Jak podać tabletkę kotu? Skuteczne i sprawdzone sposoby

2024-08-24
Jak podać tabletkę kotu? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Podawanie kotu tabletek i leków stanowi często nie lada wyzwanie... Niestety istnieje wiele sytuacji, w których będzie to nieuniknione! Co zrobić, kiedy kot nie chce połknąć tabletki? Oto kilka sprawdzonych metod na podanie kotu leków.

Dlaczego tak trudno jest dać kotu tabletkę?

Podawanie tabletek kotu może być konieczne w wielu sytuacjach. Zdarzyć się może, że mruczek będzie potrzebował odrobaczania, antybiotyków, leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, suplementów czy leków niezbędnych ze względu na choroby przewlekłe. Niektóre preparaty mają w swoim składzie dodatki poprawiające smak i aromat tabletek, dzięki czemu kot samodzielnie je przyjmie, jednak wiele z nich ma gorzki posmak lub chemiczny zapach skutecznie zniechęcający zwierzaka do współpracy. Część leków może być tak odpychająca, że kot zrezygnuje ze zjedzenia ulubionej mokrej karmy, jeśli wyczuje w niej rozkruszoną tabletkę! Na szczęście istnieje kilka sposobów na podanie kotu lekarstw, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jak podawać leki i tabletki dla kota?

Sposób podawania kotu tabletek zależy przede wszystkim od zaleceń lekarza weterynarii i rodzaju leku. Niektóre doustne preparaty, tak jak tabletki na robaki i kleszcze, mogą być podawane po rozkruszeniu wraz z jedzeniem. Jednak nie tyczy się to wszystkich leków! Zdarzyć się może, że kot będzie musiał przyjmować leki na czczo, bezpośrednio do pyska. Nie wszystkie tabletki można też podawać po rozkruszeniu, gdyż część z nich ma specjalną otoczkę zapobiegającą wchłanianiu się substancji w pysku zwierzaka. Podobnie jest z kapsułkami, które zazwyczaj trzeba podać całe. Dlatego otrzymując od lekarza weterynarii jakiekolwiek leki i tabletki dla kota należy dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo je podawać.

Podawanie kotu tabletki bezpośrednio do pyszczka

Podawanie tabletek bezpośrednio do kociego pyszczka to najlepsza metoda w przypadku leków, które muszą być podawane na czczo. Sprawdzi się także wtedy, gdy zwierzak odmawia jedzenia leków wymieszanych z karmą. Nie jest jednak zbyt przyjemna ani dla opiekuna, ani dla kota, który potrafi zaciekle się bronić i wyrywać lub chować się w najciaśniejszy kąt, gdy tylko usłyszy otwierające się pudełko z tabletkami. Dlatego tę metodę warto przećwiczyć na spokojnie, gdy zwierzak jest zdrowy i nie potrzebuje leków. Dzięki temu w przypadku choroby opiekun będzie miał już wypracowany sposób na aplikowanie pupilowi tabletek.

By podać tabletkę bezpośrednio do pyska zwierzaka, należy najpierw go unieruchomić. Najlepiej jest trzymać kota na kolanach lub uklęknąć na podłodze i umieścić mruczka między kolanami, by nie mógł się wycofać. Następnie należy jedną ręka odchylić kotu głowę do tyłu, palcem drugiej otworzyć pysk naciskając na dolną szczękę i szybko włożyć zwierzakowi tabletkę głęboko do gardła. W przypadku podawania leków na czczo nie można nagrodzić kota przysmakiem - trzeba więc przytrzymać mu zamknięty pysk, by mruczek nie wypluwał tabletki i delikatnie pogłaskać po gardle, co pobudzi zwierzaka do przełknięcia lekarstwa. Jeśli tabletka nie musi być podawana w odstępie od jedzenia, należy podać kotu wyjątkowo atrakcyjny smakołyk, by dobrze skojarzył sobie cały zabieg.

Zdarzyć się może, że kot wypluje tabletkę - w takiej sytuacji należy ponownie podać ją kotu do pyszczka, użyć aplikatora lub rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podać strzykawką.

 

Podanie kotu tabletki aplikatorem do gardła

Aplikatory do podawania tabletek kotu są wykonane z plastiku i kształtem przypominają strzykawkę. Kapsułkę lub tabletkę należy wprowadzić do rozwidlonego końca aplikatora, a następnie ostrożnie umieścić aplikator głęboko w pysku kota i nacisnąć tłok, by wypchnąć lekarstwo do gardła zwierzaka. Jest to bezpieczny sposób podania kotu tabletki bezpośrednio do pyska bez ryzykowania pogryzienia, a leki zostają zaaplikowane na tyle głęboko, że kot nie ma jak ich wypluć. Niektóre aplikatory mogą także służyć do podawania leków w płynie i można w nie nabrać wody, która ułatwi kotu połknięcie tabletki.

Podawanie tabletek i leków strzykawką 

Innym sposobem na podanie leku zwierzakowi jest rozpuszczenie tabletki w niewielkiej ilości wody, a następnie pobranie tej zawiesiny do strzykawki bez igły i wtłoczenie jej do pyszczka kota. Należy pamiętać, by nie wlewać wody z lekarstwem do gardła kota - może to prowadzić do zadławienia. Strumień wody ze strzykawki należy skierować w stronę policzka, by ułatwić kotu połknięcie płynu. Jeśli jest taka możliwość, po podaniu rozpuszczonej tabletki warto nagrodzić kota pysznym przysmakiem.

Podawanie kotu tabletki w jedzeniu

Próby podania tabletki kotu na siłę bywają bardzo stresujące dla zwierzaka i opiekuna. Na szczęście większość leków można dać mruczkowi wraz z posiłkiem, zawinąć w kawałek mięsa lub ukryć je w przysmaku w formie pasty. Nie zawsze jest to łatwe, bo kot bez problemu wyczuje obecność proszków w nawet najbardziej aromatycznej karmie. W takiej sytuacji można zachęcić zwierzaka do jedzenia, maskując nieprzyjemne zapachy dodatkiem wyjątkowo atrakcyjnego oleju z łososia, który przy okazji wzbogaci dietę kotka o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Co zrobić, kiedy podawanie tabletek kotu jest za trudne?

Niektóre koty za żadne skarby nie zjedzą tabletki schowanej w jedzeniu, a przed umieszczeniem tabletki w pysku bronią się zaciekle pazurami i zębami. W takim wypadku nie wolno rezygnować z leczenia kota! Należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który przepisał leki i poinformować go o problemach. Wiele tabletek ma swój odpowiednik w formie zastrzyków, które muszą być wprawdzie wykonywane przez lekarza weterynarii, jednak dla niektórych zwierzaków są lepszym wyborem.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel