Jak uspokoić psa w Sylwestra?

2023-12-28
Jak uspokoić psa w Sylwestra?

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra? Co robić, jeśli pies boi się fajerwerków?

Sylwester i Nowy Rok to wyjątkowo trudny czas dla czworonogów, które boją się petard i fajerwerków. Jak zadbać o psa, by zmniejszyć jego strach przed wystrzałami? I kiedy udać się do lekarza weterynarii po tabletki dla psa na Sylwestra?

Dlaczego pies boi się fajerwerków?

W naturze głośny huk i nagłe błyski zawsze wiążą się z jakimś niebezpieczeństwem. Nic dziwnego więc, że większość psów boi się wystrzałów fajerwerków i petard! Niektóre czworonogi mogą też cierpieć na fobię dźwiękową i na sylwestrowe wystrzały reagować prawdziwą paniką. Tak wysoki poziom stresu może mieć poważne konsekwencje - każdego roku w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy o psach, które odeszły na zawał lub uciekły podczas spaceru i nigdy nie wróciły. Niestety w Polsce pokazy fajerwerków w Sylwestra i Nowy Rok wciąż są legalne... Dlatego zadaniem każdego opiekuna jest odpowiednie przygotowanie swojego psa na tę trudną noc i zadbanie o bezpieczeństwo pupila. Tylko jak pomóc psu w Sylwestra?

Jak przygotować psa na fajerwerki w sylwestrową noc?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie stresu u psa jest spędzenie z nim Sylwestra w odludnym miejscu. Takie wyjazdy na Sylwestra z psem stale zyskują na popularności, dlatego hotele i ośrodki wypoczynkowe coraz częściej umożliwiają psiarzom spędzenie sylwestrowej nocy z dala od miejskiego hałasu. Takich ofert należy jednak szukać na początku wakacji - kilka dni przed Sylwestrem wszystkie miejsca mogą być już zarezerwowane! Nie każdy też może pozwolić sobie na taki wydatek...Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć lęk psa i pomóc mu przetrwać ten trudny czas. Jednym z nich jest odwrażliwianie psa na głośne dźwięki, czyli stopniowe przyzwyczajenie zwierzaka do wystrzałów i sprawienie, że czworonóg przestanie się nimi stresować. Takie przygotowania do Sylwestra warto rozpocząć kilka miesięcy wcześniej, gdyż odwrażliwienie psa na huk wymagać będzie czasu konsekwencji i cierpliwości. Jednak właściwie przeprowadzone może dać naprawdę zaskakujące efekty i skutecznie zmniejszyć stres psa!Odwrażliwianie na wystrzały polega na puszczaniu psu najpierw cichych, potem coraz głośniejszych dźwięków - tak, by nie wywoływały one u zwierzaka strachu. Podczas odtwarzania nagrania fajerwerków warto podawać psu przysmaki lub proponować ciekawą zabawę, by budować w nim pozytywne skojarzenia. Głośność dźwięków należy zwiększać dopiero wtedy, gdy psiak zaczyna całkowicie ignorować nagranie i zachowuje się tak, jakby nie słyszał niczego niepokojącego. Gdy nadejdzie czas fajerwerków, zwierzakowi trzeba będzie przypomnieć, że nie są niczym groźnym, konsekwentnie nagradzając go przy każdym huku. Takie postępowanie sprawi, że czworonóg znacznie lepiej zniesie sylwestrową noc. Nie znaczy to jednak, że wcale się nie wystraszy! Opiekun będzie musiał zadbać o psa także podczas samego Sylwestra.

Jak uspokoić psa w Sylwestra?

Nawet najspokojniejszy pies może wystraszyć się hucznego pokazu fajerwerków - szczególnie, gdy petardy zostaną odpalone tuż pod jego domem! Spanikowany, pozostawiony na dworze zwierzak może nie tylko uciec z ogrodu i zaginąć, ale także zrobić sobie poważną krzywdę, na przykład zawisając brzuchem na ostrej krawędzi ogrodzenia... Dlatego każdego zwierzaka należy zabezpieczyć w domu i zastosować kilka domowych sposobów na zmniejszenie stresu pupila. Jak zadbać o psa podczas Sylwestra?

  • Zamknij i zasłoń okna - dzięki temu wytłumisz nieco dźwięki i zmniejszysz widoczność błysków.
  • Włącz muzykę relaksacyjną lub telewizor - mogą zagłuszyć przynajmniej cichsze wystrzały.
  • Udostępnij psu bezpieczną kryjówkę - możesz położyć posłanie swojego pupila w łazience lub uchylić mu drzwi do szafy.
  • Podłącz do kontaktu dyfuzor z feromonami - maja one uspokajające działanie i dają psom poczucie bezpieczeństwa.
  • Nie zostawiaj psa samego w domu - pozostawienie psa bez opieki i wsparcia spotęguje jego lęk.

Niestety zdarzyć się może, że nawet takie zabiegi nie przyniosą ulgi wystraszonemu zwierzakowi. Dlatego w przypadku wyjątkowo wrażliwych psów sprawdzić się mogą suplementy zmniejszające stres, a nieraz także leki uspokajające przepisane przez lekarza weterynarii.

Co podać psu, który boi się huku fajerwerków?

Nigdy nie należy podawać psu tabletek uspokajających bez skonsultowania się z lekarzem weterynarii! Leki przeznaczone dla ludzi mogą zawierać substancje toksyczne dla psów, a niewłaściwe dobranie dawki może doprowadzić nawet do zapaści lub śmierci zwierzaka! Chcąc pomóc pupilowi przetrwać noc sylwestrową można podać mu suplementy wyciszające przeznaczone dla psów lub udać się do specjalisty.Suplementy uspokajające dla psówSuplementy dla psów na uspokojenie zawierają najczęściej naturalne substancje *aminokwasy, wyciągi roślinne), które w delikatny sposób obniżają poziom stresu czworonoga i sprawiają, że staje się on mniej pobudliwy. Takie dodatki są bezpiecznie i mogą być bardzo skuteczne, o ile zaczną być podawane psu odpowiednio wcześniej. Z tego względu behawioryści zalecają wprowadzenie ich najpóźniej w połowie listopada.Leki od lekarza weterynariiNiestety w przypadku psów reagujących na hałas silną paniką suplementy mogą nie wystarczyć. Jeśli pies się boi, zaczyna trząść się, biega na oślep po domu, załatwia się pod siebie lub przerażony drapie w drzwi, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista może przepisać zwierzakowi doraźne, silne leki uspokajające, które trzeba będzie podać psu na kilka godzin przed północą. Nigdy nie należy podawać psu wyższych dawek leków, niż zalecone przez lekarza!

Spacer z psem w Sylwestra - o czym pamiętać?

W okresie noworocznym nigdy nie należy wyprowadzać psa bez smyczy! Nagły huk i błysk mogą przestraszyć nawet najspokojniejszego czworonoga i sprawić, że zwierzak rzuci się do ucieczki. Każdy psiak powinien zostać zaopatrzony w dobrze dopasowaną obrożę lub szelki i solidną smycz, która nie zerwie się nawet przy silnym szarpnięciu. Niezwykle ważne jest także zaczipowanie psa i umieszczenie w bazie danych aktualnego numeru telefonu do opiekuna - ułatwi to zwierzakowi powrót do domu w przypadku ucieczki. W samego Sylwestra należy zabrać psa na ostatni spacer najpóźniej o 18, a kolejny zaplanować dopiero kilka godzin po północy, gdy ucichną fajerwerki. Trzeba też pamiętać, że niektóre osoby mogą puszczać fajerwerki jeszcze kilka dni po Nowym Roku!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel