Odkłaczanie kota – najskuteczniejsze sposoby na kule włosowe

2024-11-09
Odkłaczanie kota – najskuteczniejsze sposoby na kule włosowe

Zakłaczenie kota, czyli nagromadzenie się w jego przewodzie pokarmowym kul zbitej sierści to częsta przypadłość domowych mruczków. Zignorowanie tego problemu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzaka! Oto skuteczne sposoby na odkłaczenie kota.

Skąd biorą się kule włosowe (pilobezoary)?

Koty to zwierzęta, które w szczególny sposób dbają o swoją higienę. Niestety podczas starannego wylizywania się i usuwania zanieczyszczeń połykają dość duże ilości sierści, która trafia do ich przewodu pokarmowego. W większości przypadków połknięte kłaczki przechodzą przez przewód pokarmowy kota bez większych problemów i trafiają do kuwety lub są usuwane podczas okazjonalnych wymiotów. Jednak u niektórych mruczków sierść może dłużej zalegać w żołądku lub jelitach i zbijać się w struktury zwane kulami włosowymi lub pilobezoarami. Do takiego zakłaczenia dochodzi najczęściej u kotów: 

  • długowłosych,
  • starszych,
  • cierpiących na zaburzenia trawienia,
  • chorych i słabszych,
  • odwodnionych,
  • narażonych na stres, który skłania kota do kompulsywnego wylizywania się,
  • cierpiących na choroby skóry, które powodują świąd i częste wylizywanie się,
  • w okresie linienia, podczas którego kot zrzuca dużo martwej sierści.

Powstałe w jelitach kota pilobezoary mają kształt cygara i przypominają długie pasma filcu.

Dlaczego zakłaczenie u kota jest niebezpieczne?

Kule połkniętej sierści powinny być regularnie usuwane z organizmu kota z kałem lub wymiotami. W przeciwnym razie coraz większe kłaczki mogą zacząć drażnić śluzówkę żołądka i wywoływać stany zapalne układu pokarmowego. Przy poważnym zakłaczeniu może dojść nawet do całkowitego zatkania kocich jelit, co uniemożliwi zwierzakowi wypróżnianie się. Nieudzielenie kotu pomocy w takiej sytuacji może doprowadzić do przerwania ściany jelita i szybkiej śmierci czworonoga.

Ze względu na ryzyko ciężkich powikłań, każdy opiekun powinien bacznie obserwować swojego kota, a przy pojawieniu się pierwszych objawów problemu zadbać o odkłaczenie pupila.

Objawy zakłaczenia u kota

Gromadzenie się kul włosowych u kota może początkowo przebiegać bezobjawowo lub wywoływać jedynie niewielkie, trudne do zauważenia objawy. Jednak gdy dojdzie do poważnego zakłaczenia i stanów zapalnych, organizm kota będzie starał się na wszelkie sposoby pozbyć się włosów z żołądka. Poskutkuje to różnorodnymi objawami, które mogą obejmować:

  • nasilające się wymioty,
  • częste, ale nieskuteczne wizyty w kuwecie,
  • załatwianie się poza kuwetą,
  • osłabienie apetytu i postępujące wychudzenie,
  • kaszel, nadmierne ślinienie się,
  • niechęć do aktywności fizycznej i zabawy,
  • unikanie domowników,
  • przesiadywanie w skulonej pozycji (pozycja bólowa).

Czasem przy zakłaczeniu pojawić się może biegunka wywołana przez zalegające kule włosowe, obok których w jelitach przecisnąć się może tylko niewielka ilość rozwodnionego kału.

Jak pozbyć się pilobezoarów z przewodu pokarmowego kota?

Zatkanie przewodu pokarmowego przez pilobezoary to poważne zagrożenie dla życia kota. Jeśli dojdzie do zaczopowania jelit, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, a w skrajnych przypadkach także interwencja chirurgiczna. Dlatego gdy u kota pojawią się pierwsze objawy zakłaczenia, należy jak najszybciej reagować, by nie dopuścić do tworzenia się większych kul włosowych w przewodzie pokarmowym czworonoga. Co zrobić, by ułatwić pupilowi wydalanie kłaczków?

Domowe sposoby na odkłaczanie kota

Niewielkie zakłaczenie zazwyczaj nie wymaga pomocy weterynarza - wystarczy zastosować kilka domowych sposobów na odkłaczenie kota. Usuwanie zalegajacej sierści można ułatwić zwierzakowi poprzez zakupienie lub samodzielne wysianie trawy dla kota. Połknięte przez zwierzaka źdźbła trawy wspomagają usuwanie włosów z układu pokarmowego poprzez pobudzenie perystaltyki jelit i umożliwienie kotu wymiotów. Dobrym sposobem będzie także podawanie preparatów na odkłaczanie kota lub dodanie do posiłku niewielkich ilości oleju z łososia. Nie należy także zapominać o regularnym wyczesywaniu kota - w ten sposób można usunąć z jego sierści nadmiar martwych włosów i nie dopuścić, by dostały się do układu pokarmowego kota.

Po czym poznać skuteczne preparaty na odkłaczanie kota?

Dobra pasta na odkłaczanie kota powinna zawierać słód i oleje, które pokrywają zalegającą sierść śliską warstwą i ułatwiają przesuwanie się kul włosowych przed przewód pokarmowy. Podobny skład przypominający pasty odkłaczające dla kotów mogą mieć także inne środki, na przykład przysmaki i tabletki dla kotów długowłosych. Preparaty odkłaczające dla kota są także dostępne w formie proszków dodawanych do karmy. Preparaty odkłaczające są łatwo dostępne i można je kupić w większości sklepów zoologicznych.

Zapobieganie zakłaczeniu - karma odkłaczająca dla kotów

W przypadku kotów ze skłonnością do tworzenia się pilobezoarów nawet najlepsza pasta odkłaczająca może okazać się niewystarczająca. Koty długowłose, mające tendencję do nadmiernego wylizywania się, a także mruczki starsze i z problemami trawiennymi mogą wymagać dodatkowego wsparcia w postaci karmy odkłaczającej. Wśród tego typu produktów znajdują się karmy dla kotów Tasty Cats Life Hairball, których skład został opracowany tak, by wspierał codzienną profilaktykę zakłaczenia: 

  • odpowiedni poziom włókna pokarmowego ułatwia przesuwanie się kul włosowych przez przewód pokarmowy i reguluje perystaltykę jelit,
  • dodatek biotyny, cynku, witaminy E i metioniny korzystnie wpływają na zdrowie skóry i stan sierści,
  • olej z łososia wspiera tworzenie się mocnej okrywy włosowej bez skłonności do nadmiernego wypadania, czym zmniejsza ryzyko tworzenia się kul włosowych i może łagodzić podrażnienia skóry skłaniające kota do intensywnego wylizywania się,
  • drożdże i prebiotyczne włókna (FOS i MOS) dbają o prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego, co zmniejsza ryzyko zaburzeń trawienia,
  • brak konserwantów i sztucznych barwników, które mogłyby wywołać skórne objawy alergii u wrażliwych kotów.

Karma Tasty Cats Life Hairball zawiera także 85% białka zwierzęcego, które stanowi źródło cennych aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu sierści i funkcjonowania skóry. Dostępne są w dwóch pysznych smakach - z królikiem i łososiem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane

pixel