Wibrysy u psa. Do czego służą włosy czuciowe na pysku psa?

2024-06-15
Wibrysy u psa. Do czego służą włosy czuciowe na pysku psa?

Każdy opiekun domowego czworonoga z łatwością dostrzeże długie, sztywne wąsy rosnące na pysku i nad oczami swojego psa. Wibrysy u psa - zwane także włosami czuciowymi lub wibrysami - pełnią niezwykle istotne funkcje w życiu zwierzaka. Do czego służą wąsy u psa? Sprawdź!

Czym są wibrysy u psa?

Wibrysy, zwane także włosami czuciowymi, dotykowymi lub potocznie wąsami, obecne są u wielu gatunków zwierząt. U niektórych (na przykład u myszy i kotów) mogą być bardzo długie i łatwo dostrzegalne, mogą tez rosnąć nie tylko w okolicy głowy, ale także na łapach. Natomiast u innych gatunków włosy czuciowe bywają krótkie, a nawet niemal niedostrzegalne. U psa najwięcej takich wąsów znajduje się w okolicy pyszczka, choć zauważyć je można także na policzkach, pod brodą oraz w okolicy oczu.

Jaką funkcję pełnią wąsy u psa?

Wibrysy nie są tylko długimi, sztywnymi wąsami dodającymi psu uroku. Psie wąsy pełnią bardzo ważną funkcję - pomagają psom odnaleźć się w otoczeniu. Te włosy czuciowe są głęboko osadzone w skórze, w silnie unerwionych mieszkach włosowych, co pozwala im na wyczuwanie nawet bardzo delikatnych ruchów powietrza. Sygnały czuciowe odbierane przez wibrysy są błyskawicznie przekazywane do mózgu psa. Dzięki temu zwierzaki mogą nie tylko zlokalizować poruszający się obiekt, ale także ocenić jego wielkość i odległość. Funkcja ta jest szczególnie ważna po zmroku, kiedy psy mają ograniczoną możliwość widzenia - włosy czuciowe u psa pozwalają mu uniknąć przeszkód na drodze.

Ponadto psie wąsy reagują na dotyk - dzięki temu wibrysy stanowią ważny element zmysłu dotyku i pozwalają psu na lepsze zbadanie interesującego go obiektu. Gdy zwierzak obwąchuje jakiś przedmiot, wąsy psa kierują się do przodu, by go dotknąć. Dodatkowo znajdujace się nad oczami sterczące wibrysy u psa pełnią rolę ochronną. Dzięki nim pies jest w stanie wyczuć obiekt zbliżający się do jego oka, a to sprawia, że psiak zdąży zamknąć oko, nim zostanie ono uderzone przez źdźbło trawy podczas spaceru w gęstych zaroślach czy przez lecąca muchę.

Dlaczego nie należy przycinać włosów czuciowych psu?

Włosy czuciowe u psów są bardzo wrażliwe, dlatego większość czworonogów nie lubi ich dotykania. Z tego względu nie wolno ciągnąć psa za wąsy ani próbować ich wyrywać! Wibrysy psa nie są jednak unerwione na całej swojej długości - łączą się z układem nerwowym głęboko w skórze, dlatego ich przycięcie nie powoduje bólu ani krwawienia. Co więcej - pies pozbawiony wąsów nie zacznie nagle wpadać na przeszkody, odnajdzie miskę z jedzeniem i zauważy rzuconą mu piłkę. Dlaczego więc nie należy ścinać psich wibrysów?

Obcinanie psu włosów czuciowych może powodować dezorientację i dyskomfort u zwierzaka, który będzie musiał wysilić swoje pozostałe zmysły, by móc normalnie funkcjonować. Opiekun może nie zauważyć żadnej różnicy w zachowaniu pupila, jednak sam czworonóg może mieć problem podczas zabawy z innym psiakiem lub będzie się czuł zagubiony na wieczornym spacerze.

Czy obcięte wąsy u psa odrastają?

Wielu opiekunów psów (szczególnie ras ozdobnych jak york czy shih tzu) nie zdaje sobie sprawy z tego, że wibrysy pełnią istotną rolę w codziennym życiu ich pupila, dlatego nie zwracają uwagi na to, czy podczas wizyty u groomera zwierzak nie został ich pozbawiony. Wielu groomerów starannie podchodzi do swojej pracy i dba, by nie golić psu wąsów, jednak część psich fryzjerów zwraca uwagę jedynie na efektowny wygląd zwierzaków.

Jeśli jednak psie włosy czuciowe zostaną skrócone, nie należy panikować. Wibrysy odrastają, choć może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przy następnej wizycie u groomera warto zwrócić na to uwagę - wprawny psi fryzjer powinien tak ostrzyc psiaka, by nie uszkodzić mu wąsów.

Dlaczego psu wypadają wąsy?

Znalezienie pojedynczego psiego wibrysa raz na jakiś czas nie powinno nikogo martwić. Włos czuciowy, tak jak każdy inny włos, ma określoną żywotność. Dlatego czasem wibrysy wypadają same, by zrobić miejsce nowemu wąsowi. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste wypadanie włosów czuciowych może być objawem choroby (najczęściej dermatologicznej) lub niedoborów żywieniowych. Jeśli zauważysz, że wąsy twojego psa znacząco się przerzedziły, zapewnij swojemu pupilowi wysokiej jakości zbilansowaną karmę dostosowaną do wieku, wielkości i stanu zdrowia czworonoga. W przypadku, gdy zmiana diety nie przyniesie efektów, zabierz psa na wizytę do lekarza weterynarii i poproś o dokładne przebadanie czworonoga.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel