Psi bagaż - co zabrać do walizki na wakacje z psem?

2021-06-28
Psi bagaż - co zabrać do walizki na wakacje z psem?
Wreszcie mamy wakacje, więc czas na podróże małe i duże. Decydując się na wakacje z psem powinniśmy dobrze przygotować się i dostosować bagaż do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że nawet krótka wycieczka wymaga odpowiedniego przygotowania, jeśli będzie towarzyszyć nam nasz czworonożny przyjaciel. Dzisiejszy artykuł pomoże Wam spakować psi bagaż na wakacje.

Psi bagaż - co spakować do walizki psa?

O tym, co powinien zawierać psi bagaż, decyduje przede wszystkim rodzaj naszego wyjazdu, cel podróży, środek transportu, ale także indywidualny charakter naszego czworonoga. Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które warto zabrać na wakacje z psem niezależnie od tego, gdzie się wybieramy. Zatem co spakować do psiej walizki?

1. Książeczka zdrowia psa

Psi bagaż bezwzględnie powinien zawierać książeczkę zdrowia psa z aktualnymi informacjami dotyczącymi niezbędnych szczepień, badań i odrobaczenia. Szczególnie istotne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie (wymagane niemal we wszystkich państwach). Warto pamiętać, że w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u szczenięcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia, szczepienie uzyskuje ważność dopiero po upływie 21 dni od jego wykonania! Z kolei w przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki.

2. Środki na chorobę lokomocyjną

Niektóre zwierzęta, podobnie jak ludzie, źle znoszą jazdę samochodem, wówczas mówimy o chorobie lokomocyjnej, która objawia się nadmiernym ślinieniem i wymiotami. Jeśli nasz pupil nie jest przyzwyczajony do podróżowania, na wszelki wypadek, do psiego bagażu, spakujmy środki na chorobę lokomocyjną, szczególnie wtedy, kiedy myślimy o dalszej podróży. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z podróżą należy też robić jak najczęstsze przerwy, podczas których wyprowadzamy psa z samochodu.

3. Adresówka

Poza mikrochipem pomocna może okazać się adresówka, zawierająca adres oraz telefon kontaktowy, która w razie zaginięcia psa, ułatwi odnalezienie właściciela.

4. Miska z wodą

Podczas podróży z psem konieczne jest zapewnienie zwierzęciu stałego dostępu do wody. Aby ograniczyć rozlewanie płynu w auce, warto robić częste postoje i podawać wodę przykładowo w składanej silikonowej misce, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. W czasie wakacyjnych podróży, zwłaszcza w czasie upałów, pomocna może okazać się także miska z wkładem termicznym. Wkład chłodzący przechowywany w lodówce umożliwi schłodzenie wody i podanie jej psu

5. Kaganiec

Jeżeli rozważamy przemieszczanie się komunikacją miejską lub wyjazd za granicę, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą kagańca. Nawet jeżeli pies nie ma skłonności do agresji, nieraz założenie kagańca jest wymagane.

6. Woreczki na odchody

Niezależnie od tego gdzie wyjeżdżamy, sprzątanie po pupilu to obowiązek, który powinni spełniać wszyscy właściciele psów. Dlatego woreczki na odchody to absolutny must have każdego wyjazdu z pupilem.

7. Numer telefonu do weterynarza

Wybierając się na wakacje z psem weźmy numer telefonu do naszego weterynarza, który opiekuje się naszym psem. Jeszcze przed wyjazdem spiszmy także namiary najbliższych lecznic, które znajdują się w miejscu, do którego się wybieramy. W razie potrzeby zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów na szukanie pomocy.

8. Legowisko/koc

Psi bagaż powinien zawierać także jakieś posłanie. Aby umilić psu podróż samochodem oraz sam wypoczynek podczas wakacji warto wziąć ulubione legowisko lub kocyk. Znajomy zapach miejsca do spania pozwoli pupilowi szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.

9. Karma

Zabranie karmy do psiego bagażu wydaje się raczej oczywistą sprawą, jednak nieraz w wyniku pośpiechu czy urlopowego zamieszania. Dlatego pamiętajmy, by zawczasu przygotować ulubioną karmę, którą pies spożywa na co dzień, dzięki temu unikniemy niepożądanych reakcji na nowy produkt czy gorączkowego poszukiwania karmy w okolicznych sklepach.

10. Apteczka

Do psiej walizki koniecznie zabierzmy apteczkę, która powinna zawierać produkty takie jak bandaż, wodę utlenioną lub spray dezynfekujący, jałowe gaziki, preparat przeciwbiegunkowy, preparat niwelujący negatywne skutki działania wysokich temperatur na organizm, sól fizjologiczną do przemywania ran lub oczu z zanieczyszczeń, narzędzie do wyciągania kleszczy.

11. Zabawka

Chcąc uprzyjemnić czworonożnemu przyjacielowi pobyt, zabierzmy jego ulubioną zabawkę. Może okazać się także pomocna w rozładowaniu napięcia podczas podróży w samochodzie.

12. Przybory do pielęgnacji

Psia kosmetyczka powinna zawierać szampon przeznaczony do pielęgnacji zwierząt oraz ręcznik. Podczas wakacji nie zawsze mamy możliwość, aby wykąpać psa. Może się jednak okazać konieczne szybkie oczyszczenie naszego pupila, np. kiedy wytarza się w błocie. Pamiętajmy, że kosmetyki przeznaczone dla ludzi nie nadają się do pielęgnacji naszych zwierząt. W tej sytuacji pomocny może być suchy szampon oraz szczotka. Należy posypać zwierzę niewielką ilością szamponu i wmasować w skórę, a następnie starannie wyczesać wraz z zanieczyszczeniami. Suchy szampon sprawdzi się także w przypadku zwierząt bojących się kąpieli.

Planujesz urlop? Wybierz się na wakacje z psem!

Wspólne wakacje z psem to nie lada wyzwanie. Niezależnie od celu naszej podróży, trzeba zaplanować wyjazd w taki sposób, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i naszemu pupilowi. Dobrze przemyślany i spakowany psi bagaż pozwoli nam na uniknięcie stresu i nerwów podczas naszego wypoczynku. Dlatego przygotowania warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, szczególnie jeśli są to nasze pierwsze wakacje z pupilem.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel