Jaką rolę w życiu psa pełnią spacery?

2021-02-22
Jaką rolę w życiu psa pełnią spacery?

Często właściciele psów nie zapewniają im dostatecznie dużej dawki ruchu i stymulacji, co często kończy się problemami zarówno ze zdrowiem, jak i zachowaniem psa. Dowiedz się, jak możesz tego uniknąć w naprawdę prosty sposób!

Wielu ludzi zakłada, że ich zwierzętom wystarczy dosłownie kilka minut spaceru dziennie na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Niestety, podobnie jak ludzie, psy potrzebują także wysiłku fizycznego, chociaż jego ilość bardzo zależy od rasy. Zupełnie inne wymagania będą mieć na przykład buldogi, a zupełnie inne husky czy charty i dlatego potrzeby zwierzęcia warto rozważyć już w momencie, w którym się na nie decydujemy. Mniejsze psy zwykle wymagają mniej ruchu, ale musimy pamiętać, że ze względu na zdrowie układu moczowego, warto je wyprowadzać regularnie, nawet na krótkie kilkunastominutowe spacery. Zbyt długie trzymanie moczu może spowodować problemy z nerkami i pęcherzem moczowym.

Ruch to zdrowie! 

Duże rasy, zwłaszcza rasy pracujące takie jak husky, potrzebują zdecydowanie więcej aktywności fizycznej, co oznacza, że w naszych planach powinniśmy uwzględnić bardzo długie spacery lub biegi od kilku do ponad siedmiu razy w tygodniu. Dzięki temu uda nam się uniknąć niszczenia mebli, butów i innych przedmiotów, którymi zajmują się nasze znudzone i pełne energii zwierzęta. Im więcej ruchu i zabawy, tym większa szansa na spokój w domu.

Przygotowując się na taką okazję warto zadbać o specjalne zabawki i akcesoria dla psa na spacer. Odpowiedni dobór smyczy, np. smycz dla psa automatyczna roz. L / XL zapewni psu bezpieczeństwo.

Kolejnym elementem zdrowia psa, na który wpływają spacery, jest jego waga. Pies, podobnie jak człowiek, ze względu na brak ruchu często nabiera skłonności do tycia i wielu innych schorzeń. Także psie stawy skorzystają na długich wyprawach, a zadbanie o nie pozwoli nam mocno oszczędzić na rachunkach od weterynarza. U starszych psów problemy ze stawami to częsta przyczyną bólu, dyskomfortu, a nawet problemów z chodzeniem.

Jak spacerować mądrze?

Wybierając akcesoria dla psa na spacer powinniśmy też pamiętać o zadbaniu o to, by zarówno, smycz, obroża, szelki, jak i zabawki były dostosowane do potrzeb naszego pupila. Szelki często wybierane są zarówno dla mniejszych, jak i bardzo ruchliwych psów pomagając im zapewnić większe bezpieczeństwo i zapobiec przypadkowemu uwolnieniu się. Wiele psów, które uciekło swoim właścicielom znika bez śladu, część wpada pod koła samochodu, część trafia do schronisk - odpowiednio dobrane akcesoria pozwolą temu zapobiec. W okresie zimowym i przy wieczornych spacerach warto też zaopatrzyć się w zawieszkę LED do obroży - dzięki temu odnajdziemy naszego psa nawet w najciemniejszym parku.

Jak zmienić nawyki? 

Jeśli zaniedbałeś spacery i zarówno Ty, jak i Twój pies macie słabą kondycję, zacznij od krótkich spacerów i zadbaj, by trwały przynajmniej dziesięć minut, a łączny ich czas przekraczał pół godziny. Dzięki temu z pewnością dacie radę. Warto często zmieniać otoczenie - popularną metodą jest wychodzenie w różne miejsca o różnych porach dnia. Jest to gwarancja, że nawet najbardziej leniwy pies nie znudzi się i będzie chciał wychodzić. Codzienne wyprawy pomogą nam też urozmaicić zabawki i akcesoria dla psa na spacer, bo kiedy mamy okazję porzucać zwierzęciu piłką czy frisbee, z pewnością łatwiej będzie nam zadbać o kondycję.

Wspólne maszerowanie to też wspaniała metoda na nawiązanie z psem bliższej relacji. Te zwierzęta naprawdę nas kochają i każda chwila, w trakcie której mogą robić coś razem z nami, jest dla nich naprawdę cenna. Dzięki temu będą mniej zestresowane, ale także mniej skłonne do chodzenia za nami godzinami i rzucania nam pod nogi tej czy innej zabawki.

Jeżeli chcemy zadbać o długie i zdrowe życie, sprawne ciało oraz szczęśliwy umysł naszego psa, powinniśmy zadbać o dużą ilość spacerów. Zadbanie o ilość ruchu odpowiednią dla rasy pozwala zaspokoić znaczną część potrzeb czworonoga. Jeżeli chcemy, by nasz pupil był zdrowy, szczęśliwy i wybiegany musimy się sami o to postarać. Dodatkową korzyścią będzie to, że ruch jest dobry i zdrowy także dla nas. Nie warto więc czekać, a zrobić od razu pierwszy krok!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel