Pies do bloku. Podpowiadamy 6 najlepszych ras psów do mieszkania.

2022-10-30
Pies do bloku. Podpowiadamy 6 najlepszych ras psów do mieszkania.

Rasy psów do mieszkania w bloku

Często ze względu na niewielki metraż mieszkania ludzie nie decydują się na psa. Istnieje jednak wiele ras psów, którym nie potrzeba wcale wielkiego domu z ogrodem i dla których przestrzeń, nawet w niewielkim mieszkaniu jest wystarczająca. Zatem jaki pies do bloku jest najlepszy?

Jaki pies nadaje się do mieszkania w bloku?

Wiele osób lubi duże rasy psów, jednak ze względu na wielkość mieszkania nie mogą sobie na to pozwolić. Aby pies mógł wieść szczęśliwe życie w bloku, powinien charakteryzować się pewnymi cechami. W teorii każdy pies, który ma odpowiednio duże i wygodne legowisko oraz spokojne miejsce, w którym może zjeść posiłek i napić się wody może mieszkać w bloku. Warunkiem jest jednak dbałość o częste i regularne spacery, umożliwienie psu wybiegania się, zapewnienie psu zabawy i socjalizacji z innymi psami. Małemu psiakowi dużo łatwiej odnaleźć się na małej przestrzeni, dlatego teoretycznie małe psy rasy do mieszkania nadają się najlepiej. Psy, takie jak dogi niemieckie, bernardyny, berneńskie psy pasterskie czy nowofundlandy, mogą po prostu nie mieć wystarczająco dużo miejsca, żeby swobodnie przemieszczać się, czy odpoczywać bez potrącania mebli i innych przedmiotów.

jaki pies do mieszkania w bloku? psy małe rasy do bloku

Jaki pies do bloku? 

Idealny pies do bloku to przedstawiciel rasy, u której potrzeba ruchu nie jest zbyt wielka. Warto wybierać spośród spokojnych psów, z łagodnym temperamentem i przyjaznym usposobieniem do ludzi i innych zwierząt. Do mieszkania w bloku doskonale sprawdzą się przede wszystkim psy ras małych i miniaturowych. Łagodność większych psów i ich umiarkowana potrzeba ruchu, sprawiają, że nawet labradory czy golden retrievery powinny bez trudu odnaleźć się nawet w niewielkim mieszkaniu. Mieszkając w bloku musimy liczyć się z sąsiadami, dlatego należy wziąć pod uwagę także hałaśliwość zwierzęcia. Te nadmiernie szczekliwe będą z pewnością przeszkadzać innym mieszkańcom bloku.

Małe psy - jakie rasy do mieszkania w bloku?

Zatem jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej? Zwykle małe psy do bloku sprawdzają się najlepiej ze względu na swój rozmiar oraz (nie zawsze!) niewielkie wymagania dotyczące codziennej aktywności.

najlepsze rasy psów do mieszkanai - shih tzu

1. Shih tzu

Shih tzu, ważący od 4 do 9 kg, to idealny pies do małego mieszkania. Należy do psów o pogodnym usposobieniu i łagodnej naturze. Bardzo towarzyski i radosny pupil, który uwielbia pieszczoty i głaskanie, a przy tym nie jest psem nadmiernie energicznym, dlatego sprawdzi się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Rasa cechuje się niezależnością i rezerwą w stosunku do obcych ludzi, natomiast do innych psów jest nastawiony przyjaźnie. Niewielki rozmiar sprawia, że z prowadzeniem na smyczy poradzą sobie także seniorzy czy dzieci. Shih tzu wymagają jednak codziennej pielęgnacji w postaci czesania i okazjonalnego kąpania.

2. Yorkshire terrier

Niewielkie rozmiary (od 2 do 3,5 kg) tych czworonogów sprawiają, że są często wybierane jako rodzinne psy do mieszkania w bloku. Mimo, że jest postrzegany jako ozdobny piesek do towarzystwa, “york” to typowy energiczny terier z silnym instynktem łowieckim. To niezależny, z wielkim ego i silną osobowością pies ze skłonnością do upartości. Może próbować zdominować swojego opiekuna, dlatego należy już od początku jasno określić granice i nauczyć określonych zachowań. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela, jednak w stosunku do obcych bywa nieufny. Jego długie włosy wymagają regularnego czesania i mycia.

3. Maltańczyk

Maltańczyki to małe (ważące raptem 3-5 kg) psiaki o bardzo wesołym usposobieniu, raczej nie wykazują tendencji do agresywnych zachowań. Sprawdzają się jako psy rodzinne dzięki wrodzonej łagodności wobec innych psów, ludzi i małych dzieci. To bardzo towarzyskie psy, które niechętnie zostają same w domu, dlatego potrzebują opiekuna, który poświęci im dużo czasu i uwagi. Maltańczyki dobrze odnajdują się nawet w niewielkim mieszkaniu, jednak potrzebują sporej dawki codziennego ruchu. Psy posiadają długą, jedwabistą białą sierść, którą należy codziennie czesać, ponieważ mogą tworzyć się kołtuny.

maltańczyk - mały pies do mieszkania w bloku

4. Cavalier King Charles Spaniel

Te wesołe czworonogi, niegdyś wykorzystywane w trakcie polowań, obecnie typowe psy domowe. Cavalier king charles spaniel to wesoły i spokojny pies do mieszkania w bloku. Idealny pies dla rodziny, cechujący się umiarkowanym temperamentem, pozbawiony agresji. Wykazuje się dużą cierpliwością do dzieci, jest przyjaźnie nastawiony do ludzi oraz innych psów. Należy do łagodnych i cierpliwych psów, a przy tym łatwo dostosowujących się do stylu życia opiekuna. Z wagą 5-8 kg potrzebują umiarkowanej aktywności fizycznej i dobrze czują się nawet na niewielkich przestrzeniach. Pielęgnacja spanieli nie należy do najtrudniejszych (nie wymaga trymowania ani strzyżenia), jednak musi być regularna. Przynajmniej raz w tygodniu sierść czworonoga należy bardzo dokładnie wyczesać.

jaki pies do bloku? małe rasy - psy cavalier king charles spaniel

5. Jack Russel terrier

Jack russell terrier to małe psy ważące 5-6 kg. Jak przystało na typowego terriera, są odważne, pewne siebie, żywiołowe i bardzo ruchliwe. Sprawdzają się jako psy do mieszkania w bloku, jednak potrzebują codziennie dużo ruchu, najlepiej w połączeniu z ćwiczeniami i aportowaniem. Są bardzo inteligentne i niezwykle chętne do nauki sztuczek. Co warto wspomnieć - są przyjacielsko nastawione w stosunku do ludzi i innych psów, choć bywają zadziorne i zaczepne. Jack russell terrier nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, choć musi być ona systematyczna. Gęsta, gładka sierść wymaga szczotkowania raz w tygodniu. Sierść szorstka powinna być wyczesywana i może wymagać okazjonalnego przycinania. Mimo, że jack russel terrier to pies łagodny, potrafi być  niecierpliwy, dlatego jego kontakt z małymi dziećmi powinien być pod kontrolą dorosłych.

6. Buldog francuski

Mały pies o krępej sylwetce świetnie sprawdzi się do mieszkania w bloku. Buldogi francuskie są łagodne, przyjaźnie nastawione, cierpliwe i zarazem chętne do zabawy, dlatego mogą przebywać z małymi dziećmi. Zwierzęta te są mało szczekliwe, więc nie powinny przeszkadzać nawet wrażliwym sąsiadom. Mimo, że spacery z buldogami nie muszą być bardzo długie, psy wymagają codziennej dawki ruchu, ze względu na tendencję do tycia. Należą do ras brachycefalicznych, z charakterystycznym skróconym pyskiem. Właśnie dlatego są narażone na duszności i przegrzewanie się. Przedstawiciele tej rasy cierpią także na choroby kręgosłupa i częste alergie pokarmowe, a odpowiednia dieta i koszty leczenia mogą być kosztowne.

buldog francuski - mały pies do mieszkania w bloku

Jaki pies do bloku - podsumowanie

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej. W rzeczywistości jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Zanim zdecydujemy się na psa, konieczne jest przeanalizowanie charakteru i stylu swojego życia, potrzeb i temperamentu zwierzęcia oraz swoich możliwości mieszkaniowych czy finansowych. Zastanówmy się czy będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić go na spacery nawet 3-4 razy dziennie czy naukę zostawania w domu bez właściciela? Wymienione powyżej rasy psów do bloku to oczywiście tylko wskazówka. Z pewnością nawet większe psy mogą być szczęśliwe w mieszkaniu z niewielkim metrażem, pod warunkiem, że poświęci się im wystarczająco dużo czasu. Najistotniejsze w tym wszystkim jest odpowiedzialne podejście właściciela do wychowania i zadbanie o wszystkie potrzeby czworonożnego przyjaciela.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel