Jak oduczyć psa skakania na ludzi? Skuteczne porady

2024-07-13
Jak oduczyć psa skakania na ludzi? Skuteczne porady

Skakanie na ludzi to niepożądane zachowanie występujące u wielu psów. Niestety nawyk ten bywa problematyczny - czworonóg może pobrudzić lub porwać przy tym ubranie, wystraszyć przechodnia, a nawet kogoś wywrócić! Jak skutecznie oduczyć psa skakania na właściciela i innych ludzi?

Dlaczego pies skacze na ludzi?

Problem skakania na ludzi może mieć różne przyczyny. Najczęściej takie zachowanie jest konsekwencją braku odpowiedniego wychowania czworonoga w wieku szczenięcym. Wielu opiekunów cieszy się, gdy szczeniak okazuje w ten sposób swoją radość, czym dodatkowo zachęca pupila i utrwala nawyk skakania. Jednak gdy pies dorośnie, staje się to uciążliwe - tym bardziej, jeśli jest to pies dużej rasy! Część opiekunów wykazuje się także wyjątkową niekonsekwencją, raz zachęcając zwierzaka do takiego powitania gdy wracają do domu w codziennym stroju, a raz ganiąc, gdy są elegancko ubrani. Nic dziwnego więc, że psiak nie potrafi się uspokoić, a nauka nie przynosi efektów! Takie wybiórcze przestrzeganie zasad skutkować może skakaniem na dzieci, gości, a nawet znajomych spotykanych podczas spacerów. Najczęstszą przyczyną skakania psa na ludzi jest ekscytacja - w ten sposób zwierzak pragnie okazać swoją radość na widok jakiejś osoby. Jednak psy mogą skakać na ludzi także z kilku innych powodów. Takie zachowanie może być spowodowane między innymi:

  • chęcią zwrócenia na siebie uwagi,
  • próbą wymuszenia na opiekunie zabawy albo jedzenia,
  • próbą odsunięcia kogoś od siebie,
  • potrzebą wsparcia ze strony opiekuna.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

By skutecznie rozwiązać problem skakania na ludzi, należy ustalić, co skłania czworonoga do takiego zachowania. Najłatwiej jest to ustalić, obserwując mowę ciała zwierzaka. Jeśli psiak jest energiczny, macha ogonem, chce lizać człowieka po twarzy, delikatnie podgryza ręce, kręci kółka w miejscu lub wesoło poszczekuje, okazuje w ten sposób swoją ekscytację i radość. Przy tak zachowującym się psie zastosować można sposoby opisane w dalszej części tekstu.

Natomiast jeśli psiak jest spięty, jeży się, ma podkulony ogon, warczy albo pokazuje zęby, za takim zachowaniem stać może strach i chęć odpędzenia intruza lub potencjalnego zagrożenia. W takim przypadku problem jest dużo głębszy i wymagać będzie konsultacji z doświadczonym behawiorystą.

Jak oduczyć psa skakania na powitanie opiekuna?

Oduczenie psa skakania na opiekuna po wejściu do domu wymagać będzie czasu i cierpliwości, jednak konsekwentny opiekun będzie w stanie skutecznie rozwiązać problem. Pod żadnym pozorem nie należy bić psa po pysku, deptać mu po łapach ani uderzać kolanem w brzuch! Takie metody mogą jedynie wywołać w zwierzaku strach lub wręcz skłonić go do agresji w obronie własnej.

Ignorowanie za złe zachowanie

Pierwszym sposobem na zmianę zachowania czworonoga jest ignorowanie psa, gdy zwierzak zachowuje się niewłaściwie. Zagadywanie pupila, przepychanki w progu, głaskanie czy klepanie po bokach zwiększą tylko psią ekscytację i sprowokują do skakania. Dlatego zaraz po wejściu do domu należy nie zwracać uwagi na psa tak długo, aż się nie uspokoi - można stać nieruchomo albo odwrócić się do zwierzaka plecami. Po kilku takich próbach czworonóg powinien zrozumieć, że nie otrzyma uwagi opiekuna, jeśli będzie zachowywał się niewłaściwie. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku spokojniejszych, małych i średnich psów, których zachowanie łatwiej jest przeczekać, natomiast przy dużych, ciężkich psach mogących podrapać człowieka raczej nie będzie łatwa do wykonania.

Nauka komendy "siad"

Drugim sposobem na rozwiązanie problemu jest nauczenie psa komendy "siad" i wydawanie jej jeszcze zanim pies zacznie skakać. Nie należy oczywiście oczekiwać, że zwierzak zareaguje na polecenie za pierwszym razem! Nauka komendy musi początkowo przebiegać w spokojnych warunkach, na przykład na spacerze, kiedy psiak jest skupiony i chętny do współpracy ze swoim opiekunem. Dopiero, gdy pies nauczy się siadać za każdym razem, można wymagać od niego tego zachowania w momentach większej ekscytacji. Gdy pies usiądzie, można się z nim spokojnie przywitać albo dać smakołyk.

 

Odwrócenie uwagi psa zabawką

Trzecią możliwością jest odwrócenie uwagi psa i zaproponowanie mu innego zachowania, które pozwoli rozładować emocje. Dobrym sposobem jest podanie psu jego ulubionej zabawki, by trzymał ją w pysku lub poprzeciąganie się chwilę szarpakiem ze sznura. Niektóre psy bardzo szybko nauczą się przynosić zabawkę opiekunowi wracającemu do domu z pracy i zrezygnują ze skakania. Ta metoda jest najbardziej wskazana także w przypadku szczeniąt, które jeszcze nie nabrały złych nawyków.

Jak oduczyć psa skakania na gości?

By oduczyć psa skakania na gości, którzy wchodzą do domu, mona zastosować metody wymienione wyżej. Jednak dopiero wtedy, gdy zadziałają one przy powitaniu opiekuna. Do tego czasu najlepiej jest odebrać psu możliwość skakania - na przykład trzymając go na smyczy lub zamykając w innym pokoju i podając mu dużego, zdrowego gryzaka dla odwrócenia uwagi. Gości należy także poinstruować, by nie zwracali uwagi na czworonoga, gdyż zagadywanie go nawet bez głaskania niepotrzebnie rozbudzi jego emocje.

Co zrobić, by pies nie skakał na ludzi na spacerze?

Skakanie na ludzi na spacerze może być oznaką sympatii i radości ze spotkania lub zachowaniem grożącym. Radosnego psiaka skaczącego na znajomych właścicieli psów warto nauczyć przywołania - dzięki temu będzie można zapiąć pupila na smycz i przeczekać początkową ekscytację. Osobę należy poprosić, by nie witała się z psem, póki zwierzak się nie uspokoi.

Natomiast jeśli pies skacze na ludzi warcząc lub szczekając, należy dla bezpieczeństwa trzymać go na smyczy, można mu także założyć kaganiec, by zapobiec pogryzieniu. Należy także zachować ostrożność przy mijaniu obcych osób i zachować odpowiedni dystans. Równocześnie warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże rozwiązać problem agresji psa do obcych ludzi.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel