Kocimiętka dla kota. Jak działa i czy jest bezpieczna dla mruczka?

2022-09-18
Kocimiętka dla kota. Jak działa i czy jest bezpieczna dla mruczka?

Kocimiętka  - co to jest i jak wygląda? 

Zastanawialiście się nieraz co to jest kocimiętka? Kocimiętka to dekoracyjna roślina ogrodowa. Kocimiętka może być uprawiana w ogrodzie, ale doskonale sprawdzi się jako roślina doniczkowa. A jak wygląda kocimiętka? Kocimiętka w doniczce czy kocimiętka w ogrodzie to bylina ze srebrno-szarymi omszałymi listkami, kształtem przypominającymi nieco liście mięty. Może kwitnąć na fioletowo, błękitno, biało lub różowo. Przybiera postać krzaczków, które mogą osiągać od ok. 30 - 45 cm, a nawet do metra wysokości. W naturalnym środowisku kocimiętka występuje w strefie umiarkowanej Europy, Azji oraz na północy i na obszarach górskich Afryki. W Polsce rośnie raptem kilka gatunków tej rośliny, natomiast na świecie rozróżniamy ponad 200 gatunków!

Najpopularniejsze odmiany kocimiętki w Polsce to:

  • kocimiętka Faassena (łac. Nepeta x faassenii) – dorasta do 30–45 cm wysokości, ma lawendowoniebieskie, różowe lub białe kwiaty
  • kocimiętka żyłkowana (łac. Nepeta nervosa) – dorasta do około 30 cm wysokości, ma błękitno niebieskie kwiaty
  • kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria) – dorasta do 45–120 cm wysokości

Kocimiętka to roślina wieloletnia, łatwa w uprawie, charakteryzuje się dużą odpornością na niskie temperatury. Kocimiętka lubi jednak słońce, dlatego można ją posadzić w doniczce i postawić na balkonie czy parapecie.

Kocimiętka odgrywa znaczącą rolę w ziołolecznictwie, kosmetyce i w produkcji repelentów przeciw owadom ze względu na obecność olejków eterycznych, takich jak:

  • cytrol
  • geraniol
  • tymol
  • nepetalakton

Jak działa kocimiętka?

Kocimiętka lubiana jest szczególnie przez właścicieli kotów. Dlaczego? Jak działa kocimiętka na kota? Kocimiętka, dzięki wyjątkowej substancji potrafi wprowadzić kota w stan zabawy, zachęca do aktywności, poprawia humor, wprawia mruczka w euforyczny stan. Koty, które są w okresie rozrodczym najsilniej reagują na tę roślinę. Znacznie słabiej na kocimiętkę reagują z kolei koty poddane sterylizacji lub kastracji, koty starsze, a także kocięta przed trzecim miesiącem życia. Badania mówią, że  ⅔ populacji kotów reaguje na zapach kocimiętki, tymczasem pozostałe koty w ogóle nie są zainteresowane kocimiętką, co wynika z uwarunkowań genetycznych. Jeżeli przodkowie naszego kota nie reagowali euforycznie na woń kocimiętki, to nasz kot również nie będzie przejawiał większego zainteresowania.

Kocimiętka -  jak działa na koty?

Zastanawiasz się jak działa na koty kocimiętka? Jak wiemy, zapach kocimiętki działa na niektóre koty mniej lub bardziej, a wszystko przez zawarty w niej składnik - nepetalakton. Tajemnica tej substancji tkwi w budowie chemicznej, przypominającej kocie feromony przenoszone przez koty poprzez oznaczanie terenu moczem. Nepetalakton wykazuje działanie przyciągające na koty, natomiast odstraszające na muchy, mszyce i komary, stąd kocimiętka jest tak chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach, balkonach i działkach. Koty wyczuwają nepetalakton za pomocą narządu Jacobsona, umieszonego po obu stronach przegrody nosowej, zawierającego receptory feromonów. Czułe na działanie kocimiętki koty wyczuwają feromon i kierują się zapachem do jego źródła. Gdy znajdą się w miejscu, w którym aromat jest najsilniejszy, zaczynają się tarzać, lizać, drapać, ocierać o roślinę, podskakiwać, intensywnie miauczeć i mruczeć. Taki stan euforii u kotów trwa zwykle około 10 minut i przypomina zachowanie kotek i kocurów w trakcie rui. Potem upojenie mija na dłuższy czas i wówczas koty stają się odporne na ponowne działanie feromonu. Wrażliwość na działanie kocimiętki na koty powraca po kilku godzinach.

Kocimiętka dla kota - jak stosować?

Kocimiętka dla kota nie jest uzależniająca, ani trująca. A stosowana doustnie wykazuje właściwości uspokajające. Działanie kocimiętki na koty wykorzystują weterynarze jako preparat odstresowujący. Kocimiętka suszona zawarta w zabawkach, działa uspokajająco i rozluźniająco zwierzęta. Co więcej, stosuje się ją nieraz, aby zachęcić koty do nowej zabawki, drapaka, legowiska dla kota, nowej kuwety, czy oswoić z nowym transporterem.

Kocimiętka dla psa

Kocimiętka działa przyciągająco i relaksująco przede wszystkim na koty, ale nie tylko. Kocimiętka dla psa, jak i innych ssaków również bywa atrakcyjna. Jednak w ich przypadku działa dużo słabiej, dlatego nie obserwuje się takich euforycznych stanów u psów, jak u kotów.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel