O czym pamiętać jadąc na wakacje z psem?

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów zatytułowany “Wakacyjny poradnik”. Znajdziecie w nim całą masę praktycznych informacji i wskazówek jak spędzić wakacje z psem w sposób bezpieczny i komfortowy. Z roku na rok przybywa obiektów noclegowych i restauracji, gdzie obecność pupila jest akceptowana, nieraz nawet mile widziana. To dlatego coraz więcej osób decyduje się na wakacje z pupilem. Dzisiaj podpowiemy o czym pamiętać przy planowaniu wyjazdu z pupilem oraz jak zapewnić psu bezpieczeństwo w czasie podróży.
Zanim wyjedziesz na wakacje z psem
W planach urlopowych warto uwzględnić potrzeby naszego pupila i wybrać miejsca i aktywności, gdzie nasz pies może nam towarzyszyć. Całodniowe plażowanie nie jest najlepszym pomysłem, podobnie jak zwiedzanie muzeów czy galerii sztuki. Jeżeli jednak podjęliśmy decyzję, aby spędzić wakacje z psem, zaplanujmy to tak, aby nasz przyjaciel czuł się po prostu dobrze podczas naszego wspólnego wypoczynku. Dokładne zaplanowanie wyjazdu z pewnością zaoszczędzi nam nerwów i pozwoli na pełen relaks. Dlatego, jeszcze przed wyjazdem..
1. Przygotuj psa do podróży
Jeżeli Twój pies nigdy nie podróżował samochodem, nie zaczynaj od kilkugodzinnej wyprawy. Należy pupila przyzwyczajać do jazdy samochodem, zabierając go na krótkie przejażdżki nawet kilka razy w tygodniu, a następnie stopniowo wydłużać dystans. Pamiętaj o specjalnej smyczy samochodowej oraz szelkach samochodowych, które zapewnią bezpieczeństwo psu i pasażerom.
2. Wybierz nocleg przyjazny psom
Obecnie coraz łatwiej znaleźć hotel czy pensjonat oferujący gościom możliwość zorganizowania wakacji z pupilem. Warto zwrócić uwagę, by przy naszym obiekcie noclegowym znajdował się trawnik, las, psi wybieg, gdzie nasz czworonożny przyjaciel mógł załatwić swoje potrzeby. Wychodząc z psem na spacer pamiętajmy też o sprzątaniu po nim i stosowaniu woreczków na odchody.

3. Odwiedź weterynarza
Przed wyjazdem warto pamiętać o skontrolowaniu stanu zdrowia naszego psa u weterynarza. Sprawdźmy aktualność wszystkich szczepień, czy nasz zwierzak jest zaszczepiony przeciw wściekliźnie, odrobaczony i czy takie informacje są wpisane do książeczki zdrowia. W przypadku wyjazdu za granicę konieczne będzie wyrobienie psu paszportu oraz zapoznanie się z wymogami stawianymi przez inne państwa odnośnie szczepień i stosowania kagańców. Przed wyjazdem zachęcamy odwiedzić stronę Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, gdzie znajdziemy aktualne informacje dotyczące podróżowania ze zwierzętami. Poza tym weterynarz powinien ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz czy nie ma przeciwwskazań do podróży.
4. Zapewnij ochronę przeciwko kleszczom
Wybierając się na wakacje z pupilem nie zapominajmy o ochronie przeciwko kleszczom. Mimo, że kleszcze aktywne są praktycznie przez cały rok, to jednak w okresie letnim przypada okres ich największej aktywności. Dlatego niezależnie od miejsca, do którego się wybieramy powinniśmy bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu preparatów zabezpieczających przed kleszczami! Wybierzmy preparat odstraszający kleszcze (typu spot-on na kark psa, tabletki, obroża antykleszczowa). Na wyjazd z czworonogiem warto zaopatrzyć się specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, który ułatwi usunięcie kleszcza w prosty i szybki sposób bez bólu.
Pies w samochodzie - komfort i bezpieczeństwo to podstawa
Aby zapewnić bezpieczeństwo psu podczas podróży samochodem warto pomyśleć o podpięciu zwierzęcia do specjalnej smyczy samochodowej. Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie został wprowadzony w trosce nie tylko o zdrowie i życie zwierzęcia, ale także z uwagi na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Takie rozwiązanie, w przypadku gwałtownego hamowania, stłuczki czy poważniejszego wypadku, znacznie ogranicza ryzyko powstania poważnych urazów. Należy jeden koniec smyczy samochodowej wpiąć do gniazda pasów bezpieczeństwa, a drugi przypiąć do szelek psa. Warto rozważyć zakup maty samochodowej, która chroni tapicerkę samochodu przed zabrudzeniami, ale też poprawia komfort przewożonego zwierzęcia. Podczas samochodowej podróży z psem pamiętajmy także o postojach. W ich trakcie pies powinien mieć możliwość pospacerować, napić się wody oraz załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Wybierasz się na wakacje? Zabierz ze sobą psa!
Jeżeli planujesz wspólny wypoczynek ze swoim czworonogiem poszukaj przyjaznych miejsc i spędź wyjątkowe chwile w towarzystwie swojego ulubieńca. I choć taki wspólny wyjazd wiąże się z pewnymi ograniczeniami i wymaga dobrego przygotowania się, zdecydowanie warto poświęcić czas i energię, aby móc przeżywać piękne momenty z naszym futrzakiem. Pamiętajmy, żeby przygotowania do wyjazdu rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, w ten sposób unikniemy stresu i nerwów podczas wakacji z psem.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza