Jak skracać psu pazury? Sprawdź, w jaki sposób i jak często obcinać pazury u psa!

2024-04-20
Jak skracać psu pazury? Sprawdź, w jaki sposób i jak często obcinać pazury u psa!

Niektóre psy samodzielnie ścierają sobie pazury podczas chodzenia po twardych nawierzchniach. Ale nie wszystkie! Część czworonogów potrzebować będzie regularnych zabiegów skracania pazurów. Jak obciąć pazury psu? Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo i bezboleśnie!

Dlaczego trzeba obcinać psom pazury?

Psie pazury rosną przez całe życie czworonoga. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie zwierzakowi dodatkowej przyczepności podczas poruszania się, a także umożliwienie kopania w ziemi i przytrzymywania łapami różnych przedmiotów. W trakcie tych czynności pazurki ulegają naturalnemu ścieraniu się, co pozwala na utrzymanie ich odpowiedniej długości. Niestety nie u wszystkich psów takie samodzielne skracanie będzie wystarczające! Skłonność do przerastania pazurów będą miały w szczególności:

  • psy ras małych i miniaturowych,
  • psy starsze,
  • psy cierpiące na choroby w obrębie układu ruchu,
  • psy o zmniejszonej aktywności fizycznej,
  • psy żyjące poza miastem, rzadko spacerujące po twardej nawierzchni.

Zbyt długie pazury mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie psa. Będą przede wszystkim uniemożliwiać prawidłowe stawianie łap podczas chodzenia, co może nie tylko sprawiać psu dyskomfort, ale także prowadzić do deformacji palców i bolesnych zwyrodnień w obrębie ich stawów. Zaniedbane, przerośnięte pazury czworonoga mogą też wbijać się w opuszki łap, powodując podrażnienia, krwawienia i infekcje skóry, a także będą bardziej podatne na zerwanie. Dlatego rolą każdego odpowiedzialnego opiekuna jest regularne oglądanie psich pazurów i obcinanie ich, jeśli będzie to konieczne.

 

Po czym poznać, że pies wymaga przycięcia pazurków?

Pierwszym objawem zbyt długich pazurów u psa jest stukanie podczas chodzenia. Prawidłowo przycięte pazury nie powinny dotykać podłoża - jeśli nadmiernie urosną, zaczynają zahaczać o chodnik lub podłogę, czemu towarzyszy charakterystyczny dźwięk. Wskazówką, że psu należy obciąć pazury, będzie także kulawizna lub nadmierne wylizywanie łap. Na szczególną uwagę opiekuna zasługują wilcze pazury, czyli obecne u niektórych psów dodatkowe palce na tylnych łapach. Ich długość należy często kontrolować i uważać, by nie zawinęły się i nie wbiły w opuszkę.

Jak obciąć psu pazury?

Obcinanie pazurów u psa to zabieg wykonywany w każdym gabinecie weterynaryjnym i w salonach groomerskich. Lekarz weterynarii, technik lub psi fryzjer może skrócić psu pazury. Warto jednak pamiętać, że samodzielne obcinanie pazurów u psa wcale nie jest trudne! By prawidłowo skracać psie pazury, konieczna jest wiedza o tym, jak zbudowany jest pazur, a także odpowiednie narzędzia i przysmaki ułatwiające zwierzakowi naukę.

 

Jak zbudowany jest psi pazur?

Psie pazury mają budowę warstwową. Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi twarda płytka rogowa, której zadaniem jest zabezpieczenie wewnętrznej warstwy, czyli macierzy (rdzenia). Macierz pazura skrywa natomiast naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Uszkodzenie wewnętrznej warstwy powodować będzie obfite krwawienie i silny ból u psa, dlatego podczas zabiegu należy zachować ostrożność i obcinać wyłącznie twarde końcówki pazurów.

Niektóre zwierzaki mają jasne pazury, a przez wierzchnią warstwę można dostrzec, gdzie zaczyna się macierz, co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca cięcia. Większość psów ma jednak czarne pazury, których skracanie wymagać będzie znacznie większej precyzji.

Czym obcinać pazury u psa?

W sklepach zoologicznych można znaleźć kilka rodzajów narzędzi do obcinania pazurów u psów. Do najpopularniejszych należą cążki i obcinaczki do pazurów z gilotynką. Są one dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać odpowiedni sprzęt zależnie od wielkości pazurów danego czworonoga. Należy przy tym pamiętać, że takie sprzęty do cięcia pazurów muszą być regularnie wymieniane lub ostrzone. Alternatywnym sposobem na skracanie pazurów u psa jest ich piłowanie za pomocą elektrycznego pilnika, czyli ręcznej szlifierki z obrotową końcówką z papieru ściernego. Takie rozwiązanie całkowicie niweluje ryzyko uszkodzenia rdzenia pazura, dlatego może być dobrą alternatywą dla obcinaczek szczególnie u psów z ciemnymi pazurami, jednak sprzęt ten jest bardzo głośny i może wystraszyć bardziej wrażliwego czworonoga.

 

Jak bezpiecznie obcinać psu pazury? Poradnik krok po korku

  1. Wybierz spokojne miejsce, które kojarzy się psu z relaksem i głaskaniem.
  2. Przygotuj obcinaczki, przysmaki i gazik do tamowania krwotoku (na wypadek uszkodzenia rdzenia).
  3. Połóż psa na boku i zacznij głaskać go w uspokajający sposób.
  4. Delikatnie weź łapkę psa w dłoń i rozsuń sierść, by odsłonić pazur.
  5. Złap stabilnie pazur psa, obejrzyj go i znajdź najlepsze miejsce do przycięcia. W przypadku czarnych pazurów u psa dobrą taktyką będzie przycinanie pazurów po kawałeczku, a nie całego na raz.
  6. Przyłóż nożyczki do pazurów w wybranym miejscu i zdecydowanym ruchem obetnij kawałek pazura.
  7. Jeśli pies się zdenerwował, nagródź go, pozwól mu się uspokoić i kontynuuj zabieg.

Co zrobić, kiedy za krótko obcięty pazur u psa krwawi?

Za mocno przycięty pazur u psa może zacząć obficie krwawić, gdyż naruszona została wewnętrzna macierz i naczynia krwionośne. W takim wypadku nie należy panikować! Krwawienie można zatamować, przykładając sterylny gazik do ranki. Jeśli uszkodzenie było niewielkie, pazur powinien po chwili przestać krwawić. Gdy tak się nie stanie, konieczne będzie zabranie psa do lekarza weterynarii.

Dlaczego pies nie daje sobie obciąć pazurów?

Większość domowych czworonogów nie lubi obcinania pazurów z prostej przyczyny - zabieg ten wymaga dotknięcia i przytrzymania wrażliwych łapek psa. Część zwierzaków może mieć też przykre doświadczenia, związane na przykład z bolesnym dla psa uszkodzeniem macierzy. Jeśli pies boi się obcinania pazurów, zaczyna denerwować się, wyrywać lub warczeć podczas próby skrócenia pazura, nie należy na niego krzyczeć ani przytrzymywać go na siłę. Takie traktowanie czworonoga może jedynie sprawić, że nabawi się jeszcze większej traumy, a nawet sprowokuje go do ataku w obronie własnej.

Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?

Przyzwyczajenie psa do skracania pazurków jest najłatwiejsze w okresie szczenięcym. Prawidłowo przeprowadzone pierwsze obcinanie pazurów u szczeniaka to doskonała okazja do pokazania maluchowi, że dotykanie łap nie jest niczym złym. Nagrodzenie psa smakołykiem i pieszczotami po skończonym zabiegu pozwoli na budowanie pozytywnych skojarzeń i znacznie ułatwi opiekę nad zwierzakiem, gdy ten stanie się dorosły.

Jednak nawet dorosłego psa można przyzwyczaić do dotyku łap i skracania pazurów. W takim wypadku trzeba będzie rozbić naukę na etapy, początkowo dotykając łapek podczas głaskania, następnie delikatnie biorąc je w ręce, a na koniec dotykając pazurów. Każdy z tych etapów musi trwać tak długo, aż psiak będzie całkowicie akceptował daną czynność - dopiero wtedy można przejść do następnej. Jeśli pies pozwala już na dotykanie i oglądanie pazurów, można brać jego łapkę w dłoń, a obcinaczką trzymaną w drugiej ręce delikatnie dotykać kolejnych pazurków. Gdy ta czynność przestanie psa denerwować, można podjąć próbę obcięcia końcówki pierwszego pazura. Po każdej próbie należy nagrodzić psiaka, by mógł skojarzyć skracanie pazurów z czymś przyjemnym. Idealnie sprawdzą się w tym wypadku kości do żucia.

Jak często obcinać pazury psu?

Częstotliwość obcinania pazurów u psa zależy od indywidualnych potrzeb danego zwierzaka. Część psów potrzebować będzie obcięcia pazurków nawet raz na tydzień, część będzie samodzielnie skracać sobie pazury podczas spacerów. Ważne, by opiekun zwracał uwagę na długość pazurów swojego pupila i w razie potrzeby przeprowadził zabieg lub zgłosił się do lekarza weterynarii albo groomera.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel