Pierzenie gołębi. Jak pomóc w czasie pierzenia?
Sezon lotów za nami. Wielu z nas jest zadowolonych z uzyskanych rezultatów, są jednak na pewno też i tacy, którzy w przyszłym roku planują poprawić swoje wyniki.
Wiemy doskonale, że każdy sezon charakteryzuje się czynnikami na które nie mamy wpływu (jak np. zmienna pogoda, itp.), jednak to zawsze gołąb jest kluczowym elementem naszej układanki, który samodzielnie decyduje o losach współzawodnictwa. To nasz sportowiec, zawodnik, który był przygotowywany właśnie na sezon lotów, aby uzyskiwać najlepsze rezultaty. I tak po kolei, były to:
- loty treningowe,
- przygotowanie odpowiedniego systemu karmienia,
- odpowiednia pielęgnacja podczas lotów
- oraz cała masa innych czynności, które razem możemy nazwać pracą hodowlaną.
Żywienie w czasie pierzenia
Żywienie w okresie lotów jest szczególnie ważne i ma ogromny wpływ na uzyskiwane wyniki. Oczywiście jest dużo innych czynników, które również odgrywają bardzo ważną rolę w sezonie lotowym. My jednak pragniemy skupić się na przyszłym sezonie lotowym, głównie pod kątem żywienia ptaków w okresie jesienno-zimowym, kiedy ma miejsce pierzenie gołębi pocztowych.
Zdolności lotowe gołębi pocztowych to odpowiednia:
- budowa,
- umięśnienie,
- kondycja,
- upierzenie.
Temu ostatniemu elementowi powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.
Optymalna budowa lotek, to jeden z kluczowych parametrów decydujących o możliwościach lotowych ptaków. Aby uzyskać optymalne upierzenie trzeba zatem po zakończeniu lotów dać możliwość gołębiom odpocząć oraz zbudować na nowo pióra, pamiętając że przed przyszłym sezonem lotowym jest zima, którą gołębie muszą przejść w doskonałej formie i zdrowiu.
Jak wspomóc proces pierzenia u gołębi
Pamiętajmy, że pióra gołębi składają się głównie z białek (podobnie jak włosy i pazury), które organizm musi otrzymać w optymalnej ilości, aby mógł odbudować upierzenie o właściwej jakości. Ptaki mają różne pióra jak lotki, sterówki czy pióra puchowe i niezwykle ważnym jest, aby wszystkie te grupy piór zostały w sposób optymalny wytworzone przez organizm gołębia. Odpowiednio wykształcona okrywa z piór to w zimie m.in. zabezpieczenie przed utratą ciepła, a w sezonie lotowym na skrzydłach to głównie lotki decydujące o powierzchni nośnej skrzydła, gwarantujących siłę napędową gołębi.
Nie zapominajmy zatem w trakcie pierzenia o właściwym, odpowiednio zbilansowanym i bogatym żywieniu w którym nie powinno zabraknąć m.in. grochów oraz innych cennych ziaren dostarczających niezbędnych składników budulcowych wchodzących w skład upierzenia.
Nasze karmy pierzeniowe BIOFEED Taubenfutter znajdziesz tutaj.