Jak przygotować dom na szczeniaka?

2023-01-08
Jak przygotować dom na szczeniaka?

Pojawienie się w domu szczenięcia jest niezwykłym wydarzeniem. Nowe miejsce i nieznane dotąd zapachy sprawiają, że pies bywa zagubiony. Szczenię potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowych opiekunów i nowego miejsca, w którym się znalazł. Dowiedz się, jak przygotować domowników oraz dom na przyjęcie szczeniaka.

Jak przygotować dom dla szczeniaka?

Szczeniak pojawi się w Twoim domu już lada dzień ? Jak przygotować dom dla szczeniaka? Bardzo ważne jest ustalenie miejsc, do których piesek będzie miał dostęp, czyli zaplanowanie psiej przestrzeni. Nawet niewielka powierzchnia może być dla naszego szczeniaka bardzo atrakcyjna, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zorganizowana. Aby szczenię czuło się w nowym domu szczęśliwe wyznaczmy mu strefę spożywania posiłków, spania i zabawy. Pies potrzebuje od początku własnego legowiska, które będzie dla niego swego rodzaju azylem. Dlatego miejsca na posłanie nie może być przypadkowe.

Jak przygotować się na szczeniaka w domu?

Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka w domu? Wyprawka dla szczeniaka

Jak najlepiej przygotować się na przyjęcie szczeniaka w domu? To oczywiste, że chcemy, aby nasz pies czuł się w nowym domu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Dlatego z wyprzedzeniem warto kupić wszystkie niezbędne akcesoria. W wyprawce dla szczeniaka musi znaleźć się legowisko dla psa, odpowiednio dopasowane do wielkości czworonoga. Na posłanie należy wybrać spokojne miejsce z dala od grzejników czy ciągów komunikacyjnych, gdzie szczenię będzie mogło się wyspać. W wyprawce dla szczeniaka nie może zabraknąć także misek dla psa, obroży lub szelek, smyczy oraz odpowiednio dobranej karmy dla szczeniąt. Pupil musi mieć stały dostęp do wody. Nie zapominajmy również o zabawkach zanim szczeniak się pojawi czy kościach do żucia, które zachęcają psa do gryzienia i uchronią przed zniszczeniem przypadkowo napotkane przedmioty, np. nasze ulubione buty.

Wyprawka dla szczeniaka

Więcej na temat wyprawki dla szczeniaka pisaliśmy tutaj: >> JAK POWINNA WYGLADAĆ WYPRAWKA DLA PSA I KOTA <<

Bezpieczny szczeniak w domu - jak przygotować dom na pojawienie się psa?

Szczeniak w domu to wielkie wydarzenie, z którym wiążą się duże emocje, radość, ale także niepewność. To również ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie bezbronnej istoty. Decydując się na przyjęcie szczenięcia pod swój dach, należy zadbać o zaspokojenie jego wszystkich potrzeb, a zdecydowanie kluczową kwestią w pierwszych tygodniach jest bezpieczeństwo malucha. Pamiętajmy, że szczenięta są bardzo ciekawskie i jak tylko poczują się pewniej w nowym domu, rozpoczną jego eksplorowanie. Będą badać wszystko za pomocą swoich zmysłów smaku i węchu. To właśnie dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o wprowadzenie psa do bezpiecznej przestrzeni.

Szczeniak w domu gryzie buty? Przygotuj się na przyjęcie szczeniaka

Opieka nad szczeniakiem wymaga dużego skupienia, ponieważ szczenięta, podobnie jak małe dzieci są niezwykle pomysłowe i wścibskie. Wykorzystajmy specjalne bramki i blokady, aby odizolować szczenię od niebezpiecznych miejsc, schodów, z których mógłby spać czy zakamarków, w których mogłoby szczenię utknąć.

Konieczne jest zabezpieczenie przestrzeni poprzez usunięcie:

  • małych rzeczy, które mogłyby zostać połknięte
  • delikatnych przedmiotów, które mogłyby się potłuc
  • trujących kwiatów, które mogłyby zostać zjedzone
  • środków czystości, które mogłyby zostać zjedzone
  • ozdób ze stolików kawowych, które mogą zostać zrzucone lub potrącone
  • butów i kapci, które stanowią atrakcyjną zabawkę dla szczeniaka
  • kabli i przewodów, aby nie zachęcały malucha do podgryzania
  • dywanów lub ich zabezpieczenie (zanim szczenię przejdzie trening czystości minie trochę czasu, a do tego momentu łatwiej wytrzeć podłogę niż szorować dywan)
Gryzaki i kości dla szczeniaka

Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka w domu?

Przed pojawieniem się szczeniaka w domu, należy pamiętać nie tylko o zabezpieczeniu mieszkania czy skompletowaniu wyprawki. Ważnym aspektem jest także przygotowanie siebie i pozostałych domowników na pojawienie się szczenięcia. Pamiętajmy, że pies to nie jest zabawka, tylko żywa istota, która pozostanie z nami kilka, a nawet kilkanaście lat. Właśnie dlatego warto dobrze się przygotować i poszerzyć swoją wiedzę, szczególnie wtedy, kiedy nie mieliśmy nigdy psa w domu. Aby wychować zwierzę, nie wystarczy nasza miłość, pokarm i dawka ruchu. Spróbujmy poznać mowę ciała psa, jego potrzeby, zarówno te związane z aktywnością fizyczną, jak i sferą psychiczną.

Pierwsze dni w nowym domu to dla szczenięcia trudny i bardzo stresujący czas. Pojawienie się szczeniaka w domu to wielkie i radosne wydarzenie, przygotujmy na nie także najmłodszych domowników. Wytłumaczmy wszystkim członkom rodziny, że zwłaszcza w pierwszych dniach, szczeniak potrzebuje dużo spokoju i czasu na oswojenie się i zaadaptowanie w nowym miejscu. Bardzo ważne w procesie wychowania psa jest ustalenie wspólnie ze wszystkimi domownikami zasad postępowania. Jeśli nie zgadzamy się na wchodzenie psa na kanapę, konsekwentnie przestrzegajmy tej zasady. Psy lubią jasno określone reguły, które dają im komfort i poczucie bezpieczeństwa. W wychowaniu szczeniaka najgorszą rzeczą jest pozwalanie na niektóre rzeczy, a czasem ich zabranianie. Takie Zachowanie sprawia, że pies czuje się po prostu zdezorientowany.

Pierwsze dni szczeniaka w domu

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu - kontakt z innymi zwierzętami

Jeżeli w naszym domu mieszka już inne zwierzę, pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie komfortu także i jemu. Starsze psy, w przeciwieństwie do rozbrykanych i pełnych energii szczeniąt, bywają spokojne, nieufne czy wycofane. Mogą czuć się również przytłoczone obecnością nowego lokatora, dlatego pozwólmy, aby socjalizacja przebiegała stopniowo z poszanowaniem potrzeb obu zwierzaków. Zapewnijmy obu czworonogom bezpieczne miejsce, gdzie będą mogły się schronić i odpocząć w razie konieczności i niechęci do bliższego poznania się.

szczeniak z kotem pierwsze spotkanie

Szczenię w nowym domu - podsumowanie

Myśląc o powiększeniu rodziny o psa powinniśmy zadać sobie pytanie, czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do szczęśliwego i godnego życia. Szczenię potrzebuje od nas nie tylko czułości i miłości, ale także zapewnienia odpowiednich warunków bytowych, opieki weterynaryjnej, która bywa nieraz bardzo kosztowna. Nie mniej ważna jest także możliwość swobodnej zabawy czy socjalizacji z innymi osobnikami. Pamiętajmy, że szczenięta są bardzo ciekawskie i jak tylko poczują się pewniej w nowym domu, rozpoczną jego eksplorowanie. Pierwsze dni psa będą polegać na badaniu wszystkiego za pomocą swoich zmysłów smaku i węchu. To właśnie dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o wprowadzenie psa do bezpiecznej przestrzeni, gdzie nie zrobi sobie krzywdy poznając najbliższe otoczenie oraz nauczenie szczeniaka gdzie wolno mu być.

Autor:
Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel