Otyłość u psów i kotów – jak ją zwalczyć i jak zapobiegać

2020-10-29
Otyłość u psów i kotów – jak ją zwalczyć i jak zapobiegać

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, niestety coraz częściej cierpią z powodu nadmiernych kilogramów. Szacuje się, że około 40 procent psów i kotów ma nadwagę lub otyłość, a największą przyczyną jest nadmierne spożycie kalorii.

Jako ludzie możemy ocenić, jak bardzo szybko przybieramy na wadze, zwłaszcza gdy zmieniamy aktywność (na przykład w Boże Narodzenie). Tak samo jest z naszymi zwierzętami: im więcej je karmimy, tym szybciej rosną ich talie i chociaż niewielki kęs tu czy tam nie zaszkodzi im, z czasem wzrost kalorii będzie się skumulować. To, co łączy nas z naszymi podopiecznymi, to fakt, że oboje wymagamy regularnych ćwiczeń i zbilansowanej diety przez całe życie. W ten sposób zapewnimy zwierzętom zdrowe i aktywne życie, jednocześnie unikając przybierania na wadze, za co jako właściciele zwierząt domowych mamy obowiązek pomóc zwierzętom to osiągnąć.

Jak zapobiegać otyłości?

Psy i koty, podobnie jak ludzie, tyją stopniowo i niezauważalnie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci temu zapobiegać.

  1. Zwróć uwagę na czas karmienia

Niegdyś uważano, że najlepszym sposobem karmienia psów i kotów jest stały dostęp do miski wypełnionej karmą. Niestety, dziś wiemy, że nie jest to dobre rozwiązanie, nawet jeśli jest to wysokiej jakości karma dla psa bezzbożowa czy karma holistyczna. Pomyśl tylko, jak byś się czuł (i wyglądał), gdybyś skubał jedzenie przez cały dzień.

  1. Postaw na karmę z dobrym składem

Karma karmie nierówna. Wielu producentów stawia na tanie składniki, które sycą zwierzaka, ale go nie odżywiają. Zamiast mięsa używa się podrobów i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak zmielone odpady z rzeźni – ścięgna, kości, uszy, oczy itp. Z kolei cenne warzywa zastępuje się produktami zbożowymi, które zawierają znaczną ilość węglowodanów. To najprostsza droga do otyłości. Dlatego postaraj się, by Twój pies jadł karmę bezzbożową, dopasowaną do jego rasy, wielkości, aktywności i wieku. Kot z kolei powinien jeść karmę nie tylko bez zbóż, ale z jak najmniejszą ilością węglowodanów.

  1. Nie pozwól na podjadanie ludzkiego jedzenia

Psy i koty potrafią być łasuchami, które nie tylko bardzo profesjonalnie wyłudzają od nas smakołyki, ale też potrafią poczęstować się na przykład pozostawioną na stole kanapką. Jest to niezdrowe nie tylko ze względu na dodatkowe kalorie, ale też na skład ludzkiej diety. Wędliny na przykład zawierają sól, która pochłania wodę w organizmie, sprzyja otyłości i nadciśnieniu. Przyprawy stosowane w parówkach, pasztetach itp. mogą być bardzo niezdrowe. Lepszym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniej przekąski dla psa czy kota.

Jakie są oznaki otyłości u psów i kotów?

Oznaki otyłości u psów mogą być trudne do zidentyfikowania. Zależą bowiem od rasy; niektóre mogą być naturalnie bardziej puszyste niż inne, mogą też mieć bardziej puchatą sierść. jednak wszystkie psy i koty mają optymalną wagę do wzrostu, wielkości i wieku, którą weterynarz mierzy w odniesieniu do oceny kondycji ciała.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój pies lub kot jest otyły, wykonaj te czynności w domu: przesuwaj dłonią wzdłuż ich boku i dotykaj klatki piersiowej. Powinieneś być w stanie wyczuć jego żebra bez wywierania zbyt dużego nacisku. Jeśli spojrzeć z boku, brzuch zwierzęcia z nadwagą zwisa. U psów przy przybieraniu na wadze wokół twarzy często występuje nadmiar skóry. U kotów zaś pojawia się obwisły brzuszek.

Skutki otyłości zwierząt domowych

Skutki otyłości zwierzęcia odbijają się na jakości życia zwierzęcia, ponieważ wzrost masy ciała może wpływać na ogólne funkcje organizmu. Podobnie jak u ludzi, bardziej bezpośrednie skutki otyłości zwierząt domowych mogą obejmować cukrzycę, choroby skóry, choroby serca i artretyzm z powodu obciążenia stawów zwierzęcia.

Zwierzęta z nadwagą mogą również zachowywać się inaczej, niż zwierzęta o prawidłowej wadze. Twój pies może wydawać się niechętny do biegania i mieć trudności w wchodzeniu po schodach. Będzie więc potrzebować od ciebie pozytywnej zachęty, aby ruszyć się i stracić kilka kilogramów.

Jak odchudzić psa lub kota?

Wielu z nas nie potrafi odmówić smakołyka proszącemu psu lub kotu. Nasi czworonożni przyjaciele wyspecjalizowali się we wwiercaniu się w głąb naszej duszy błagalnym, pełnym smutku spojrzeniem. Ci, którzy są w stanie się mu oprzeć, muszą jeszcze pamiętać, że wiele zwierzaków wcale nie potrzebuje pozwolenia, by poczęstować się naszym obiadem. Jak więc odchudzić psa czy kota?

Przede wszystkim, natychmiast musisz opracować skuteczną technikę odmawiania im nieprzeznaczonych dla nich smakołyków, a także od razu chować jedzenie, na które mógłby się połasić.

Oczywiście, postaraj się o to, by zwierzak miał więcej ruchu, niż zwykle, ponieważ samą tylko dietą długo nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. W przypadku kota oznacza to zadbanie, by zwierzak więcej się bawił i dużo ruszał. Być może jest to więc moment na kupienie nowych zabawek, w tym także interaktywnych, lub też... adoptowanie kolejnego zwierzaka. Drugie zwierzę w domu to dwa razy więcej radości, choć na jego przyjęcie należy się starannie przygotować i odchudzanie nie może być ani jedynym, ani głównym powodem podjęcia takiej decyzji. W przypadku psów oczywiście należy dodatkowo wydłużyć spacery.

Największe znaczenia ma jednak dobrze zbilansowana, wysokomięsna karma o niskiej zawartości węglowodanów.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel