Karma dla szczeniąt – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

2020-11-26
Karma dla szczeniąt – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Pies jest kolejnym członkiem rodziny i jak każdy ma swoje potrzeby. Należy zapewnić mu odpowiednie posiłki, aby cieszył się zdrowiem i świetną kondycją. Szczeniaki, choć niewielkie, mają ogromne potrzeby żywieniowe. Prawidłowe karmienie szczeniąt mocno wpływa na ich dalszy rozwój, dlatego nie bagatelizuj tego tematu i zadbaj o odpowiednią karmę dla swojego pupila. Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o karmieniu szczeniaka.

Jak karmić szczeniaka?

Do czwartego tygodnia szczeniak jest na mleku matki, które pokrywa wszystkie jego aktualne potrzeby żywieniowe. Cechuje się wysoką zawartością białka i tłuszczów. Po 4. tygodniu jednak mleko zaczyna nie wystarczać, więc należy powoli wprowadzać do diety pupila zbilansowane karmy dla szczeniąt. Okres pomiędzy 3. a 6. tygodniem warto poświęcić na powolne oswajanie szczeniaka z nową karmą i wprowadzanie jej do jego diety tak, aby w 6. tygodniu całkowicie odstawić go od mleka matki bądź preparatów mlekozastępczych.

Karma dla szczeniąt – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Konsystencja pokarmu

Pierwsze podawane jedzenie dla szczeniaka powinno konsystencją być zbliżone do mleka, czyli musi mieć większą ilość wody niż karma sucha. Lepiej sprawdzi się mokra karma dla szczeniaka lub rozmoczone w wodzie kęsy suchej karmy. Z czasem ilość wody w pożywieniu można redukować i powoli wprowadzać do diety karmę suchą. Jednak podstawą diety powinna stać się nie wcześniej niż ok. 4. miesiąca. Koniecznie zadbaj o to, aby w drugiej misce znajdowała się woda.

Rozszerzanie diety szczeniąt

Warto pamiętać, że wszelkie nowości należy wprowadzać w małych ilościach i powoli. Pod tym względem rozszerzanie diety szczeniąt bardzo przypomina żywienie niemowląt. Układ pokarmowy u szczeniaków również jest słabo rozwinięty i z niektórymi składnikami może sobie nie poradzić. Dlatego, aby uniknąć biegunki, podawaj w małych ilościach nowe produkty i obserwuj pupila.

Istotną rzeczą w żywieniu szczeniąt jest podawanie im karmy specjalnie przygotowanej dla szczeniaków. Świetnym przykładem jest Euphoria Junior Dog Grain Free Fish. Jej skład pokrywa zapotrzebowanie szczeniąt na wszystkie składniki odżywcze. 78% białka w karmie pochodzi z ryby, dzięki czemu może być podawana także psom z nietolerancjami pokarmowymi. Nie zawiera zbóż, a w zamian za nie producent wzbogacił ją o zioła i superfoods, które wspierają zdrowie i kondycję psa.

Kolejną sprawą jest czas odstawienia karmy dla szczeniąt. Należy to zrobić w momencie, gdy pies osiągnął już swój docelowy rozmiar. W przypadku małych psów jest to ok. 12 miesiąca życia, a dużych ok. 18–24 miesiąca. Zbyt wczesne odstawienie karmy dla szczeniaków może spowodować niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju niedobór wapnia i fosforu. Zbyt późne odstawienie karmy dla szczeniaków zaś może prowadzić do otyłości.

Ile karmy i jak często podawać szczeniakowi?

Szczenię potrzebuje wartościowej karmy pełnej najważniejszych dla jego rozwoju składników. Pod względem kalorycznym może zjeść tyle samo, co jego dorosły odpowiednik. Ważne jednak, aby pamiętać, że żołądki szczeniaków są niewielkie. Dlatego lepiej podawać częściej, ale mniejsze porcje pokarmu.
Do 5.–6. miesiąca życia podaje się szczeniakom ok. 4. porcji pokarmu. Po tym okresie ilość porcji najlepiej zredukować do dwóch. Dorosłym psom zazwyczaj podaje się od 1 do 2 porcji pokarmu. To jak duże te porcje powinny być, najlepiej ustalić z lekarzem weterynarii lub sprawdzić na tabelach porcjowania karmy dostępnych w Internecie bądź na opakowaniu karmy dla szczeniąt. Porcja bowiem zależy od wieku, wagi i rasy psa.

Jak dobrać karmę dla szczeniaka?

Kolejną ważną kwestią dotyczącą karmy dla szczeniąt jest jej skład. Potrzeby żywieniowe szczeniaków są bardzo duże. Potrzebują o wiele większej ilości energii niż psy dorosłe, a także białka, tłuszczów i składników mineralnych mających największy wpływ na ich prawidłowy wzrost.

  • Kaloryczność – karmy dla szczeniąt zazwyczaj jest bardziej kaloryczna niż dla psów dorosłych. Dokładna kaloryczność jedzenia przygotowanego dla szczeniaka zależy głównie od jego masy. Zakłada się, że do osiągnięcia 50% ostatecznej masy ciała, szczeniak potrzebuje aż trzykrotnie więcej kalorii, niż wynosi jego spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne. Następnie stopniowo wraz z wiekiem i wzrostem maleje.
  • Białko – w karmieniu szczeniaków niezwykle ważne jest podawanie zróżnicowanych składników mięsnych, dzięki temu masz pewność, że dostarczasz mu wszystkich aminokwasów zarówno endogennych, jak i egzogennych. Zawartość białka w suchej masie pokarmu powinno wynosić od 15 do 30%.
  • Tłuszcze – ilość tłuszczów powinna być nie mniejsza niż 10% suchej masy karmy. Niezwykle ważna jest obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6 w odpowiednich dla szczeniąt proporcjach.
  • Składniki mineralne – kolejnymi ważnymi składnikami karmy dla szczeniąt są składniki mineralne w tym najważniejsze wapń i fosfor.

Przykładowy rozkład składników odżywczych, które zawiera karma Euphoria Junior Dog Grain Free Fish, wygląda następująco:

Białko surowe  30%
Tłuszcz surowy  16%
Włókno surowe  3%
Popiół surowy  9%
Omega 6 1,7%
Omega 3 3,1%
Wapń 2,3%
Fosfor 1,3%

Żywienie szczeniąt – jakich składników i pokarmów unikać?

Szkodliwe dla psów są także niektóre produkty:

  • czekolada – z powodu obecności teobrominy, która może nawet doprowadzić do śmierci psa,
  • cytrusy,
  • winogrona i rodzynki – już 2,8 g rodzynków na kilogram masy ciała może wywołać poważne i nieodwracalne w skutkach zatrucia,
  • kapusta z grochem – jest ciężkostrawna i może wywołać wzdęcia,
  • grzyby jadalne,
  • pestki owoców,
  • cebula, czosnek, szalotka, szczypior i por – po spożyciu cebuli w organizmie psa uwalniają się toksyczne dwusiarczki, które prowadzą do zmian w strukturze hemoglobiny i wywołują zatrucia. 

 

Należy więc unikać ich nie tylko w karmie dla szczeniaków, ale także psów dorosłych.

Karma dla szczeniąt – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Dobra karma dla szczeniąt – czyli jaka?

Karma dla szczeniąt oczywiście powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze rosnącego organizmu psa. Warto także zadbać o urozmaicenie i podawać psu karmy o różnym składzie, zawierającym mięso różnych zwierząt, także ryb. Białko powinno cechować się dużą strawnością. Szczeniaki bardzo łatwo się przyzwyczajają do karmy, co może w przyszłości rodzić problemy, kiedy ze względów np. zdrowotnych będzie trzeba zmienić karmę.

W sklepach można znaleźć specjalną karmę dla szczeniąt suchą, półwilgotną i mokrą. Wszystkie rodzaje spokojnie mogą znaleźć się w diecie szczeniaka.

Sucha karma dla szczeniąt

Sucha karma charakteryzuje się małą zawartością wody, dlatego dla prawidłowego jej trawienia niezbędna jest woda. Pamiętaj, aby postawić obok miski z karmą także miskę z wodą, którą szczeniak będzie mógł popijać w trakcie posiłku. Przykładem karmy o pełnowartościowym składzie pokrywającym zapotrzebowanie na wszystkie składniki jest karma dla szczeniąt Euforia Junior Dog Grain Free Fish. Przeznaczona jest dla szczeniąt wszystkich ras. W serii tych produktów znajdziesz karmy dla psów nietolerujących drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Podstawą ich składu jest specjalnie wyselekcjonowane mięso ryb. Na tle innych karm wyróżniają ją dodatki w postaci siemienia lnianego – który wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych n-3. Poza tym obecność pokrzywy chroni psa przed powstawaniem kamieni nerkowych, a składniki aktywne wspierają utrzymanie higieny jamy ustnej. 

Półwilgotna karma dla szczeniąt

Zawartość wody wynosi w niej ok. 20%. Wyglądem przypomina karmę suchą, dlatego szczególnie należy pamiętać o jej dacie przydatności do spożycia po otwarciu, która jest znacznie krótsza. Charakteryzuje się wysokimi walorami smakowymi, dlatego jest chętnie zjadana przez psy.

Mokra karma dla szczeniąt

Zawiera ok. 70-83% wody, dlatego jej składniki odżywcze są mniej skoncentrowane. Aby pokryć zapotrzebowanie psa na poszczególne składniki, musi zjeść jej o wiele więcej. Z tego powodu nie jest dobrym pomysłem, aby to właśnie na niej oprzeć całą dietę szczeniaka.

Do jej plusów z pewnością należy zapach i smak, które są o wiele intensywniejsze niż w karmie suchej, stąd psy z chęcią ją zjadają. Warto zaznaczyć, że ma krótką datę do spożycia po otwarciu puszki lub saszetki.

Można wyróżnić trzy rodzaje mokrej karmy:

  • pasztet
  • kawałki w sosie
  • kawałki w galarecie

Pasztet ma jednolitą konsystencję, dlatego jest świetnym posiłkiem dla psów w każdym wieku. W przypadku karmienia szczeniąt warto wybierać specjalnie przygotowane dla nich kawałki w galarecie lub sosie. W ten sposób masz pewność, że będą miały one odpowiednią wielkość, z którą szczenię sobie poradzi. 

Karma dla szczeniąt – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Dlaczego warto podawać dobrą karmę szczeniakowi?

Tylko specjalna karma dla szczeniąt ma skład, który pokrywa ich wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto zatem wybierać karmy najlepiej dobrane do wieku i wielkości psa. Inne wymagania mają psy ras małych, a inne dużych.

Należy również pamiętać o delikatnym wprowadzaniu nowości. Powolne rozszerzanie diety szczeniaka pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji ze strony układu pokarmowego. Większe zmiany w diecie również mogą odczuć psy dorosłe, dlatego warto po odnalezieniu idealnej karmy trzymać się jej i wybierać różne smaki w obrębie jednej marki.

Psy, tak jak ludzie, mogą cierpieć na alergie i nietolerancje. Nie wszystkie składniki karmy mogą im służyć. Najlepiej wyłapać je właśnie w okresie szczenięctwa. Na rynku dostępne są karmy o specjalnie dobranym składzie, wykluczającym niektóre składniki. Możesz zatem dobrać taką, która najlepiej będzie służyła Twojemu psu.

Nie dokarmiaj i nie przesadzaj z przysmakami. Wszystko to może odnieść całkiem odwrotne skutki do założonych i zaszkodzić szczeniakowi. Prawidłowe żywienie szczeniąt wpływa na ich rozwój. Od niego zależy, czy w przyszłości Twój zwierzak będzie się cieszył doskonałym zdrowiem i kondycją. Warto zatem dobrze zaplanować dietę psa i wybrać najlepszą dla niego karmę.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel