Skinny - charakterystyka świnki morskiej bez włosów
Kawie domowe bez włosów, potocznie nazywane “skinny” to dość specyficzna rasa świnki morskiej. Ze względu na swój oryginalny wygląd budzi spore emocje i choć nie wszystkim się podoba, z pewnością wzbudza zainteresowanie i przykuwa wzrok. Poza fizjonomią, od pozostałych ras świnek morskich różni się także charakterem i sposobem pielęgnacji. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak dbać o świnki skinny, co powinna obejmować wyprawka, jak powinien wyglądać jadłospis świnki skinny oraz czy jest odpowiednim zwierzęciem dla alergika.
Świnka morska skinny - rys historyczny
Świnka morska skinny powstała w warunkach laboratoryjnych w Kanadzie w latach 70-tych XX wieku w wyniku mutacji genetycznej. Początkowo miała być zwierzęciem wykorzystywana w badaniach dermatologicznych, jednak dość szybko zrezygnowano z tego pomysłu, ze względu na zbytnią wrażliwość i osłabiony układ odpornościowy gryzonia. Bezwłose kawie domowe to bardzo młoda rasa, którą uznano oficjalnie dopiero w 2004 roku. Od tego czasu świnki morskie skinny cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród hodowców na całym świecie.
Świnki morskie skinny - wygląd
Świnki morskie skinny to bardzo oryginalne gryzonie, wyglądem przypominające miniaturowe hipopotamy, które cały czas zyskują na popularności. Zanim jednak zdecydujemy na zakup, warto dokładniej zaznajomić się ze specyfiką rasy “skinny”. Świnki morskie skinny odznaczają się praktycznie całkowicie pozbawioną sierści skórą, miejscami pomarszczoną. Bezwłose kawie posiadają jedynie szczątkowe umaszczenie w okolicach pyszczka i łapek. Gryzonie tej rasy osiągają ostateczny wygląd i rozmiar około pierwszego roku życia. Wymiary praktycznie nie różnią się od ras z gęstym futrem. Świnki morskie skinny ważą od 0,7 do nawet 1,8 kg. Samice są zwykle drobniejszej postury niż samce. Średnia długość życia wynosi około 6-8 lat.
Bezwłosa świnka morska - charakter
Charakter bezwłosej świnki morskiej niczym nie różni się od usposobienia jej krewnej z sierścią. Jak każde świnki morskie, bezwłose skinny są zwierzętami stadnymi. Dlatego najlepiej posiadać więcej niż jednego osobnika. Gryzonie te są bardzo kontaktowe, przyjacielskie i chętne do kontaktu z człowiekiem. Bezwłosa kawia jest raczej łagodna, ale bywa też ostrożna i płochliwa, dlatego bardzo ważna jest jej wczesna socjalizacja. Charakter świnki skinny przejawia się również w umiłowaniu do odpoczynku i bacznej obserwacji domowników. Świnki morskie skinny są najbardziej aktywne w godzinach porannych. W późniejszych godzinach aktywność świnki morskiej spada. Bezwłosa kawia domowa w nocy nie przysparza większych problemów. Z uwagi na to, że są to delikatne zwierzęta, wymagające odpowiedniego i łagodnego traktowania, nie są najlepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci, które mogłyby przez przypadek wyrządzić im krzywdę.
Świnka morska rasy skinny - pielęgnacja
Jak każde zwierzę bez sierści, tak też świnka morska rasy skinny wymaga nieco bardziej złożonej pielęgnacji. Aby jej skóra była gładka i przyjemna w dotyku konieczna jest regularna kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego szamponu. Kąpiel usuwa nagromadzony brud, nadmiar łoju oraz martwy naskórek. Po kąpieli, należy gryzonia dobrze osuszyć i natłuścić oliwką lub olejem kokosowym. Prawidłowa opieka nad świnką skinny polega na zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Ważne jest utrzymywanie zwierzęcia w cieple, z dala od przeciągów, dlatego nie zaleca się lokalizacji klatki w pobliżu okna czy drzwi. Należy zwracać uwagę na wychłodzenie, przegrzanie i poparzenia słoneczne zwierzątka podczas wyprowadzania świnki na wybieg do ogródka. Świnki skinny wymagają ciepła, ponieważ szybko wychładzają się i przeziębiają, nawet do zapalenia płuc. Z racji na wesołe usposobienie, każdy przejaw apatii, osowiałości i brak apetytu powinien wzbudzić u właściciela niepokój. Podobnie jak inne świnki, kawia domowa skinny wymaga regularnej kontroli pazurów oraz siekaczy, ponieważ przerośnięte zęby uniemożliwiają prawidłowe pobieranie pożywienia.
Kawia domowa skinny - żywienie
Żywienie kawii bez sierści nie odbiega zbytnio od jadłospisu pozostałych ras. Kawia domowa skinny je jednak nieco więcej i wymaga bardziej kalorycznego pożywienia. Wiąże się to z większym wydatkiem energetycznym ras bez sierści, wynikającym z potrzeby ogrzania organizmu. Dobrym rozwiązaniem są granulaty, dzięki którym unikamy wyjadania niektórych składników karmy, a tym samym zapobiegamy pojawieniu się niedoborów żywieniowych. Karmę należy podawać dwa razy dziennie, np. rano i po południu. Konieczny jest stały dostęp do siana i wody. W codziennej diecie świnki morskiej bez włosów ważna jest także suplementacja suszami roślinnymi, ziołami oraz owocami i warzywami. Karmiąc młode skinny wybierajmy granulat przeznaczony dla młodych osobników.
Świnka morska bez włosów - zwierzę dla alergika?
Jednym z argumentów, dla którego niektórzy decydują się na zakup świnki morskiej bez włosówmimo jej wysokiej ceny, jest alergia. Wiele osób jest skłonnych wydać spore pieniądze na bezwłose zwierzątko, mając nadzieję, że nie wywoła reakcji alergicznych. Tymczasem, mimo, że panuje opinia, że nagie zwierzęta, pozbawione sierści nie wywołują uczulenia, nie do końca jest to zgodne z prawdą. Pamiętajmy, że nie zawsze alergenem jest wyłącznie białko włosa. Dlatego, zanim w naszym domu pojawi się świnka morska skinny wykluczmy także inne alergeny w postaci siana, pylących trocin, naskórka i wydalin zwierzęcia.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza