Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?
Ciąża i przyszłe rodzicielstwo jest ekscytującym i wymagającym czasem w życiu każdego człowieka. Dla psich opiekunów to dodatkowe wyzwanie, ponieważ wymaga przygotowania także czworonoga na pojawienie się dziecka w domu. Co zrobić, żeby nasz wierny towarzysz zaakceptował i zaprzyjaźnił się z nowym członkiem rodziny? Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? W tym artykule podpowiemy jak przyzwyczaić psa do noworodka, jak przygotować psa na narodziny dziecka i co zrobić, aby pierwszy kontakt psa z dzieckiem był miłym przeżyciem?
Dziecko w domu. Jak przygotować psa do nowej sytuacji?
W tym artykule podpowiemy jak przygotować psa na noworodka. Wprowadzenie noworodka do domu może być stresujące dla naszego psa, który jest przyzwyczajony do pewnych rytuałów i harmonii. Zatem jak przygotować psa do nowej sytuacji? Cały proces zaczyna się od stopniowego wprowadzania zmian. Mamy na to całe 9 miesięcy ;) Warto przygotować psa na dziecko odpowiednio wcześnie, a nie w momencie kiedy dziecko pojawi się już w naszym domu. Nagłe zmiany związane z narodzinami dziecka, zmiana zachowań, zmiana dotychczasowych rytuałów i zaburzona rutyna mogą negatywnie odbić się na naszym pupilu, który będzie kojarzył dziecko = chaos.
Jak przygotować psa na narodziny dziecka?
Zatem jak przygotować psa na przyjście dziecka? Sposób, w jaki przygotujemy naszego psa na nadchodzące narodziny dziecka, znacząco wpłynie na to, czy zwierzę zaakceptuje nową sytuację. Zmiany w codziennym harmonogramie oraz rutynie mogą wpłynąć na naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego ważne jest, aby stopniowo modyfikować godziny karmienia, spacerów i zabawy, co pomoże uniknąć stresu u psa po pojawieniu się nowego członka rodziny. Powinniśmy również przyzwyczaić naszego czworonoga do pewnych ograniczeń przestrzennych. Jeśli nauczymy psa już w czasie ciąży, że nie jest dopuszczalne wchodzenie do sypialni, w której będzie spał noworodek, pies nie będzie kojarzył tego zakazu z pojawieniem się maluszka w domu.
Jak nauczyć psa właściwej interakcji z dzieckiem?
Czy można przygotować psa do dziecka? Jeśli tak, to jak przygotować psa na pojawienia się dziecka? Co zrobić, aby pies był gotowy na nową sytuację? Jeszcze przed pojawieniem się dziecka warto przygotować psa do nowej rzeczywistości. Warto skupić się na przyszłych problemach jeszcze podczas ciąży, aby ułatwić adaptację pupila do zmian w domu:
1. Brak czasu
Jednym z kluczowych punktów jest świadomość, że opiekunowie nie będą w stanie poświęcać psu tyle uwagi co wcześniej. Dotyczy to zarówno czasu spędzanego w domu, jak i na spacerach. Szczególnie dotyczy to przyszłej mamy, która w późnym okresie ciąży może być ograniczona fizycznie i nie być w stanie angażować się w długie spacery czy zabawy. W związku z tym, warto zacząć wprowadzać pewne zmiany już na etapie ciąży, aby pies stopniowo przyzwyczajał się do nowej rutyny.
2. Samodzielna zabawa psa
Kolejnym ważnym aspektem jest nauka samodzielnej zabawy psa. Wprowadzenie różnorodnych interaktywnych zabawek, którymi pies może bawić się samodzielnie, pomoże mu zaspokoić swoje potrzeby rozrywki, gdy opiekunowie będą zajęci opieką nad dzieckiem. Może to obejmować ukrywanie smakołyków w zabawkach, które pies będzie musiał odkryć, czy naukę wykonywania prostych komend, które mogą dostarczać mu umysłowej stymulacji.
3. Przyzwyczajenie do innych osób
Kolejnym ważnym aspektem jest przyzwyczajenie psa do spędzania czasu z innymi osobami niż domownicy. Może to być ważne, gdy opiekunowie będą zajęci opieką nad dzieckiem lub będą potrzebowali chwili odpoczynku. Znalezienie czasu na to, aby pies mógł spędzać czas z innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi, pomoże mu przystosować się do sytuacji, w której nie zawsze będą dostępni opiekunowie.
4. Interakcja z opiekunami
W miarę możliwości, należy nadal zapewniać psu aktywność fizyczną i interakcję z opiekunami. Może to obejmować krótkie, ale regularne spacery, sesje zabaw i głaskanie, aby pies nadal odczuwał bliskość i akceptację ze strony członków rodziny.
5. Chodzenie na smyczy
Nauczmy psa chodzenia z dzieckiem w wózku. Jak nauczyć psa chodzenia z dzieckiem? Pozwólmy psu przyzwyczaić się do wózka, zanim dziecko się w nim pojawi. Możemy to zrobić, pozwalając psu podejść do wózka, powąchać go i zrozumieć, że jest to część otoczenia. Upewnijmy się, że pies chodzi na smyczy bez nadmiernego ciągnięcia lub skakania. To podstawowa umiejętność, która jest niezbędna przy spacerach z wózkiem. Skupmy się na nagradzaniu psa za spokojne i posłuszne zachowanie.
6. Zabawki psa a dziecko
Świat dziecka dla psa jest bardzo interesujący, szczególnie piszczące i szeleszczące przytulanki dziecka mogą być atrakcyjne dla naszego czworonoga. Ważne, aby nasz pies zrozumiał, że nie wszystkie przedmioty na podłodze są dla niego. Dlatego warto pracować nad komendą "zostaw" i nagradzać pupila za każdorazowe posłuszeństwo w pozostawianiu zabawki.
7. Reakcja na domofon/telefon
Konieczne jest również nauczenie psa właściwej reakcji na dzwonek do drzwi, dźwięk domofonu lub naszego telefonu. Dążymy do tego, aby pies nie szczekał na te dźwięki, ponieważ mogą one zakłócać spokój noworodka.
Jak przyzwyczaić psa do noworodka?
Czy można przyzwyczaić psa do noworodka? Jak przygotować psa na spotkanie z noworodkiem? Czy pies i noworodek mogą się zaprzyjaźnić? Przyzwyczajenie psa do noworodka to ważny proces, który wymaga cierpliwości, poświęcenia i odpowiednich kroków, aby zapewnić bezpieczną i harmonijną relację. Oto 9 kroków, które ułatwią zapoznanie się psa z noworodkiem:
1. Stopniowe wprowadzanie zapachów
Jeszcze przed pojawieniem się dziecka można próbować przyzwyczaić psa do obecności noworodka, poprzez wprowadzenie do domu przedmiotów, które mają zapach maluszka, takie jak pieluszki czy ubranka. Pozwoli to psu zapoznać się z nowymi zapachami i stopniowo je zaakceptować.
2. Płacz dziecka a reakcja psa, czyli przyzwyczajanie do dźwięków
Warto przyzwyczaić psa do dziecka i dźwięków, jakie wydaje maluch. Niektóre odgłosy dziecka mogą być nieznane i przerażające dla psa. Warto oswoić psa z płaczem dziecka jeszcze przed narodzinami dziecka. Możemy zacząć odtwarzać nagrania dźwięków, które będą występować w otoczeniu dziecka. Odtwórzmy psu płacz dziecka, gaworzenie czy buczenie zabawek. Stopniowo zwiększajmy głośność, aby pies przyzwyczaił się do tych dźwięków.
3. Przydzielanie specjalnego miejsca
Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Stwórzmy bezpieczną przestrzeń dla psa, gdzie będzie mógł odpoczywać i czuć się komfortowo. To może być specjalny kojec lub legowisko. Nauczmy psa, że to jego miejsce, gdzie może się schronić w przypadku, gdy będzie się czuł zaniepokojony obecnością dziecka.
4. Nauka komend i zachowań
Dlaczego warto nauczyć psa komendy w obecności dziecka? Upewnijmy się, że nasz pies jest dobrze wyszkolony i zna podstawowe komendy. To pomoże w utrzymaniu kontroli nad psem w sytuacjach związanych z dzieckiem. Nauka komend takich jak "zostań", "siad", "stop", zostaw” może być bardzo pomocna.
5. Stopniowe spotkania
Pierwszy kontakt psa z niemowlęciem powinien być dobrze zaplanowany. Atmosfera, w której pies poznaje noworodka powinna być spokojna i przyjazna. Warto oswoić psa z dzieckiem stopniowo. Aby pies przyzwyczaił się do dziecka, potrzeba czasu. Pozwólmy mu powąchać noworodka, zachowując spokój i kontrolę. Niech pies zdąży się przyzwyczaić do zapachu i obecności dziecka, ale z zachowaniem bezpiecznej odległości.
6. Pozytywne skojarzenia
Nagradzajmy psa za spokojne i pozytywne zachowanie w obecności dziecka. Można to zrobić poprzez pochwały, głaskanie, smakołyki itp. To pomoże psu zrozumieć, że obecność dziecka wiąże się z pozytywnymi doświadczeniami. Z czasem pies zrozumie dziecko i nie będzie negatywnie kojarzył jego obecności.
7. Monitorowanie i umiar
Pierwsze spotkanie psa z dzieckiem powinno przebiegać z zachowaniem umiaru. Nie wymuszajmy na nim zbyt bliskich interakcji z dzieckiem. Obserwujmy reakcje psa i dziecka i dostosujmy tempo wprowadzania zmian w zależności od ich komfortu. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego nie pozostawiajmy psa samego z noworodkiem i zawsze miejmy kontrolę nad sytuacją.
8. Dobra atmosfera
Jeśli w domu mamy psa i dziecko, powinniśmy zachować spokój i pozytywną atmosferę w ich obecności. Nasz dobry nastrój i spokój mogą wpłynąć na zachowanie czworonoga.
9. Zazdrosny pies a noworodek, czyli kontynuacja rutyny
Małe dziecko w domu z psem to prawdziwe wyzwanie dla młodych rodziców. Rywalizacja o uwagę opiekunów może pojawić się ze strony psa, dlatego starajmy się także poświęcać czas tylko psu podczas dłuższego spaceru czy wspólnej zabawy. To pomoże psu poczuć się pewniej w nowej sytuacji. Zmiana rutyny po pojawieniu się dziecka jest raczej pewna, jednak starajmy się utrzymać uwagę w stosunku do psa, pomimo nowych obowiązków związanych z dzieckiem.
Podsumowanie
W tym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jak wprowadzić dziecko do domu z psem i jak pomóc psu zaakceptować dziecko. Przygotowanie psa na pojawienie się dziecka to proces, który wymaga cierpliwości i konsekwencji. Jednak ciąża daje prawie dziewięć miesięcy na wspólną pracę. Zrozumienie, że nasz pupil potrzebuje czasu na zaakceptowanie zmian, jest kluczowe w tej sytuacji. Pamiętajmy, że reakcje psa mogą być różne - od entuzjastycznego przyjęcia po pewne zdystansowanie. Stopniowe przyzwyczajanie psa do zmian w otoczeniu, nowych zapachów i dźwięków oraz cierpliwe budowanie relacji między psem a noworodkiem to fundament do harmonijnego współistnienia. Nauka samodzielnej zabawy, przyzwyczajenie do interakcji z innymi osobami oraz utrzymanie pozytywnej relacji z opiekunami to istotne elementy, które pomogą psu dostosować się do nowej sytuacji. Dając naszemu psu miłość, uwagę i cierpliwość, możemy stworzyć piękną relację między psem a naszym dzieckiem. Jeżeli zauważymy problemy z zaakceptowaniem przez psa nowej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc behawiorysty.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza