszności, bladość błon śluzowych),
- krwotoki wewnętrzne (najczęściej w przypadku zatrucia trutką na szczury).
Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się od razu po spożyciu trującej dla kota substancji lub dopiero po kilku godzinach od kontaktu z toksyną. Znacząco utrudnia to rozpoznanie przyczyny złego samopoczucia zwierzaka i udzielenie mu pierwszej pomocy na czas. Niestety im więcej czasu minie od zjedzenia trucizny, tym rokowania będą znacznie gorsze...

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia u kota
Każdy opiekun kota powinien wiedzieć, co robić w przypadku zatrucia, a także czego nie robić. W wielu przypadkach podawanie kotu wody utlenionej do pyszczka w celu wywołania wymiotów będzie dużym błędem - takie postępowanie przyniesie więcej szkody niż pożytku w przypadku zatrucia żrącymi substancjami, które mogą uszkodzić przełyk zwierzaka, a nawet dostać się do jego płuc i doprowadzić do śmierci. Wywołanie wymiotów sprawdzić się może po zjedzeniu czekolady, cebuli lub leków, jednak nie należy robić tego samodzielnie bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii.
Jeśli podejrzewamy zatrucie u kota, kluczowe jest jak najszybsze zabranie pupila do specjalisty. Równie ważne jest ustalenie, jaką substancję i w jakiej ilości zjadł czworonóg - taka informacja pomoże lekarzowi dobrać najlepsze postępowanie mogące uratować życie kota. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą opakowania po chemii lub jedzeniu czy zrobienie zdjęcia pogryzionej przez kota roślinie albo wymiocinom zwierzaka. Lekarza weterynarii należy poinformować o tym, jakie objawy występują u kota i kiedy pojawiły się po raz pierwszy.
W zależności od toksyny, leczenie zatrucia u kota może obejmować:
- podanie kotu specyficznej odtrutki neutralizującej toksynę lub preparatów wiążących truciznę w przewodzie pokarmowym,
- wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka,
- podanie kroplówek i leków usprawniających eliminowanie toksyn wraz z moczem,
- zastosowanie preparatów wspierających prawidłową pracę wątroby i nerek lub odbudowę utraconych czerwonych krwinek.
Szybka reakcja opiekunów i natychmiastowe wprowadzenie leczenia znacząco zwiększają szanse zwierzaka na przeżycie. Zdarzyć się jednak może, że kot po zatruciu będzie potrzebował przez długi czas przyjmowania specjalistycznej diety i suplementów, a także kontrolnych badań krwi.

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe u kota
Nie każde zatrucie pokarmowe będzie stanowiło zagrożenie dla życia kota. Zjedzenie nieświeżego jedzenia, nagła zmiana karmy czy podanie przysmaków, do których żołądek zwierzaka nie jest przyzwyczajony, może poskutkować chwilowym rozstrojem żołądka, który często nie będzie wymagał interwencji lekarza weterynarii. Jednorazowe wymioty, krótkotrwała biegunka czy wzdęcia nie są więc powodem do obaw. W takim wypadku należy uważnie obserwować zachowanie kota, zapewnić mu spokój i stały dostęp do wody, a także unikać podawania zwierzakowi przysmaków.
W razie wystąpienia poważniejszych objawów mogących świadczyć o ciężkim zatruciu należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą. Natychmiastowej pomocy będzie wymagał kot, u którego można będzie zaobserwować objawy ze strony układu nerwowego, duszności, krwiomocz, apatię lub utrzymujący się brak apetytu.
Jak uniknąć zatrucia u kota?
W przypadku zatruć pokarmowych niezwykle ważna jest profilaktyka. Opiekun powinien zabezpieczyć wszystkie toksyczne dla pupila substancje (leki, chemię domową, niezjedzone resztki z obiadu) tak, by zwierzak nie miał do nich dostępu. Warto także zapoznać się z listą trujących dla kota roślin i wybierać jedynie te, które nie są groźne dla czworonoga (tutaj lista bezpiecznych roślin dla kotów).
Koty ze skłonnością do niewielkich zatruć spowodowanych błędami żywieniowymi lub wrażliwym układem pokarmowym powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę zawierającą lekkostrawne składniki i dodatki wspierające zdrowie przewodu pokarmowego. Jedną z takich karm jest Euphoria Gluten Free Sensible - pełnoporcjowa karma dla kotów o wrażliwym układzie trawiennym. Receptura karmy bazuje na króliku i indyku, które stanowią lekkostrawne źródła białka i została wzbogacona o takie dodatki, jak:
- suszone jabłka - zawierają pektyny, które wspierają pracę jelit i mogą pozytywnie wpływać na konsystencję wypróżnień,
- wyciągi roślinne - dostarczają cennych antyoksydantów, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami,
- ryż i batat - bezglutenowe, lekkostrawne źródła węglowodanów,
- MOS, FOS i drożdże - źródła prebiotyków stanowiących pożywkę dla zdrowych bakterii jelitowych i pobudzających pracę układu odpornościowego,
- ekstrakt z karczocha - wspiera funkcjonowanie wątroby biorącej udział w trawieniu tłuszczów,
- olej z łososia - źródło kwasów omega-3 i omega-6 o działaniu przeciwzapalnym.
Karma Euphoria Gluten Free Sensible nie zawiera glutenu, barwników ani sztucznych konserwantów, które mogłyby drażnić układ trawienny wrażliwego kota. Dostarcza natomiast wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania doskonałego zdrowia.
Polecane

Karma dla kotów EUPHORIA Gluten Free Cat SENSIBLE Indyk & Królik 1,5 kg

Karma dla kotów EUPHORIA Gluten Free Cat SENSIBLE Indyk & Królik 8 kg
