Wymioty u kota. Dlaczego kot wymiotuje i jak mu pomóc?

2024-04-06
Wymioty u kota. Dlaczego kot wymiotuje i jak mu pomóc?

Wymioty u kota to dość częste zjawisko, które może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienić można zarówno niegroźne dolegliwości, jak i sytuacje wymagające udzielenia zwierzakowi natychmiastowej pomocy. Dlaczego kot wymiotuje? Sprawdź, kiedy musisz się tym martwić!

Najczęstsze przyczyny wymiotów u kota

Wymioty, czyli zwracanie zawartości żołądka to mechanizm obronny, który ma za zadanie oczyścić przewód pokarmowy z zalegającej w nim, szkodliwej lub drażniącej treści. Do najczęstszych przyczyn wymiotów u kota zaliczyć można:

  • zakłaczenie,
  • niestrawność,
  • zatrucie po zjedzeniu toksycznej rośliny (więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule),
  • zatrucie po spożyciu środków chemicznych,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym,
  • przejedzenie, zbyt łapczywe połykanie pokarmu,
  • źle dobraną dietę,
  • choroby przewlekłe (np. niewydolność nerek),
  • stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego kota,
  • zarobaczenie,
  • choroby zakaźne,
  • silny stres,
  • nowotwory układu pokarmowego.

By ustalić, co powoduje wymioty u kota, należy przyjrzeć się zawartości wymiocin, samopoczuciu zwierzaka i częstotliwości wymiotów. Ważną informacją dla opiekuna będzie także obecność dodatkowych objawów, takich jak brak apetytu, osłabienie czy biegunka.

Dlaczego kot wymiotuje sierścią?

Wśród czynników wywołujących wymioty u kota znajdują się przede wszystkim kłaczki połknięte przez zwierzaka podczas codziennej pielęgnacji sierści. Sporadyczne zwracanie kłaczków otoczonych białą pianą jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, nie należy się nim martwić. Jeśli jednak kot wymiotuje sierścią częściej, niż raz w tygodniu, a dodatkowo cierpi na zaparcia, warto wspomóc organizm zwierzaka w usuwaniu zalegających pilobezoarów. Dobrym sposobem na zakłaczenie u kota jest podawanie mu pasty odkłaczającej i udostępnienie świeżej trawy do podgryzania. W przypadku kotów długowłosych konieczne jest także regularne szczotkowanie zwierzaka w celu usunięcia nadmiaru martwej sierści.

Co robić, kiedy kot wymiotuje po jedzeniu?

Wymioty u kota po jedzeniu świadczą najczęściej o łapczywym połykaniu pokarmu lub podawaniu zwierzakowi zbyt dużych porcji, które nie mieszczą się w małym żołądku kota. Układ pokarmowy kota przystosowany jest do spożywania w ciągu dnia nawet kilkunastu posiłków o niewielkiej objętości - jeśli mruczek dostaje całą dzienną porcję karmy podzieloną tylko na dwa posiłki, może to prowadzić do przeciążenia układu pokarmowego, a w konsekwencji wymiotów. Jeśli wymioty u kota pojawiają się po jedzeniu, należy wprowadzić kilka modyfikacji w sposobie karmienia zwierzaka. Pomocne może być zamienienie miski na płaski talerz lub podawanie mokrej karmy w macie do wylizywania. W ten sposób mruczek nie będzie mógł nabrać do pyszczka na raz dużej ilości pokarmu. Dobrym sposobem na karmienie kota mniejszymi porcjami może być zakup automatycznego dozownika karmy, który będzie wydawał zwierzakowi niewielkie ilości suchej karmy w określonych odstępach czasu.

Przyczyną wymiotów po jedzeniu może być też nietolerancja pokarmowa, czyli nieprawidłowa reakcja układu pokarmowego na jakiś składnik diety. W takim wypadku warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem zwierzęcym, który doradzi opiekunowi kota, jak dobrać najlepszą karmę dla jego pupila.

Dlaczego kot wymiotuje krwią?

Obecność świeżej krwi lub skrzepów w wymiotach kota to sygnał, że z kotem dzieje się coś poważnego, a jego życie jest zagrożone. Przyczyną krwawych wymiotów u kota może być:

  • nowotwór przewodu pokarmowego,
  • ciało obce, które poraniło żołądek lub przełyk,
  • obecność wrzodów w przewodzie pokarmowym,
  • zatrucie chemią domową lub toksyczną rośliną.

Jeśli kot wymiotuje krwią, należy natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii i poinformować specjalistę o wszystkich dodatkowych objawach występujących u zwierzaka.

Co podać kotu, który wymiotuje i ma biegunkę?

Równoczesne wymioty i biegunka u kota mogą świadczyć o silnym zatruciu, zarobaczeniu lub chorobie zakaźnej. W takiej sytuacji zagrożenie dla życia kota stanowić będzie zarówno przyczyna, jak i skutek tych objawów - wymiotującemu kotu z biegunką grozi bowiem szybkie odwodnienie i wyniszczenie organizmu. Duża utrata płynów jest szczególnie niebezpieczna dla kociaków, choć może poważnie odbić się także na zdrowiu kota dorosłego.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet w takim wypadku nie należy podawać zwierzakowi żadnych leków na własną rękę. Źle dobrane leki lub ich dawkowanie mogą znacznie pogorszyć stan zwierzęcia, dodatkowo obciążyć jego narządy wewnętrzne lub nawet doprowadzić do perforacji przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli kot ma biegunkę i wymiotuje, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Specjalista zbada zwierzaka, ustali przyczynę problemów, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli doszło do poważnego odwodnienia, zaleci też podanie kotu płynów w postaci kroplówki.

Kiedy zabrać kota do lekarza weterynarii?

Jednorazowe wymioty pianą, śliną lub niestrawioną karmą nie są powodem do paniki. Będą prawdopodobnie spowodowane nagromadzeniem się kłaczków w żołądku, chwilową niestrawnością lub łapczywym jedzeniem - szczególnie, jeśli zwierzak nie wykazuje żadnych dodatkowych objawów. W takiej sytuacji należy po prostu obserwować zachowanie i samopoczucie kota. Natomiast częste wymioty u kota mogą być spowodowane przewlekłym stanem chorobowym, który wymagać będzie leczenia. Zwierzak będzie potrzebował natychmiastowej wizyty u weterynarza, jeśli w treści żołądka znajdują się skrzepy krwi, fragmenty robaków albo sznurka. Również pojawienie się takich objawów, jak brak apetytu, gorączka, biegunka, ślinotok czy apatia będą wskazaniem do szybkiej konsultacji z lekarzem weterynarii. Warto także pamiętać, że nie tylko wymioty mogą świadczyć o chorobie - ważnym objawem będzie także sam odruch wymiotny!

Autor: Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel