Najlepsza karma dla jamnika - po czym ją poznać?
Jamnik to mały pies, który wymaga starannie dobranej diety dostosowanej do potrzeb rasy. Czym karmić jamnika? Sprawdź, jaka będzie najlepsza karma dla tego psa!
Jamnik - charakterystyka rasy psa
Jamnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras ze względu na swoją charakterystyczną budowę. Psy te mają wydłużoną sylwetkę, krótkie łapy, bardzo wąską głowę o zwisających uszach i długi prosty ogon. Jamniki występują w trzech odmianach wielkości, które rozróżnia się na podstawie obwodu klatki piersiowej:
- jamnik króliczy - obwód klatki piersiowej do 30 cm, masa ciała 3,5 kg,
- jamnik miniaturowy - obwód klatki piersiowej 30-35 cm, masa ciała 4 kg,
- jamnik standardowy - obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm, masa ciała od 6,5 kg do 7 kg.
Psy tej rasy mogą różnić się także rodzajem sierści i umaszczeniem:
- jamnik krótkowłosy - ma gładką, krótką sierść, najczęściej koloru rudego lub czarnego z podpalaniem,
- jamnik długowłosy - ma prosty, długi włos i gęsty podszerstek, umaszczenie zazwyczaj rude, rzadziej czarne z podpalaniem,
- jamnik szorstkowłosy - ma szorstką, twardą sierść, która na pysku tworzy brodę i krzaczaste brwi, najczęściej w umaszczeniu z podpalaniem.
Charakterystycznie wyglądające jamniki to psy myśliwskie - ich nietypowa budowa ciała umożliwiała im wchodzenie do nor lisów i borsuków. Niestety znaczne skrócenie łap i wydłużenie tułowia predysponuje je do dyskopatii i zwyrodnień kręgosłupa. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych w tej rasie znajdują się także:
- wypadanie rzepek,
- padaczka,
- cukrzyca,
- alergie pokarmowe,
- odkładanie się kamienia nazębnego,
- niedoczynność tarczycy.
Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, psy rasy jamnik mają dobrze rozwinięty instynkt myśliwski. Nie sprawdzą się w roli leniwego kanapowca, gdyż potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Pozbawiony ruchu jamnik szybko nabawi się nadwagi lub otyłości, a dodatkowe kilogramy znacząco zwiększą ryzyko problemów zdrowotnych. Dlatego opiekun czworonoga musi zapewnić pupilowi odpowiednio długie spacery i starannie dobraną dietę.
Co powinna zawierać zbilansowana dieta dla jamnika?
Dieta jamnika powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa. Ważne jest jej odpowiednie zbilansowanie - w jej składzie musi znaleźć się wysokiej jakości białko, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz niezbędne witaminy i minerały. Szczególną uwagę należy zwrócić na żywienie jamnika w okresie wzrostu, gdyż wszelkie niedobory składników odżywczych mogą zaburzyć prawidłowy rozwój kości i stawów. Z tego względu najbezpieczniej jest żywić szczenię jamnika zbilansowaną karmą dla szczeniąt małych ras, która zawiera substancje odżywcze w proporcjach dostosowanych do potrzeb rosnących maluchów.
Chcąc zapewnić jamnikowi najlepszą dietę, warto uzupełnić posiłki psa o prozdrowotne dodatki. Suplementy stosowane w żywieniu psów tej rasy powinny zawierać:
- substancje wspierające prawidłową pracę i regenerację stawów,
- prebiotyki i zioła regulujące pracę układu pokarmowego,
- nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które łagodzą objawy alergii pokarmowej i poprawiają wygląd sierści.
Jaka karma dla jamnika będzie najlepsza?
W żywieniu jamnika można stosować zarówno suche, jak i mokre karmy dla psów małych ras. Warto jednak pamiętać, że karmy mokre mogą zawierać nawet do 80% wody, przez co charakteryzują się niską koncentracją składników odżywczych i muszą być podawane w stosunkowo dużych porcjach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psów małych ras, które posiadają niewielkie żołądki i mogą reagować na przejedzenie zaburzeniami trawienia. Dlatego często poleca się podawanie jamnikom pokarmu w postaci karmy suchej.
Przy wyborze karmy dla jamnika należy zwrócić uwagę na jakość karmy - powinna być to dieta zawierająca minimum 70% białka zwierzęcego, które jest najlepszym źródłem niezbędnych psu aminokwasów. W składzie dobrego produktu musi znajdować się zrównoważony poziom tłuszczu oraz błonnik wspierający utrzymanie odpowiedniej wagi. Warto, by w recepturze znalazły się także pełnoziarniste zboża o niskim indeksie glikemicznym, by nie powodowały skoków glukozy we krwi psa. Ważna jest także wielkość granulek - odpowiedni rozmiar będzie wspierał higienę jamy ustnej i ścieranie płytki nazębnej.
Sucha karma dla jamnika dorosłego
Jedną z karm dostosowanych do szczególnych potrzeb jamników jest Tasty Dogs Life Adult Small & Mini - karma sucha dla dorosłych psów ras małych i miniaturowych. Zbilansowana receptura karmy zawiera aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego dostarczającego aminokwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiedni poziom tłuszczu dostarcza psu kalorii niezbędną do aktywności fizycznej, równocześnie dbając o zdrową sylwetkę, a pełnoziarnisty jęczmień zapewnia stopniowe uwalnianie się energii. W składzie karmy znalazły się także prozdrowotne dodatki, dzięki którym dieta psa nie wymaga już stosowania dodatkowych suplementów:
- glukozamina i chondroityna dbające o zdrowie stawów,
- olej z łososia stanowiący źródło kwasów omega-3 i omega-6 na piękną sierść i zdrową skórę,
- suszone warzywa i owoce dostarczające błonnika regulującego pracę jelit,
- drożdże i ekstrakt z karczocha wspierające prawidłowe procesy trawienne.
Pełnoporcjowa sucha karma dla małych psów dorosłych Tasty Dogs Life Adult Small & Mini dostępna jest w dwóch smakach - jagnięcina lub wołowina - a rozmiar krokietów dostosowany jest do możliwości malutkich szczęk najdrobniejszych piesków.
Najlepsza karma dla jamnika szczeniaka
Wśród dobrych karm dla szczeniakach jamnika znajduje się Tasty Dogs Life Junior Small & Mini - pełnoporcjowa sucha karma dla rosnących psów małych ras. Receptura złożona z najwyższej jakości składników zawiera 80% białka pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu zapewnia wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne w okresie wzrostu. Skład karmy został uzupełniony o lekkostrawne źródła węglowodanów oraz warzywa, owoce i zioła, które są naturalnym źródłem cennych dla psa witamin i minerałów. Prozdrowotne dodatki, takie jak olej z łososia, drożdże i algi pozytywnie wpływają na trawienie i odporność psiaka, a glukozamina i chondroityna wspierają prawidłowy rozwój kości i stawów.
Karma sucha dla szczeniąt małych ras Tasty Dogs Life Junior Small & Mini może być podawana jamnikowi do 12 miesiąca życia. Po zakończonym okresie wzrostu zaleca się przestawienie psiaka na odpowiednią karmę dla dorosłych psów małych ras o tym samym smaku. Zmniejszy to ryzyko zaburzeń trawienia, jakie często towarzyszą zmianie karmy u czworonogów z wrażliwym przewodem pokarmowym.