Jaki drapak dla kota wybrać? Podpowiadamy!
Drapak dla kota to podstawowy element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka mruczek! Jak wybrać najlepszy drapak dla kota? Sprawdź, czym powinien charakteryzować się ten sprzęt i jak zachęcić kota do korzystania z drapaka.
Dlaczego drapak dla kota jest taki ważny?
Każdy kot ma naturalną potrzebę drapania. Zachowanie to pełni wiele ważnych funkcji w życiu domowego czworonoga - umożliwia mu nie tylko ostrzenie pazurków, rozciąganie mięśni i gimnastykę, ale również komunikację ze swoim otoczeniem i zaznaczanie terytorium. Na opuszkach łap kotów znajdują się gruczoły, które wydzielają pot i zapach charakterystyczny dla danego osobnika. Podczas drapania powierzchni mruczek zaznacza swoje terytorium za pomocą zapachowego sygnału, który następnie może zostać odczytany przez innego kota. Ważnym komunikatem dla drugiego zwierzaka będą także ślady pazurów - z tego powodu mruczki nie ocierają się jedynie łapami o daną powierzchnię, ale starają się sprawić, by powstały na niej widoczne zadrapania.
Drapanie to jedno z instynktownych zachowań, których nie można kota oduczyć. Zabranianie pupilowi zaspokajania naturalnych potrzeb może szybko doprowadzić do frustracji i zaburzeń behawioralnych, takich jak agresja czy reaktywność. Większości opiekunów kotów ciężko jednak będzie zaakceptować zniszczone fotele, podrapane futryny drzwi czy postrzępione firanki. W tej sytuacji najlepszym kompromisem będzie zapewnienie kotu odpowiedniej powierzchni do drapania, czyli drapaka. Jednak by sprzęt mógł pełnić swoją funkcję i chronił pozostałe domowe sprzęty przed pazurami mruczka, musi być odpowiednio dobrany!
Jaki powinien być idealny drapak dla kota?
Niestety nie stworzono dotychczas idealnego drapaka, który odpowiadałby każdemu kotu bez wyjątku. To, jaki rodzaj drapaka sprawdzi się przy danym zwierzaku, zależeć będzie przede wszystkim od indywidualnych upodobań kociaka. Zdarzyć się może, że po pojawieniu się nowego mruczka w domu konieczne będzie dokupienie dodatkowego, zupełnie innego sprzętu, gdyż nowy domownik odmówi korzystania z tego, co lubił jego poprzednik.
Istnieje jednak kilka cech, które powinien mieć każdy dobry drapak dla kota. Są to przede wszystkim:
- stabilność - kot musi mieć możliwość bezpiecznego oparcia się o drapak całym ciężarem ciała,
- właściwy rozmiar - wymiary powierzchni do drapania muszą być dostosowane do wielkości kota (zbyt mały drapak nie będzie dla mruczka atrakcyjny),
- wytrzymałość - porządny drapak powinien służyć kotu minimum przez kilka tygodni (niektóre drapaki mogą być dwustronne, co znacznie wydłuży ich czas użytkowania).
Rodzaje drapaków - jaki drapak dla kota wybrać?
W sklepach zoologicznych online można znaleźć szeroki wybór drapaków. Mogą się one różnić materiałem, z jakiego zostały wykonane, kształtem, sposobem mocowania i złożonością konstrukcji. Do najpopularniejszych należą:
- wiszące maty do drapania wykonane z tektury lub sznurka - można je z łatwością przenieść, zapewniając kotu pionową powierzchnię do drapania w preferowanym przez niego miejscu,
- drapaki w kształcie słupka owiniętego sznurkiem - są najczęściej przymocowane do stabilnej platformy, która zapobiega wywróceniu się konstrukcji, nie zajmują też zbyt dużo miejsca,
- poziome maty z kartonu - są lekkie i przyjazne środowisku,
- rozbudowany drapak w kształcie drzewka - wielopoziomowe, wysokie drapaki wyposażone w legowiska, budki i hamaki zajmują wprawdzie dużo miejsca, ale zaspokajają także wiele innych potrzeb kota, gdyż zapewniają mu kryjówki, możliwość wspinania się i odpoczynku.
Zwierzakowi warto zaproponować przynajmniej dwa drapaki, które będą różnić się rodzajem użytego materiału i kątem nachylenia powierzchni. Decydując się na pionowy słupek należy zwrócić uwagę na jego wysokość i wybrać taki drapak, by kot mógł swobodnie stać na tylnych łapach i rozciągnąć mięśnie grzbietu podczas drapania. Ponadto słupki muszą być na tyle grube, aby zwierzak mógł objąć je przednimi łapami. Natomiast wybierając drapak poziomy należy zadbać o to, by odróżniał się on fakturą od dywanu i wykładziny - zminimalizuje to ryzyko kociej pomyłki i zniszczenia domowych sprzętów.
Gdzie ustawić drapak?
Wybór odpowiedniego drapaka dla swojego kota to połowa sukcesu - trzeba jeszcze umieścić drapak w takim miejscu, by zwierzak chciał z niego korzystać! Domowe mruczki najchętniej znakują terytorium w ciągach komunikacyjnych, miejscach odpoczynku i tam, gdzie są najbardziej narażone na kontakt z obcymi zwierzętami lub ich zapachami (czyli przy oknach i drzwiach wejściowych). Dlatego warto, by zwierzak miał dostęp do kilku drapaków. Nie wszystkie z nich muszą być duże! Na przykład do framugi drzwi wejściowych przymocować można niewielki, wiszący drapak, który nie będzie przeszkadzał innym domownikom, a duży drapak umieścić w salonie - tak, by kot odpoczywając mógł obserwować swoje otoczenie z wysokości. Dobrą taktyką będzie także obserwowanie miejsc, które kot już wcześniej oznaczył poprzez drapanie i zasłanianie ich pionowymi lub poziomymi drapakami.
Co zrobić, kiedy kot nie chce korzystać z drapaka?
Niektóre koty od razu zrozumieją, do czego służy drapak, inne będą wymagały drobnej podpowiedzi. Jeśli kot stanowczo odmawia korzystania z tych sprzętów, można go do tego zachęcić, spryskując kotu drapak kocimiętką lub walerianą w sprayu. Dobrym sposobem może być także ukrycie kilku smaczków na drapaku i nagradzanie kota pochwałami lub przysmakami za każdy przejaw zainteresowania drapakiem.
Autor:
Aleksandra Prochocka