Jaki pokarm dla papug wybrać?

2021-02-08
Jaki pokarm dla papug wybrać?

Wiele gatunków papug może żyć bardzo długo, ale stanie się tak tylko wtedy, jeżeli zapewnimy im właściwą dietę. Często zdarza się, że ptaki te karmione są niewłaściwą karmą, która nie zawiera wszystkich potrzebnych im składników, albo ludzkim jedzeniem, które jest dla nich po prostu szkodliwe. Również podawanie mieszanki przeznaczonej dla innych gatunków papug może na dłuższą metę powodować niedobory – sprawdź, jakie są najczęściej polecane pokarmy i produkty.

Kiedy zastanawiamy się nad zakupem papugi, często zastanawiamy się jakie karmy dla papug będą dla nich najlepsze. W różnych miejscach, zwłaszcza na stronach internetowych, możemy znaleźć informacje, które często są sprzeczne z sobą i dlatego zanim podamy naszemu ptakowi posiłek, warto sprawdzić czy dany rodzaj żywności jest dla niego odpowiedni. Nie zapomnij także o konsultacji z weterynarzem, który specjalizuje się w opiece nad ptakami.

Co jedzą papugi? 

Najczęstszą opinią na jaką możemy trafić jest ta, że najwłaściwsza karma dla papug to świeże warzywa i owoce, a także nasiona i specjalny granulat. Ogólnie rzecz biorąc jest to prawda, ale gatunków papug jest naprawdę dużo i musimy uwzględnić fakt, że każdy z nich ma inne potrzeby, w związku z tym inne proporcje tych pokarmów musimy im dostarczyć. W naturze dieta tych stworzeń jest tak naprawdę bardzo różnorodna i zależy od regionu, w którym żyją, pory roku oraz wielu innych czynników. Papugi uwielbiają owoce, nasiona oraz orzechy, ale równie chętnie sięgają też po kwiaty, a nawet kukurydzę, jeżeli uda im się ją znaleźć w miejscu, w którym żyją. Nie możemy więc mówić o jednej diecie dla wszystkich papug, bo jest ona tak różna jak one same i miejsca, z których pochodzą.

Przede wszystkim warto pamiętać o dostępie do warzyw (na przykład papryki, buraków i pomidorów) oraz owoców (banany, jabłka, cytrusy, mango czy też winogrona). Wielu właścicieli podaje je tylko raz dziennie tak, by ograniczyć śmiecenie i móc sprzątać bardziej brudzące resztki jedzenia tylko raz. Warto też unikać owoców czy warzyw, które są już zmiksowane czy doprawione cukrem, bo jego zbyt duża ilość papugom szkodzi.

Niektórzy podają też niewielkie ilości białka pochodzącego od zwierząt, bywa to zalecane zwłaszcza przy największych gatunkach papug, ale informacje na ten temat bywają sprzeczne i dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie się do weterynarza, który specjalizuje się w opiece właśnie nad tym gatunkiem zwierząt.

Kiedy karmić papugę? 

W naturze większość papug je posiłki rano, odpoczywa w trakcie najgorętszych godzin dnia, a po południu je kolejny posiłek. U papug hodowanych w domu najczęściej udostępnia się im wodę oraz karmy dla papug, które zapewniają odpowiednią dla danego gatunku mieszankę składników, najczęściej ziaren, orzechów i granulatu. Do tego pożywienia ptaki mają dostęp przez cały dzień i same decydują kiedy konkretnie będą jadły.

Jeżeli mamy wątpliwości, co podać naszemu zwierzęciu warto zapoznać się z literaturą dotyczącą potrzeb naszej papugi, ale producenci karmy dla papug świetnie zdają sobie sprawę z naszych wątpliwości i często przygotowują po prostu gotowe mieszanki przeznaczone dla konkretnych gatunków, na przykład: Premium African Small 15 kg - pokarm dla małych papug afrykańskich albo pokarm dla papug falistych BioFeed Basic 1 kg. Tego typu produkty odpowiadają na potrzeby konkretnych zwierząt i zawierają też dokładny opis tego ile konkretnego produktu będzie potrzebował nasz ptak. 

Odpowiedni pokarm dla zdrowia 

Częstym błędem, który może narazić nasze ptaki na choroby a nawet i śmierć, jest podawanie nieodpowiedniej mieszanki pokarmów. Produkty tego typu przeznaczone są dla konkretnych gatunków i uwzględniają ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze, w tym mikroelementy. Żeby zapewnić naszej papudze długie życie i zdrowie powinniśmy wybrać produkt dopasowany do jej gatunku oraz wielkości - pokarm dla papużek falistych nie będzie odpowiedni dla dużych papug australijskich. Część pokarmów jest dopasowana do wielkości ptaków, bo między arą a małymi papużkami falistymi jest naprawdę duża różnica wielkości i dużo drobniejszy pokarm przeznaczony dla mniejszych zwierząt nie będzie odpowiedni dla większych.

Warto też pamiętać, że papugi nie powinny jeść jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Słone, słodkie i smażone potrawy absolutnie nie powinny znaleźć się w ich diecie. Powinniśmy unikać również alkoholu, kawy oraz herbaty, a także soi, strączków i czekolady. Zwierzęta domowe, podobnie jak my sami, często lubią smak i zapach tego typu pokarmów jednak są one dla nich szkodliwe. Zamiast tego jako przysmaki możemy podawać na przykład uwielbiane przez większość papug orzechy, pod warunkiem, że nie są solone.

Papugi bardzo źle reagują też na pokarmy zanieczyszczone środkami ochrony roślin. Dlatego też bardzo dobrze jest sprawdzić czy karmy dla papug są bio. Tylko wybierając najwyższej jakości produkty zapewnimy naszemu zwierzęciu bezpieczeństwo i pełnowartościowe pożywienie.

Kiedy myślimy o karmie dla ptaków, słowem, o którym musimy pamiętać przede wszystkim jest różnorodność. Nie możemy też zapomnieć o dostępie do czystej i świeżej wody. Zarówno surowe warzywa i owoce jak i gotowe mieszanki ziaren oraz nasion a także granulat to składniki, które są potrzebne w codziennej diecie każdej papugi. Zapewniając produkty z odmiennych grup pokarmowych zabezpieczymy nasze ptaki przed niedoborami i większością schorzeń. Dobrą dietę widać też w wyglądzie, bo tylko pełnowartościowych pokarm zapewni piękne pióra i zdrową skórę.

Chcesz zdrowej i pięknej papugi? Zadbaj by dostawała wszystko to, czego potrzebuje!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel