Ubranko dla psa na zimę. W co ubierać pupila, który marznie jesienią i zimą?

2024-01-27
Ubranko dla psa na zimę. W co ubierać pupila, który marznie jesienią i zimą?

Masz wrażenie, że twój pupil marznie podczas niskich temperatur? To znak, że potrzebuje dodatkowej ochrony przed zimnem i wilgocią! Sprawdź, po czym poznać, że psu jest zimno podczas spaceru i jakie ubranko zimowe dla psa wybrać.

Jakie psy powinny nosić ubranka w chłodne dni?

Niektóre rasy psów, takie jak husky czy malamuty, wręcz kochają zimowe spacery - niższe temperatury dodają im energii, a śnieg pobudza do szalonej zabawy. Ich organizm jest szczelnie chroniony przed niską temperaturą dzięki dwuwarstwowej sierści stanowiącej doskonałą izolację. Jednak nie wszystkie domowe czworonogi czują się dobrze podczas mrozu! Na deszcz i chłód szczególnie wrażliwe są:

  • szczeniaki i psy małych ras, takich jak york, maltańczyk, chihuahua - ze względu na niewielkie rozmiary małe psy bardzo szybko tracą ciepło,
  • małe i duże psy o krótkiej sierści bez podszerstka (takie jak boksery i amstaffy), które są pozbawione naturalnej izolacji przed zimnem,
  • starsze lub osłabione chorobą psiaki, których organizm nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości ciepła.

Nie znaczy to jednak, że psy innych ras nie będą marznąć! Nawet zdrowe i silne czworonogi mogą potrzebować dodatkowego ocieplenia, które zapewni im komfort termiczny w mroźne dni. Do oznak mogących świadczyć, że psu jest zimno podczas spaceru, należą między innymi:

  • drżenie ciała,
  • skulona postawa,
  • zatrzymywanie się z uniesioną łapką,
  • unikanie wchodzenia na zaśnieżone trawniki,
  • niechęć do wychodzenia na dwór i spacerowania.

Pamiętaj! Ubieranie psa w zimne dni nie jest fanaberią! Jeśli zauważysz, że twój pupil trzęsie się na zimnie, twoim obowiązkiem jest zapewnić mu ciepłe okrycie. Wyziębienie organizmu może prowadzić do poważnych chorób, znacząco obniżyć odporność psa i może skończyć się nawet odmrożeniami!

Jakie ubranko dla psa na zimę wybrać?

Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór ubrań dla psów na zimę. Podczas wyboru okrycia należy wziąć pod uwagę kilka czynników - przede wszystkim cechy czworonoga, który będzie nosił odzież, a także warunki pogodowe i aktywność, podczas których zwierzak będzie miał założone wdzianko.

Sweterek na zimowe spacery

Sweter dla psa to dość tanie rozwiązanie, które ma wiele zalet. Odpowiednio dobrany sweterek dobrze dopasuje się do sylwetki pieska i nie będzie krępował jego ruchów, a oddychający materiał zapobiegnie przegrzaniu i odparzeniom. Taki kubraczek nie nadaje się jednak na każdą pogodę, bo szybko nasiąka wilgocią. W zimowe dni mokry sweterek może zamienić się w zmrożoną skorupę, która zwiększy ryzyko wychłodzenia. Dlatego takie ubranie sprawdzi się przede wszystkim w suche dni oraz w przypadku psów, które nie mają skłonności do tarzania się w śniegu.

Płaszczyk przeciwdeszczowy softshell

Kurtki uszyte z wodoodpornego, wiatroodpornego materiału typu softshell stanowią dobrą ochronę podczas wietrznych, deszczowych dni. Zazwyczaj są też lekkie, nie krępują ruchów zwierzęcia i w pewnym stopniu są dość przewiewne. Trzeba jednak pamiętać, że cienki płaszcz nie zapewni wystarczjającej ochrony prawdziwemu zmarźluchowi. Za to idealnie sprawdzi się w przypadku aktywnych, energicznych psów, które potrzebują dodatkowego wsparcia podczas dłuższych zimowych lub jesiennych spacerów.

Zimowa kurtka dla psa

Ocieplany kubraczek dla psa na zimę jest najczęściej wykonany z nieprzemakalnej warstwy wierzchniej i grubej warstwy izolacyjnej. Dzięki temu takie wdzianko ochroni czworonoga zarówno przed wilgocią, jak i ujemnymi temperaturami. Nie jest jednak zbyt przewiewne, dlatego nie będzie najlepszym wyborem dla bardzo aktywnych psów, których organizm wytwarza duże ilości ciepła podczas biegania. Trudne może być też dobranie rozmiaru do wielkości zwierzęcia - nieodpowiednia długość czy za ciasny kołnierz mogą krępować ruchy pupila.

Wodoodporny kombinezon dla psa

Typowe ubranko dla psa zakrywa przede wszystkim plecy i klatkę piersiową zwierzaka. Jednak niektóre psy, szczególnie te cierpiące na choroby skóry lub całkowicie pozbawione sierści, wymagać będą bardziej szczelnego zabezpieczenia. W asortymencie lepiej zaopatrzonych sklepów znaleźć można nie tylko kurteczki i płaszczyki, ale także kombinezony, które chronić będą całe ciało psa - tułów, łapy i brzuch czworonoga. Taka odzież dla psów jest najczęściej wykonana z nieprzemakalnego materiału i może mieć od wewnętrznej strony ciepłą warstwę polaru. Natomiast lżejsze, nieocieplane kombinezony mogą przydać się opiekunom psów z długą sierścią, która zbiera duże ilości błota podczas jesiennych spacerów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ubranko dla psa na zimę?

Szukając zimowego ubranka dla swojego pupila warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy danego kubraczka. Psie kurteczki mogą mieć:

  • odblaskowe elementy, które poprawią widoczność zwierzaka podczas wieczornych spacerów,
  • otwory na przypięcie smyczy do szelek lub obroży,
  • regulowane gumki do zaczepiania o tylne łapki lub ogon,
  • różny sposób zapinania - na rzepy, suwaki lub guziki,
  • wysoki kołnierz, który chroni szyję psa przed wychłodzeniem.

Należy także pamiętać, że ubranko dla psa musi być przede wszystkim wygodne, bezpieczne i ciepłe - nawet najbardziej elegancki design bluzy nie zrekompensuje czworonogowi dyskomfortu! Dlatego wybierając ubranie dla pupila należy na pierwszym miejscu stawiać komfort psa, a dopiero później patrzeć na modne wzorki i fasony.

Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Psie ubranka są dostępne w wielu rozmiarach. Opiekunowie rasowych czworonogów o standardowych wymiarach nie będą mieli większych problemów z zakupem odpowiedniego rozmiaru - wystarczy zapoznać się z opisem kurteczki, w którym zazwyczaj wymienione są rasy, jakim dedykowany jest dany rozmiar. Natomiast w przypadku psiaków o mniej typowych proporcjach ciała, znalezienie dobrze dopasowanej kurteczki będzie już nieco trudniejsze. Dlatego przed zakupem należy dokładnie wymierzyć psa, sprawdzając centymetrem krawieckim obwód klatki piersiowej i długość grzbietu, a następnie porównać liczby z wymiarami opisanymi w sklepie. Warto także zabrać swojego psa na przymiarkę - coraz więcej sklepów dla psów pozwala opiekunom wchodzić do środka ze zwierzakami, a pracownicy chętnie doradzają przy wyborze akcesoriów.

Jak zakładać pupilowi ubranie?

Sposób zakładania danego ubranka zależeć będzie od jego konstrukcji. Typowe psie kurtki należy najpierw założyć psu przez głowę, a następnie zapiąć tak, by materiał obejmował klatkę piersiową zwierzaka. Jeśli ubranko ma gumki na tylne łapy, należy przełożyć przez nie łapki psiaka i odpowiednio wyregulować długość gumeczek. Natomiast zakładając psu kombinezon należy najpierw włożyć łapy psa w odpowiednie otwory, a następnie zapiąć suwak lub klamerki znajdujące się na plecach.

Zadaniem ubranka jest zapewnienie psu komfortu - nie może ono krępować ruchów psa ani obcierać go pod pachami. Równocześnie musi być dobrze dopasowane, by nie przekręcało się podczas spaceru i biegania. Jeśli masz wrażenie, że ubranko twojego psa nie jest wygodne, spróbuj wyregulować paski, gumki lub wyjmij szelki spod bluzy i załóż je na wierzch stroju.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixel