Najlepsza karma dla mopsa. Po czym poznać dobrą karmę?
Mopsy to wyjątkowo urocze, jednak dość chorowite psy. Ze względu na specyficzną budowę i skłonność do problemów zdrowotnych, psy tej rasy potrzebują starannie dobranej diety. Czym najlepiej karmić mopsa? Sprawdź, jaka będzie najlepsza karma dla mopsa i czego należy unikać!
Potrzeby żywieniowe psów rasy mops
Mops to mały pies, który osiąga w kłębie od 26 do 34 cm. Te natury spokojne i zrównoważone psiaki mają specyficzną budowę - krępe ciało, krótką szyję, szeroki tułów, duże oczy i charakterystycznie spłaszczony pysk. Cechy te dodają im uroku, jednak równocześnie stają się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Do najczęstszych dolegliwości spotykanych w rasie mops należą:
- syndrom brachycefaliczny - wąskie nozdrza, skrócone drogi oddechowe i wydłużone podniebienie utrudniające psu swobodne oddychanie,
- problemy ortopedyczne - wypadanie rzepki, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- choroby skóry - zapalenie fałdów skórnych na pysku i ciele, problemy dermatologiczne o podłożu alergicznym,
- zaburzenia metaboliczne - niedoczynność tarczycy i cukrzyca,
- problemy trawienne - przede wszystkim wzdęcia i biegunki,
- choroby zębów - wady zgryzu i nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego.
Ze względu na spokojny charakter i niechęć do większej aktywności fizycznej, mopsy maja też skłonność do nadmiernego przybierania na wadze, co może łatwo przerodzić się w otyłość. Ze względu na predyspozycje do chorób, czworonogi te wymagają częstych kontroli u lekarza weterynarii i powinny być karmione starannie dobraną dietą. Właściwe żywienie mopsa może sprawić, że zachowa on zdrową sylwetkę i uniknie wielu dolegliwości. Jak i czym karmić pupila?
Najważniejsze zasady żywienia mopsa
Mopsy są bardzo wymagające w kwestiach żywienia, dlatego opiekunowie psów tej rasy powinni szczególnie zatroszczyć się o sposób karmienia swojego pupila. Do najważniejszych zasad należą:
- staranne odmierzanie porcji jedzenia za pomocą wagi kuchennej (przekarmienie będzie prowadzić do nadwagi),
- dzielenie dziennej dawki pokarmu na 3-4 posiłki (nadmierne rozciągnięcie żołądka poskutkuje zaburzeniami trawienia),
- unikanie dokarmiania między posiłkami (szczególnie niewskazane jest podawanie resztek ze stołu, które są bardzo kaloryczne),
- podawanie jedzenia na płaskich talerzach (jedzenie z głębokiej miski jest trudne dla psów o płaskich pyskach),
- utrzymanie stałej diety (zbyt częste zmiany karmy mogą skutkować rozstrojem przewodu pokarmowego i biegunkami).
Niezbędne są także regularne kontrole masy ciała - dorosły mops nie powinien ważyć więcej, niż 8 kg!
Czym karmić mopsa?
Dobór właściwej diety jest kluczowy dla zdrowia czworonoga. Mops powinien być karmiony odpowiednio zbilansowaną dietą już od szczeniaka - pozwoli to na prawidłowy wzrost organizmu oraz uniknięcie poważnych wad rozwojowych, takich jak krzywica. Opiekunowie psów tej rasy mogą zdecydować się na żywienie pupila domowymi posiłkami, ale w takim wypadku muszą samodzielnie zadbać dostarczenie zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Nie wystarczy jednak dobrać ilość mięsa i warzyw - równie ważne jest zadbanie o dawkę witamin i minerałów, które muszą znaleźć się w diecie mopsa. Przy bilansowaniu jadłospisu należy zwrócić uwagę na zawartość wapnia i uzupełnianie posiłków dopasowanymi właściwymi suplementami mineralno-witaminowymi. Zarówno niedobór, jak i przedawkowanie niektórych składników może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, dlatego decydując się na podawanie mopsowi diety domowej należy udać się do psiego dietetyka, który ułoży zbilansowany jadłospis dla czworonoga.
Znacznie bezpieczniejszym sposobem na zapewnienie mopsowi zbilansowanej diety jest podawanie mu pełnoporcjowych suchych i mokrych karm przeznaczonych dla psów małych ras. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda karma dostępna w sklepach zoologicznych będzie odpowiednia dla tej rasy. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na skład i jakość danej karmy oraz zawarte w niej dodatki.
Jaka karma dla mopsa będzie najlepsza?
Karma dla psa rasy mops powinna być zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb danego czworonoga, czyli do jego wieku, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. W żywieniu tych niewielkich psiaków można stosować zarówno karmy mokre, jak suche przeznaczone dla ras małych. Warto wybierać te produkty, które będą zawierać wysoką ilość białka pochodzenia zwierzęcego, gdyż to właśnie ono dostarcza psu aminokwasów niezbędnych do utrzymania masy mięśniowej u psów dorosłych i wzrostu organizmu szczeniaka. Ważna jest także zrównoważona dawka tłuszczu, który jest źródłem energii do aktywności, jednak w nadmiarze może przyczynić się do nadwagi. Ponadto karma dla mopsa powinna uwzględniać:
- substancje wspierające rozwój układu ruchu i zdrową pracę stawów,
- dodatki zmniejszające ryzyko zaburzeń trawienia,
- nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzące stany zapalne i poprawiające zdrowie skóry,
- składniki wspierające układ pokarmowy i procesy trawienne.
Ze względu na skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, mopsom zaleca się podawanie suchej karmy, gdyż gryzienie twardych granulek może wspierać ścieranie płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać produkty o odpowiedniej wielkości chrupków - zbyt duże kawałki będą trudne do pogryzienia dla małego psa i mogą zniechęcić go do jedzenia. Sucha karma dla mopsa nie powinna zawierać sztucznych barwników, które mogłyby wywołać alergię pokarmową u wrażliwego psiaka.
Sucha karma dla szczeniaka mopsa
Jedną z dobrych karm dla mopsa szczeniaka jest Tasty Dogs Life junior small & mini. Receptura tej karmy suchej zawiera aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego, dodatek pełnoziarnistych zbóż, które stopniowo uwalniają energię, nie powodując nagłych skoków glukozy we krwi i zdrowe tłuszcze dostarczające właściwej dawki energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu czworonoga. W składzie znalazły się także dodatki, które wspierają zdrowie malucha już na etapie rozwoju, co może zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych w dorosłym wieku. Są to między innymi:
- glukozamina i chondroityna, które dbają o układ ruchu i odpowiednią elastyczność chrząstek stawowych,
- olej z łososia dostarczający kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 mających pozytywny wpływ na stan skóry i układ odpornościowy,
- drożdże, ekstrakt z karczocha i suszone jabłka, które wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego i mogą zmniejszać ryzyko zaburzeń trawienia,
- dodatek lekkostrawnej jagnięciny lub smakowitej wołowiny, które nadają karmie doskonałego smaku.
Karma dla szczeniąt małych ras psów Tasty Dogs Life ma drobne granulki dostosowane swoją wielkością do niewielkich szczęk małego mopsa.
Dobra sucha karma dla dorosłego mopsa
Wśród karm polecanych dla dorosłych mopsów znajduje się Tasty Dogs Life adult small & mini. W składzie tego produktu znalazły się prozdrowotne dodatki wspierające pracę stawów narażonych na dysplazję, zdrowie skóry ze skłonnością do alergii oraz prebiotyki regulujące skład mikroflory jelit chroniącej przed biegunkami. Receptura zawiera aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego i poziom tłuszczu dostosowany do potrzeb rasy narażonej na nadwagę. Sucha karma dla psa dorosłego Tasty Dogs Life dostępna jest w dwóch pysznych smakach - z jagnięciną lub wołowiną, a jej skład jest zbliżony do karmy Tasty Dogs Life dla szczeniąt, co ułatwia zmianę produktu po zakończonym okresie wzrostu.