Kości dla psa. Czy żucie i gryzienie ściera kamień nazębny u psa?
Psy, jako drapieżniki posiadają uzębienie przeznaczone do gryzienia, szarpania oraz jedzenia suchej karmy. Niestety są one, podobnie jak ludzie, narażeni na choroby zębów i dziąseł. Dlatego ważnym elementem opieki nad czworonogiem jest pilnowanie higieny jego jamy ustnej. Zaniedbanie w tym obszarze może być przyczyną powstawania chorób przyzębia, trudności z pobieraniem pokarmu oraz ogólnego obniżenia jakości życia psa.
Jak zatem dbać o zęby naszych podopiecznych? Czy istnieją domowe sposoby wspierające ścieranie kamienia nazębnego?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jak powstaje kamień nazębny u psa?
Po każdym posiłku, na zębach psa gromadzą się resztki pokarmu. Jeśli nie zostaną mechanicznie usunięte, tworzą wraz z bakteriami nalot, który nazywamy płytką nazębną.
Z czasem płytka ulega mineralizacji i tworzy twardy osad zwany kamieniem nazębnym, który poza nieatrakcyjnym wyglądem, stanowi zagrożenie dla zdrowia psa. Zwiększa on ryzyko zapalenia jamy ustnej. Długotrwałe zaniedbanie w skrajnych przypadkach może nawet skutkować wypadaniem zębów u zbyt młodych zwierząt czego konsekwencją jest obniżenie jakości życia oraz trudności w jedzeniu.
Nie powinniśmy go zatem lekceważyć.
Profilaktyka kamienia nazębnego
Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jako właściciele powinniśmy pamiętać o regularnej pielęgnacji, aby zabezpieczyć zęby psa przed osadzaniem się kamienia nazębnego.
Oto kilka podstawowych zasad, które warto włączyć do codziennego życia:
- Regularne szczotkowanie zębów naszych pupili, które warto rozpocząć już w okresie szczenięcym
- Dbanie odpowiednie żywienie
- Stosowanie naturalnych gryzaków, które pomagają aktywnie ścierać kamień nazębny
Czy gryzienie naturalnych gryzaków ściera kamień nazębny?
Gryzienie wspiera usuwanie osadu nazębnego, masuje dziąsła, ale również zaspokaja naturalną potrzebę psa. W przypadku juniorów kości do żucia masują delikatne dziąsła oraz pomagają w usunięciu mlecznych zębów.
Jest jeszcze jedna niewątpliwa zaleta podawania kości psom. Suszone gryzaki pozwalają czworonogowi rozładować negatywne emocje oraz zmniejszyć stres. Kiedy pies czuje naturalną potrzebę gryzienia i szarpania a właściciel nie zapewni mu bezpiecznego dla otoczenia sposobu na zaspokojenie tego pragnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ucierpią na tym choćby domowe sprzęty i wyposażenie. Nie raz zdarzyło się nam słyszeć, że pies pogryzł kanapę lub czyjeś kapcie.
Podawanie twardych gryzaków powinno znacznie zmniejszyć niszczycielskie zapędy naszego pupila. Odczuwanie przyjemności podczas żucia kości może też wpłynąć na budowanie pozytywnych skojarzeń w sytuacjach trudnych np. podczas wizyty gości lub zostawania samemu w domu.
Jakie kości podawać psu?
Kości nie mogą stanowić podstawy diety psa. Ustaliliśmy za to, że są smakowitą przekąską i ciekawym urozmaiceniem codziennego jadłospisu. Jednak spośród wszystkich rodzajów kości, nie każde są bezpieczne dla naszego czworonoga.
Możemy serwować naszym psom:
- kości cielęce
- kości wołowe
Powinniśmy jednak unikać podawania psu kości drobiowych (z kurczaka i indyka). Czy można podawać psu kości wieprzowe? Okazuje się, że wybieranie tego rodzaju gryzaków również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ są one ciężkostrawne. Istnieje ryzyko, że spowodują ból brzucha i ogólną ociężałość.
Dlaczego nie warto podawać psu kości gotowanych?
Kości gotowane, pieczone i smażone tracą część swoich właściwości odżywczych i stają się bardziej kruche. Mogą łamać się i pękać na niebezpieczne, ostre odłamki, które stanowią zagrożenie dla psa. Mogą również przyczyniać się do wzdęć i zaparć.
Kości do żucia z nadzieniem
Szukając przekąsek dla swojego pupila na pewno trafiłeś na kości do żucia. Znajdują się one również w ofercie naszego sklepu. To gryzaki ze smakowitym nadzieniem, które zaspokajają potrzebę gryzienia, a jednocześnie świetnie działają na zmysły. Ich naturalny zapach sprawia, że psy nie potrafią się im oprzeć.
Kości z funkcjonalnymi dodatkami w postaci żwacza wołowego dla pobudzenia apetytu czy kamalii dla naturalnego odrobaczania to świetny pomysł na przekąskę po spacerze czy treningu. Są bezpieczne dla psa, ponieważ nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i klejów. Ponadto występują w wielu rozmiarach tak, aby z łatwością można było wybrać wielkość dostosowaną do możliwości naszego łakomczucha.
Zdecyduj tylko, czy chcesz podać kości mniejszemu psu czy może potrzebujesz przekąski dla dużych psów.
Jeśli zastanawiasz się czy junior też może jeść kości, to spieszymy z wyjaśnieniem, że znajdziesz u nas naturalne gryzaki dla szczeniąt, które można podawać już od 4 miesiąca życia.
Kości dla psa - podsumowanie
Czy psy mogą jeść kości?
Tak, ale nie wszystkie.
Niektóre z nich mogą być niebezpieczne.
Czy gryzienie i żucie ściera kamień nazębny?
Naturalne kości wołowe i cielęce oraz kości do żucia pomagają aktywnie ścierać kamień nazębny. Mogą stanowić przekąskę, która będzie wsparciem w profilaktyce chorób zębów i kamienia nazębnego. Nie zastąpią jednak codziennego szczotkowania ani wizyty u weterynarza, kiedy kamień nazębny u psa osiągnie stopień zaawansowany.
Dbajmy zatem o zęby naszych czworonogów codziennie i cieszmy się ich zdrowym uśmiechem.
Autor: Aleksandra Walasiak