Jak odkłaczyć kota? Skuteczne sposoby na kule włosowe u mruczka

2023-12-22
Jak odkłaczyć kota? Skuteczne sposoby na kule włosowe u mruczka

Zakłaczenie u kota to jeden z częstych problemów dotykających domowe mruczki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zalegające w żołądku kule włosowe mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kota! Jak pomóc kotu wydalić pilobezoary i kiedy udać się ze zwierzakiem do weterynarza? Oto sprawdzone sposoby na odkłaczanie kota!

Zakłaczenie kota - jak powstają kule włosowe u kotów? 

Koty to zwierzęta, które wyjątkowo dbają o higienę swojego futerka - każdego dnia pieczołowicie wylizują sierść, usuwając w ten sposób nagromadzone na niej zanieczyszczenia. Podczas tej czynności do przewodu pokarmowego zwierzaka dostaje się duża ilość martwych włosów. Większość takich kłaczków usuwana jest wraz z kałem lub sporadycznymi wymiotami. Zdarzyć się jednak może, że połknięta sierść zbiera się w żołądku i jelitach kota, zbijając się w kule włosowe zwane pilobezoarami. Na zakłaczenie podatne są w szczególności koty: długowłose, starsze, odwodnione, chore i osłabione, ze skłonnością do nadmiernego wylizywania sierści (na przykład ze stresu). Ryzyko zakłaczenia kota wzrasta także w okresie linienia, gdy mruczek połyka znacznie większe ilości sierści, niż zazwyczaj.

Dlaczego zalegające kłaczki w przewodzie pokarmowym kota są niebezpieczne?

Bezoary zalegające w przewodzie pokarmowym mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kota, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Sierść zbita w twarde masy będzie drażnić żołądek zwierzaka i przyczyni się do stanów zapalnych układu pokarmowego kota. W skrajnych wypadkach kłaczki mogą całkowicie zablokować mruczkowi jelita, uniemożliwiając wydalanie kału i doprowadzając do przerwania ścian jelita. Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak rozpoznać objawy zakłaczenia u swojego kota i jak ułatwić mu wydalanie sierści z przewodu pokarmowego.

Objawy zakłaczenia u kota

Organizm kota cierpiącego na zakłaczenie będzie podejmował usilne próby usunięcia włosów z żołądka, a podrażnienie żołądka i jelit wywoływać będzie ból i zaburzenia trawienia. Opiekun zwierzaka będzie mógł wtedy zaobserwować: częste wymioty, biegunki lub zaparcia, załatwianie się poza kuwetą, ślinotok, kaszel i duszności, brak apetytu, utratę masy ciała, niechęć do zabawy, zaprzestanie pielęgnacji sierści, przyjmowanie pozycji bólowej. Objawy te początkowo mogą nie być nasilone, przez co wielu opiekunów zauważa zakłaczenie pupila dopiero, gdy zaczyna ono zagrażać zdrowiu ich kota. Niezwykle ważne jest więc regularne odkłaczanie kota i zapobieganie gromadzeniu się kul włosowych w jego żołądku.

Domowe sposoby na odkłaczanie kota

Połykaniu sierści przez kota nie da się w żaden sposób zapobiec. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć ilość włosów trafiających do jelit kota i ułatwić mu wydalanie pilobezoarów.

Regularne wyczesywanie kota

Dobrym sposobem na uniknięcie zakłaczenia jest częste czesanie kota. Pozwoli to usunąć nadmiar martwych włosów, dzięki czemu nie zostaną one połknięte przez zwierzaka. Codzienne szczotkowanie ważne jest szczególnie w przypadku kotów długowłosych i z gęstym podszerstkiem oraz w okresie intensywnego linienia.

Zmiana diety kota

Na rynku zoologicznym dostępnych jest kilka suchych karm przeznaczonych dla kotów ze skłonnością do zakłaczania. Karmy typu Anti Hairball zawierają dodatkową dawkę włókna pokarmowego ułatwiającą usuwane kul włosowych. W karmie takiej powinien też znaleźć się dodatek oleju z łososia, który nie tylko dba o zdrowy wygląd sierści, ale także zapewnia lepszy poślizg w jelitach i łagodzi stany zapalne wywołane przez pilobezoary. Dietę kota warto także uzupełnić o mokra karmę. Wysoka zawartość wody zadba o odpowiednie nawodnienie zwierzaka i nada jego odchodom odpowiednią konsystencję. Do mokrej karmy dla kota można dodać odrobinę zmielonego siemienia lnianego, które pobudzi pracę jelit i smalcu ułatwiającego odkłaczanie.

Pasty odkłaczające dla kotów

Nieocenioną pomoc przy wydalaniu nadmiaru sierści z przewodu pokarmowego stanowi pasta odkłaczająca dla kota. Tego typu produkty zawierają najczęściej słód i oleje, które pokrywają jelita kota śliską warstwą ułatwiającą przesuwanie się pilobezoarów i usuwanie ich wraz z kałem. Większość past na odkłaczanie zawiera też różne dodatki smakowe, które zachęcą mruczka do jedzenia. W przypadku wyjątkowo wybrednych kotów preparaty takie można podawać na łapkę zwierzaka, by zlizał je podczas mycia sierści. Pastę odkłaczającą można też zastąpić przysmakami dla kotów o długiej sierści lub specjalnym proszkiem dodawanym do karmy.

Trawa dla kota

Kolejnym sposobem na odkłaczanie kota jest zapewnienie mu dostępu do kociej trawki. Podgryzane źdźbła trawy ułatwią usuwanie sierści z żołądka, umożliwiając kotu wymioty i pobudzając pracę jelit. Taką trawę dla kota można wysiać samodzielnie lub kupić już gotową w doniczce.

Kiedy należy zabrać kota do lekarza weterynarii?

Zaniedbanie odkłaczania kota może doprowadzić do zatkania jelit zwierzaka. Dlatego jeśli u mruczka pojawią się objawy bólowe i silne zaparcia, należy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista obejrzy kota i może zlecić wykonanie badań RTG lub USG, które pozwolą ocenić stan układu pokarmowego. W przypadku silnego zakłaczenia konieczne może być wykonanie kotu lewatywy lub podanie odpowiednio dobranych środków ułatwiających wydalanie bezoarów. Zablokowanie jelit będzie natomiast wskazaniem do leczenia chirurgicznego, czyli przeprowadzenia operacji.

 

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel