Kanarek. Długość życia, żywienie, pielęgnacja

2023-08-25
Kanarek. Długość życia, żywienie, pielęgnacja

Każdy z nas, przynajmniej raz widział w bajkach czy filmach niewielkiego ptaszka o melodyjnym głosie. Mowa oczywiście o kanarku. Jesteś ciekaw jego umiejętności wokalnych? Zastanawiałeś się kiedyś jak długo żyje? Czy jest łatwy czy trudny w utrzymaniu?

Zapraszam Cię na przegląd najważniejszych informacji na temat kanarków hodowlanych. Być może poczujesz dziś ochotę na posiadanie ptasiego przyjaciela w swoim domu.

Kanarek - pochodzenie i wygląd

Jak sama nazwa wskazuje, kanarek pochodzi z Wysp Kanaryjskich, ale spotykany jest również na Maderze. Niegdyś był hodowany tylko i wyłącznie w dworach królewskich, później niestety zaczął pełnić funkcję użytkową, pomagając górnikom w kopalniach w ocenie jakości powietrza na podstawie swojego zachowania. Niestety było to bardzo fatalne w skutkach dla tych małych ptaków. Jednak dzięki swojemu urokowi i umiejętnościom wokalnym zyskał wokół siebie rzeszę zwolenników i zaczęto go hodować czysto hobbystycznie.

Kanarki to malutkie ptaszki, które osiągają wielkość w granicach 12,5 a 13,5cm. Natomiast waga jaką osiągają to zaledwie 15-20g. Kanarki możemy podzielić na 3 grupy: kanarki barwne, kształtne i śpiewające.

Kanarki śpiewające

Śpiew tych ptaków jest przyjemny dla ucha i bardzo melodyjny. Jeżeli chodzi o czas nauki kanarków śpiewających śpiewu jest on bardzo zróżnicowany. Jedne kanarki uczą się bardzo szybko, innym zajmuje to trochę więcej czasu. Ciekawostką może być fakt, że za najlepszego śpiewaka uznaje się kanarka harceńskiego, gdyż skala jego głosu sięga aż 3 oktaw! Wśród gatunków zaliczających się do tej grupy kanarków możemy wyróżnić:

  • Kanarka harceńskiego,
  • Kanarka timbradora,
  • Kanarka flandryjskiego,
  • Kanarka rosyjskiego.

Kanarki barwne

Kanarki barwne to oprócz ubarwienia również kanarki śpiewające. Jednak przede wszystkim należy skupić na zróżnicowaną barwę upierzenia. Aktualnie dostępnych jest ponad 100 przeróżnych barw kanarków występujących zarówno w bardzo intensywnych jak również stonowanych odcieniach. Najpopularniejszymi w tej grupie są:

  • Kanarki niebieskie,
  • Kanarki czerwone,
  • Kanarki żółte,
  • Kanarki białe,
  • Kanarki czarne,
  • Kanarki pomarańczowe,
  • Kanarki zielone.

Kanarki kształtne

Kanarki kształtne to najmniej popularna w Polsce odmiana. Wyróżnia je budowa, układ upierzenia oraz wielkość. Ta grupa kanarków w porównaniu do kanarków śpiewających nie mają tak przyjemnego dla ucha śpiewu. Wyróżnić możemy 26 odmian, a najpopularniejszymi są:

  • Kanarek kędzierzawy południowo-holenderski,
  • Kanarek gloster,
  • Kanarek lizard,
  • Kanarek belgijski garbaty.

Ile żyje kanarek hodowlany?

Za średni wiek kanarków domowych uznaje się ok. 8-10lat. Nie ma jednak jednoznacznych i precyzyjnych danych na ten temat. Są przypadki kanarków żyjących nawet 12 lat a aktualnie rekordzistą jest 20-latek.

Nieco inaczej kreuje się jednak sytuacja u kanarków dziko żyjących. Ile żyje kanarek na wolności? Przy sprzyjających warunkach, bez zbędnych czynników niebezpiecznych kanarki w naturalnym środowisku dożywają nawet do 12 lat albo i dłużej. Są to bardzo towarzyskie i radosne ptaszki, więc głównie żyją w stadach.

Co wpływa na długość życia kanarka?

Kilka czynników. Największą rolę odgrywa tu właściciel ptaka, od którego kanarek jest najbardziej uzależniony. Potrzebne jest dopasowanie odpowiedniej diety jak również zapewnienie ptakowi rozrywki.

Kanarki należą do bardzo towarzyskich ptaków i nie znoszą długiej rozłąki z właścicielem, nie lubią zostawać same. Dobrym sposobem na zapewnienie mu rozrywki i dla zabicia czasu, w czasie pobytu samemu jest podanie dobrej jakości przysmaków. Oczywiście nie jest to rozwiązanie długofalowe, ale na jakiś czas pomoże.

Kanarek zdrowie

Zdarza się, że nasz kanarek zachoruje, dopadną go dolegliwości chorobowe oczu czy rogowacenie skóry, jak również biegunka. Większość z tych chorób objawia się zmianą w zachowaniu – osowiałość, brak łaknienia, apetytu, kanarek nie dba o swoje pióra. Oczywiście w takim przypadku należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Jednak w celu wzmocnienia odporności naszego ptaka, zapewnienia mu prawidłowych poziomów witamin, a co za tym idzie, wydłużenia życia kanarka, polecamy podawanie suplementów diety dedykowanych ptakom.

Preparaty witaminowe BIOFEED Euphoria dla ptaków znajdziesz w naszej ofercie.

Jak pielęgnować kanarka i jakie warunki mu zapewnić?

Kanarki hodowlane nie są wymagające w pielęgnacji. O higienę potrafią zadbać same. Naszym zadaniem jako hodowców jest jednak zadbanie o czystość w klatce. Przede wszystkim musimy im zapewnić stały dostęp do czystej wody i specjalną wyściółkę dla kanarka. Jeżeli na wyposażeniu klatki będą specjalne uchwyty, na których kanarek zetrze sobie pazurki, to nawet obcinanie ich nie będzie koniecznie. Pozostaje tylko kontrola ich długości na bieżąco.

Mimo, że kanarek to malutki ptaszek, klatka dla niego powinna być duża i przestronna. Kanarki to bardzo radosne i ruchliwe zwierzątka, więc im większa klatka i przestrzeń tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem będzie klatka w kształcie sześcianu, której minimalne wymiary będą miały 60x40x50cm. Najistotniejsze jest, aby pręty klatki były w odpowiednich, nie za dużych odstępach, aby nasz kanarek przypadkiem nie uciekł a co gorsza się nie zaklinował.

Podstawę klatki powinniśmy wysypać piaskiem a na nim postawić pojemnik z ciepłą wodą co posłuży kanarkowi do kąpieli. Jak już wyżej wspomniałam, warto wyposażyć klatkę w drewniane żerdzie, aby kanarek mógł sobie na różnych wysokościach siadać a przy okazji tępić pazurki. O karmie i przysmakach chyba nie muszę przypominać. Po najlepszej jakości pokarm dla kanarków domowych zajrzyj do naszego sklepu.

Warto jeszcze wiedzieć, że kanarki nie potrzebują zabawek w klatce. Dla nich największa frajda to ruch.

Jak hodować kanarki domowe? Samotnie czy w towarzystwie?

W warunkach naturalnych kanarki żyją w dużych grupach. W domu, w jednaj klatce możemy trzymać ze sobą dwie samiczki lub parkę. Wystrzegajmy się posiadania w jednej klatce dwóch samców, ponieważ nie będą żyły w zgodzie. Tutaj należy wspomnieć, że jeżeli chcemy mieć urozmaicone dni śpiewem kanarka, nie zaistnieje to, jeżeli posiadamy dwie samiczki – one nie śpiewają. Samiec kanarka śpiewa w towarzystwie samiczki tylko podczas zalotów. Natomiast w przypadku samotnego samca w klatce, śpiewu będzie mogli się spodziewać cały rok.

Oczywistą sprawą jest, że jeżeli wejdziemy w posiadanie parki kanarków, na pewno doczekamy się potomstwa. Warto o tym pamiętać i przygotować się na taką ewentualność. Jeśli jednak zdecydujemy się na posiadanie jednego ptaka to należy zadbać o to, aby nie czuł się samotny. Klatkę należy umiejscowić w takim miejscu, w którym często przebywamy i mamy szanse zapewnić mu stały kontakt.

Chcielibyście oprócz kanarka posiadać jeszcze jakieś zwierzątko? Już spieszymy z odpowiedzią jakie wybrać, aby w domu była zgoda i panował spokój. Na pewno z psami, królikami czy świnkami morskimi kanarki będą żyły w zgodzie. Z papużką falistą nawet może mieszkać w jednej klatce!

Wyjątkiem są koty. Sama obecność kota może bardzo stresować kanarka, więc unikajmy takiego połączenia.

O papużkach falistych i opiece nad nimi pisaliśmy w tym artykule.

Ile kosztuje kanarek domowy?

W sklepie zoologicznych kupimy kanarka za kwotę w granicach 80-120zł. Natomiast od profesjonalnego hodowcy koszt może wzrosnąć nawet dwukrotnie – ok. 200zł za osobnika. Jednak znane nam będzie wtedy drzewo genealogiczne zwierzęcia a co się z tym wiąże poznamy historię potencjalnych chorób i predyspozycji do nich. Warto wiedzieć, że inwestycja w kanarka od hodowcy wiąże się ze zdrowszym okazem a nawet bardziej efektownym wyglądem i upierzeniem.

Istotna w kwestii ceny zakupu kanarka jest płeć. Samce są droższe od samic a różnica w cenie może być nawet o 50zł, co na związek z faktem, że tylko samiec śpiewa.

Jeżeli już zaopatrzymy się we wszystko co najpotrzebniejsze dla naszego kanarka, głównie dużą, przestronną klatkę to późniejsze koszty utrzymania ptaka znacznie spadną.

Oszacowaliśmy, że miesięczny koszt utrzymania kanarka to ok. 100zł.

Jak długo i gdzie śpi kanarek?

Najczęstszą porą jaką kanarki wybierają sobie na sen jest noc. Jednak zdarza się, co prawda bardzo rzadko, że ucinają sobie drzemkę w ciągu dnia. Młode oraz starsze kanarki w okresie pierzenia, są w stanie zasnąć w dzień, na stojąco, chowając główkę w piórka, lekko poruszając ogonkiem.

Ciekawostki o kanarkach

Najbardziej popularnym przedstawicielem kanarków w świecie bajek jest żółty kanarek Tweety, który występował a zarazem mieszkał w towarzystwie kota Sylwestra – co wg powyższego opisu kanarka jest wbrew jego naturze. No cóż, to tylko bajka. Kanarek Tweety to bardzo sprytny ptaszek, który psocił Sylwestrowi i zawsze udawało mu się go przechytrzyć.

Normalna temperatura ciała kanarka wynosi ok. 41st. C. W trakcie okresu pierzenia (okres wymiany piór) temperatura kanarka podnosi się nawet o 1st. C.

Kanarki - podsumowanie

Kanarki pomimo swoich rozmiarów potrzebują dużej przestrzeni do latania, ponieważ to bardzo ruchliwe zwierzęta - większość swojego czasu spędzają na lataniu. Nie potrzebują zatem zabawek w swojej klatce.

Jeżeli hodowane są w samotności, należy o nich pamiętać a klatkę postawić w miejscu, w którym najczęściej przebywamy.

Co jedzą kanarki i jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie? Dieta kanarków hodowlanych powinna odzwierciedlać różnorodność składników występujących w ich naturalnym środowisku. Gotowym rozwiązaniem jest karma BIOFEED Premium dla kanarka.

Z kim kanarek raczej się nie polubi? Nie najlepszym rozwiązaniem jest zabranie kanarka do domu, w którym mieszka kot. Wywołuje on bowiem ogromny stres u ptaszka samą swoją obecnością.

Chcąc słuchać śpiewu kanarka przez cały rok powinniśmy zdecydować się na samca. W parze z samicą śpiewają tylko podczas zalotów a żyjąc samotnie przez okrągły rok.

Kanarki nie są ptakami wymagającymi pod względem utrzymania i pielęgnacji, a do tego są ruchliwe i radosne, więc będą świetnymi kompanami do wspólnego życia!

Autor

Aleksandra Solecka

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel