Suchy nos u psa. Czy zawsze oznacza chorobę?

2024-07-06
Suchy nos u psa. Czy zawsze oznacza chorobę?

Suchy nos u psa to objaw, który większości opiekunów kojarzy się z chorobą, natomiast chłodny i wilgotny nos psa uchodzi za oznakę doskonałego zdrowia. Jednak sprawa wcale nie jest taka prosta! O czym może świadczyć ciepły i suchy nos twojego psa?

Dlaczego psy mają zimne i mokre nosy?

Nos psa to narząd odpowiadający za najważniejszy i najbardziej precyzyjny psi zmysł, czyli węch. Możliwość wyczucia nawet najdrobniejszych cząstek zapachowych pozwala psom na tropienie zwierzyny, komunikację z innymi członkami swojego gatunku, a także odnoszenie sukcesu w takich sportach, jak nosework czy tropienie użytkowe. By psi nos skutecznie zbierał zapachy, musi być wilgotny - dzięki temu do jego powierzchni przykleja się więcej cząsteczek, które następnie przedostają się do jamy nosowej i są analizowane przez układ nerwowy.

Za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia nosa czworonoga odpowiedzialne są produkowane przez oczy łzy, których nadmiar spływa kanalikami do nozdrzy psa. Nawilżanie skóry nosa możliwe jest także dzięki znajdującym się na niej gruczołom produkującym śluzową wydzielinę oraz poprzez częste oblizywanie nosa przez zwierzaka.

 

Suchy nos u psa - co może oznaczać?

Przyjęło się mówić, że suchy nos może być objawem choroby, natomiast mokry nos świadczy o doskonałym zdrowiu. Takie założenie może jednak przynieść więcej szkody, niż pożytku! Istnieje bowiem wiele chorób, które nie powodują suchości nosa, natomiast suchy nos u psa może pojawiać się w wielu innych sytuacjach niezwiązanych z żadną chorobą. Dlatego sam suchy nos u psa nie jest powodem do paniki - ważne są okoliczności i zachowanie czworonoga. Oto kilka sytuacji, w których nos u psa często będzie suchy i ciepły, a równocześnie nie będzie oznaczał niczego niepokojącego:

  • podczas snu - śpiący pies nie oblizuje się, może też nie produkować wystarczającej ilości łez niezbędnych do utrzymania nawilżenia skóry na nosie, dlatego podczas drzemki psi nos może stać się suchy i ciepły, by zaraz po przebudzeniu wrócić do normalnego stanu,
  • niesprzyjające warunki otoczenia - suche powietrze, silne słońce i mróz mogą powodować wysychanie psiego nosa,
  • lekkie odwodnienie - nawet niewielka utrata wody z organizmu może sprawić, że nos psa stanie się suchy, dlatego jeśli pies jest aktywny (szczególnie w gorące dni), opiekun powinien zabierać na spacery wodę i miskę dla swojego psa,
  • nadmierne rogowacenie skóry u psa - problemy dermatologiczne, podeszły wiek i niedobory pokarmowe to tylko niektóre przyczyny, dla których nos u psa może stać się suchy i popękany.

Suchy i ciepły nos u psa - kiedy należy się tym zaniepokoić?

W niektórych przypadkach suchy nos u psa może być oznaką choroby - najczęściej świadczy o podwyższonej temperaturze ciała psa. Gorączce u zwierzaka mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak biegunka, wymioty, brak apetytu, kaszel, problemy z oddychaniem czy ogólne osłabienie organizmu. Dlatego jeśli pies ma ciepły nos, opiekun powinien uważnie obserwować zachowanie czworonoga. Może także samodzielnie zmierzyć psu temperaturę (powinna wynosić 37-39 stopni) i sprawdzić, czy dziąsła psa są wilgotne i różowe. Gdy zauważy niepokojące oznaki, świadczące o tym że ze zdrowiem psa dzieje się coś złego, powinien udać się do lekarza weterynarii. Do weterynarza należy zabrać psa także wtedy, gdy nos pupila jest mokry, ale zwierzak zachowuje się w niepokojący sposób mogący świadczyć o tym, że pies jest chory.

 

Co zrobić, kiedy zdrowy pies ma suchy nos?

Zdrowy nos psa powinien być mokry i zimny - tylko w ten sposób może prawidłowo spełniać swoją rolę jako narząd węchu. Dlatego nawet jeśli u zwierzaka nie występują żadne inne niepokojące objawy, a wyschnięty nos nie oznacza ukrytej choroby, warto zainteresować się stanem skóry czworonoga. Suchy nosek u psa można nawilżyć poprzez smarowanie balsamem przeznaczonym do pielęgnacji łap i nosa u psów. Opiekun powinien także zapewnić psu wysokiej jakości dietę, która będzie zapobiegać niedoborom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Jeśli pies dalej ma suchy nos, warto włączyć do jego diety suplementy na sierść i skórę, które dostarczą zwierzakowi kwasów omega-3 i witamin odpowiadających za regenerację podrażnionej skóry i jej prawidłowe nawilżenie.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel