Sylwester z psem. 5 porad, jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra

2020-12-28
Sylwester z psem. 5 porad, jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra

Mimo, że dla wielu osób noc sylwestrowa to radosny okres świętowania, dla naszych czworonożnych pupili może być prawdziwym utrapieniem, ze względu na głośne pokazy fajerwerków. Nasze zwierzaki posiadają wyostrzone zmysły, dlatego dźwięki o tak silnym natężeniu powodują lęk i stres. Dzisiaj przedstawimy 5 porad, jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra.

Sylwester dla psa - stresujące przeżycie

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najorszych dni w roku dla naszych psów. Sylwester dla psa to prawdziwy koszmar. Huk petard i błysk fajerwerków wywołują silny stres, z którym wiele psów nie potrafi sobie poradzić. Niestety, całkowite odizolowanie psa od dźwięku i błysku sztucznych ogni jest raczej niemożliwe, jednak dużo mniej uciążliwe może być spędzenie tego dnia poza miastem. Jak pomóc psu złagodzić lęk i sprawić, żeby sylwestrowa noc z psem nie była dla niego tak stresującym i traumatycznym przeżyciem?

Sylwestrowa noc z psem - bezpieczeństwo i wsparcie najważniejsze

Z powodu strachu przed dźwiękiem fajerwerków każdego roku ucieka i gubi się wiele psów. Przerażone zwierzaki często wpadają w panikę i spłoszone wybuchającą niedaleko petardą uciekają. Aby sylwestrowa noc z psem była jak najmniej stresująca, należy wdrożyć kilka działań. Bezstresowe przetrwanie sylwestra jest możlwie, jednak konieczne jest okazanie naszym czworonogom wsparcia i zapewnienie im komfortowych warunków, w których będą mogły poczuć się bezpiecznie. Zatem jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra?

Jak pomóc psu spokojnie przetrwać sylwestra?

Wielu właścicieli psów zastanawia się jak pomóc psu spokojnie przetrwać Sylwestra. Przedstawiamy poradnik, w którym podpowiadamy, jak przygotować psu bezpieczną kryjówkę, jak odwrócić uwagę pupila od stresujących wystrzałów oraz jak i gdzie spacerować z pupilem w sylwestra.

1. Wyjdź na wcześniejszy spacer

W sylwestrową noc wybierzmy się z psem na ostatni spacer najlepiej wczesnym wieczorem, około godziny 19:00 - 20:00. Weźmy ze sobą długą smycz i zestaw woreczków na odchody i zabierzmy psa na wyczerpujący spacer. Jest duża szansa, że jeszcze unikniemy tłumów świętujących, a odgłosy wystrzałów nie będą jeszcze zbyt nasilone. Na spacer wybierzmy spokojne miejsce, z dala od tłumów i hałasu. Pamiętajmy, że pies musi być na smyczy, nawet jeśli zwykle chodzi grzecznie bez niej, w ten dzień nie podejmujmy ryzyka. Nawet najgrzeczniejszy pies może wystraszyć się huku petardy, wpaść w panikę i uciec. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest także założenie psu adresówki, która w razie czego pozwoli odnaleźć właściciela psa.

2. Włącz muzykę

Mimo, że huk sylwestrowych wystrzałów jest bardzo głośny, zamknięte pomieszczenie może w znacznym stopniu go wyciszyć. Jeżeli zaobserwujemy dużą nerwowość u psa można spróbować włączyć głośno muzykę, radio lub telewizję, która będzie tłumiła dźwięki dochodzące z zewnątrz.

3. Znajdź psu bezpieczną kryjówkę

Wystraszone i zdezorientowane psy lubią chować się w ciasne miejsca. Przygotujmy pupilowi bezpieczne miejsce odpoczynku, połóżmy tam jego legowisko, zabawki i ulubione smakołyki. Takim schronieniem może być klatka kennelowa, miejsce pod biurkiem czy nawet stół przykryty grubym kocem. Najważniejsze, aby schronienie znajdowało się z dala od okien. Możemy też przenieść legowisko naszego pupila do pomieszczenia, w którym nie ma okien, gdzie natężenie dźwięków będzie mniejsze, np. do łazienki. Zamknijmy szczelnie wszystkie okna i drzwi, zasłońmy okna roletami i zasłonami,w ten sposób wygłuszymy odgłosy fajerwerków.

4. Zajmij psa zabawą

Jeśli sylwestrową noc spędzamy w domu razem z naszym pupilem, spróbujmy zająć psa zabawą. Jest duża szansa, że zwierzak skupi się na zabawie, a nie na odgłosach dobiegających z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem są zabawki, które zajmą jego czas i pomogą mu się zrelaksować. Wybierzmy zabawki interaktywne, maty węchowe czy też takie, które są wypełnione smakołykami. Mimo, że gryzienie i żucie wpływa odprężająco na zwierzaka, u psów, które odczuwają silny stres związany z Sylwestrem, często występuje brak apetytu. Dlatego, jeśli nasz pies będzie zainteresowany, podajmy mu np. kość z penisem wołowym czy inne kości do gryzienia.

5. Zachowaj spokój

Jeżeli nasz zwierzak bardzo stresuje się w sylwestrową noc, postarajmy się zaplanować swój wieczór tak, aby pies nie musiał pozostać sam w domu. Obecność właściciela działa na naszego pupila niezwykle kojąco i może pomóc zwierzakowi się uspokoić. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta doskonale wyczuwają nastrój swoich właścicieli, dlatego im większym spokojem i opanowaniem wykażemy się, tym spokojniejszy będzie nasz pies. Należy zachowywać się naturalnie i spokojnie, bez okazywania nadmiernego współczucia. Zachowujmy się tak, jakby było wszystko w porządku. Pies szybko zauważy, że jego właściciel nie boi się, więc może jednak nie ma powodu do obaw?

Sylwester z psem

Kiedy my czekamy na sylwestrową zabawę, nasz pies już od rana chodzi zestresowany z powodu ciągłego huku fajerwerków. Jeśli wiemy, że nasz pies bardzo boi się hałasu i wystrzałów, nie zostawiajmy go samego w domu i spędźmy Sylwestra z psem. Przygotujmy pupilowi bezpieczne schronienie, w którym będzie mógł się ukryć i przeczekać najgorsze chwile. Miejmy na uwadze fakt, że pozostawienie czworonoga samego może sprawić, że nasz zwierzak wpadnie w panikę. Zadbajmy zatem o komfort życia naszego psa i zastosujmy się do porad, a w ten sposób Sylwester dla psa będzie łatwiejszy do zniesienia.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel