Wpływ diety na zachowanie psa

2020-10-22
Wpływ diety na zachowanie psa

Wiesz już, jak dobre odżywianie wpływa na zdrowie Twojego psa, ale czy zastanawiałeś się również, że może przekładać się ono na jego zachowanie?

Zachowanie psa jest bezpośrednią manifestacją tego, co dzieje się w jego organizmie. Nic dziwnego, że Twój ukochany piesek jest nieaktywny, agresywny lub osowiały, gdy nie je zdrowo. Oto, jak podawane przez ciebie jedzenie, mniejsze przekąski dla psa i częstotliwość karmienia kształtują jego nastrój i zachowanie.

  1. Niezbilansowana dieta

Wiele problemów zdrowotnych wynika z karmienia psa źle zbilansowaną dietą. Może to również prowadzić do problemów behawioralnych. Na przykład pies cierpiący na zaburzenia układu moczowego z powodu swojej diety może być niezwykle zestresowany i rozdrażniony z powodu bólu i dyskomfortu.

  1. Niewystarczająca ilość jedzenia

Jeśli Twój pies nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu i staje się głodny, może angażować się w zachowania destrukcyjne, takie jak zbieranie i zjadanie odchodów. To samo dotyczy zwierząt, które nie są zadowolone ze swojej diety z powodu braku pewnych składników odżywczych mogą jeść produkty nieżywnościowe, takie jak ziemia, trawa, śmieci.

  1. Pełna miska przez całą dobę

Stały dostęp do karmy bezzbożowej dla psa, suchej, mokrej i innej,  nie jest zalecany, chyba że będzie to polecenie weterynarza. Standardowy harmonogram karmienia psów to 2 do 3 razy dziennie w zależności od rasy. Poproś lekarza weterynarii o określenie, w jakich odstępach czasu powinieneś karmić swojego psiaka suchą karmą czy mokrą. Często drobne korekty karmienia w połączeniu z dobrymi ćwiczeniami, takimi jak zabawa w kojcu dla zwierząt domowych, mogą poprawić ogólne zachowanie psa.

  1. Karma o złym składzie

Składniki karmy, którą podajesz swojemu psu, mogą wpływać na jego zachowanie na wiele sposobów. Na przykład kwas tłuszczowy DHA może zwiększyć czujność umysłową u szczeniąt. Według badań naukowych, istnieją przeciwutleniacze, które są świetnym pokarmem dla mózgu, szczególnie dla starszych psów. Starsze psy, które otrzymywały dietę wzbogaconą w przeciwutleniacze, były w stanie uczyć się skomplikowanych zadań w porównaniu z tymi, które tego nie robiły. Okazało się również, że starsze psy na zdrowej diecie rzadziej ulegały zmianom behawioralnym związanym z wiekiem, związanym z osłabieniem funkcji poznawczych. 

Korzyści z dobrego żywienia psów

Karmy bezzbożowe ze starannie dobranymi składnikami odżywczymi, są dobrym wyborem dla psów z problemami behawioralnymi. Dzięki temu uzyskasz stabilny poziom cukru we krwi, eliminując nagłe skoki glukozy i minimalizując w ten sposób nagłe przypływy energii. Ma to także pozytywny wpływ na poziom serotoniny („hormonu szczęścia”), co pomaga poprawić reakcję treningową i koncentrację. Pamiętaj też o pysznych przekąskach dla psa czy suplementach.

Oprócz stymulowania dobrego nastroju i pozytywnych zachowań, dobre odżywianie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu i układu odpornościowego psa. Witaminy i minerały wchłaniane przez organizm psa ze zdrowej diety działają na rzecz prawidłowego funkcjonowania komórek i utrzymania dobrego zdrowia.

Porozmawiaj ze swoim weterynarzem

Jeśli Twój pies wykazuje problemy behawioralne, przed zmianą diety skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Żywienie ma wpływ na zachowanie psa, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że problemy behawioralne wynikają również z innych czynników. Nigdy nie zakładaj zmiany diety jako szybkiego rozwiązania i zasięgnij profesjonalnej porady.

Teraz, gdy już wiesz, jak duży wpływ odżywiania ma Twój pies, zadbaj o jego zbilansowaną dietę. Dbaj o radość i zdrowie swojego futrzanego przyjaciela, karmiąc go dobrym jedzeniem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1025 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-16
sprawnie zrealizowane zamówienie
2024-02-07
Expresowa przesyłka , karma dostosowana do moich pupili :-)
pixel