Jak bawić się z kotem w domu? 5 pomysłów na zabawy dla kota

2024-05-11
Jak bawić się z kotem w domu? 5 pomysłów na zabawy dla kota

Codzienna zabawa z kotem jest obowiązkiem każdego opiekuna, który chce prawidłowo dbać o potrzeby swojego pupila. To najlepszy sposób na zaspokojenie instynktu łowieckiego tego małego mięsożercy! Sprawdź, jak bawić się z kotem, by zaspokoić jego potrzeby behawioralne.

Dlaczego zabawa z kotem jest taka ważna?

Koty to drapieżniki, których większość aktywności w naturze stanowi polowanie. Mali łowcy muszą dziennie zjeść nawet kilkanaście drobnych ofiar, by zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe! Z tego względu posiadają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, którego zaspokojenie jest niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Do elementów łańcucha łowieckiego należą:

  • zlokalizowanie ofiary,
  • uważna obserwacja,
  • podkradanie się do zdobyczy,
  • szybka, krótka pogoń,
  • schwytanie i zabicie ofiary,
  • znalezienie bezpiecznego miejsca,
  • zjedzenie zdobyczy.

Brak możliwości realizacji łańcucha łowieckiego może prowadzić do frustracji, a w konsekwencji nadpobudliwości i wielu zaburzeń behawioralnych - szczególnie agresji oraz nagłych ataków na ręce i nogi opiekuna. Niewybawione koty mogą także atakować inne zwierzęta mieszkające w domu, drapać domowe sprzęty, głośno miauczeć domagając się uwagi... By zapobiec takim zachowaniom konieczna jest regularna zabawa, która pozwoli zwierzakowi spożytkować nadmiar energii i prezentować zachowania łowieckie w bezpieczny dla otoczenia sposób.

Jak często należy bawić się z kotem?

Zabawa powinna być stałym elementem dnia każdego kota domowego - zarówno małego kotka, jak i dorosłego kota. Opiekun mruczka powinien zapraszać swojego kota do zabawy przynajmniej 2-3 razy dziennie, a pojedyncza sesja powinna trwać około 10-15 minut. Oczywiście to tylko orientacyjne informacje, a długość trwania i intensywność zabawy z kotem w domu należy dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań zwierzaka. W przypadku kotów starszych lub chorych aktywność należy ostrożnie dawkować, by nie doprowadzić do przemęczenia. Natomiast kociaki mogą bawić się nawet kilka razy dziennie, aż do 30 minut. 

Najlepszym czasem na zabawę z kotem jest późny wieczór, gdyż to właśnie o zachodzie słońca mruczki stają się najbardziej aktywne. Zmęczenie zwierzaka przed snem może sprawić, że przestanie on zakłócać odpoczynek opiekunów i pozwoli im spokojnie przespać całą noc. Pozostałe sesje wspólnej zabawy można rozłożyć w ciągu dnia tak, by zwierzak nie odczuwał nudy.

Pomysły na zabawy dla kotów

Najbardziej satysfakcjonującą zabawą dla kota jest zabawa w polowanie. Warto jednak pamiętać, że zwierzak nie musi każdorazowo prezentować całego łańcucha łowieckiego - każdy jego element może stanowić osobną, ciekawą aktywność. W co lubią się bawić koty? I jakie zabawki dla kota sprawią zwierzakowi radość?

 

1. Polowanie na wędkę

Zabawa wędką dla kota to doskonały sposób na umożliwienie mruczkowi namierzanie ofiary, podkradanie się do niej i pogoń. Zaczepionymi na końcu piórkami należy poruszać tak, by przypominały myszkę - początkowo nieświadomą zagrożenia i chodzącą spokojnie, a następnie szybko uciekającą przed kocimi pazurami. Końcówka tego rodzaju zabawki może też chować się za drapakiem, spacerować po oparciu fotela, latać w powietrzu jak ptak lub podchodzić pod same łapki kota. Bawiąc się wędką należy obserwować, jaki sposób zabawy dany kot lubi najbardziej i co najlepiej zachęci kota do polowania.Na koniec zabawy wędką należy schować zabawkę, by kot nie mógł jej pogryźć - połknięcie sznurka stanowi dla mruczka śmiertelne niebezpieczeństwo!

2. Aportowanie piłeczek i kulek papieru

Dobrym sposobem na zapewnienie kotu ciekawej zabawy może być rzucanie mu piłeczek. Uciekająca, tocząca się po podłodze piłeczka będzie przypominać kotu ofiarę, którą zwierzak po upolowaniu będzie mógł pochwycić i przenieść w bezpieczne miejsce. Zabawkę można następnie wymienić na przysmak, by zakończyć sekwencję łowiecką i rzucić ponownie. Do tej zabawy z kotem możesz wykorzystać piłeczki - piankowmateriałowe, gumowe, z dzwoneczkiem w środku, a także różne zabawki zawierające kocimiętkę. Ważne, by nie miały one niebezpiecznych dla kota elementów, które zwierzak mógłby odgryźć i połknąć. Dobrym wyborem będą także zmięte kulki papieru, które będą zachęcająco szeleścić i nie będą stanowić dla mruczka zagrożenia w przypadku porwania lub połknięcia.

 

3. Wyszukiwanie smaczków w macie węchowej

Nie każda zabawa wymaga zaangażowania opiekuna - zwierzakowi można także zaproponować wiele sposobów na samodzielną zabawę. Przykładem zabawki dla kota do samodzielnego rozpracowania może być mata węchowa, czyli mata wykonana z frędzli materiału, pomiędzy którymi można ukryć smakołyki lub granulki suchej karmy.Inną ciekawą kocią zabawką będzie piłeczka z otworem na małe smakołyki, które mruczek będzie mógł wydobyć, turlając zabawkę po podłodze. Takie interaktywne karmienie to najlepsze połączenie zabawy i polowania - w ten sposób warto podawać kotu przynajmniej jeden posiłek każdego dnia!

4. Rzucanie smaczków

Rzucanie kotu smaczków lub suchej karmy to najprostsza zabawa, która nie wymaga od opiekuna wysiłku, natomiast doskonale spożytkuje nadmiar kociej energii. Wystarczy przygotować odmierzoną porcję suchej karmy, usiąść wygodnie na kanapie i pojedynczo rzucać kotu chrupki w różne zakamarki domu tak, by mruczek mógł je gonić i zjadać.

Ten rodzaj zabawy należy dostosować do możliwości danego kociaka - niektóre koty będą z pasją biegały przez cały pokój, wygrzebywały przysmaki spod szafki, a nawet spróbują łapać je w locie, natomiast inne futrzaki mogą mieć problem ze znalezieniem chrupka na dywanie, szybko męczyć się już po dwóch przebieżkach i zniechęcać się, gdy smaczek poturla się za drapak. Nie znaczy to, że nie chcą się bawić w ten sposób, po prostu potrzebują nieco prostszego wariantu polowania.

5. Nakręcane myszki

Automatyczne zabawki, które samodzielnie się poruszają i wydają odgłosy, mogą być doskonałą, samodzielną rozrywką dla zwierzaka. W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele zabawek zawierających nakręcany mechanizm lub sterowanych bateriami - mogą to być zarówno nakręcane myszki, jak i plastikowe tunele, wewnątrz których porusza się pluszowa zabawka. Takie gry dla kotów to dobry wybór w przypadku dłuższej nieobecności opiekuna. Przed zostawieniem mruczka sam na sam z takim sprzętem należy jednak upewnić się, że jest on bezpieczny dla zwierzaka i nie ma elementów, które kot mógłby połknąć.

Jak nie należy się bawić z kotem?

Zabawa z kotem jest ważna dla zachowania dobrego samopoczucia zwierzaka - bez niej może stać się naprawdę problematyczny. Jednak nieumiejętne bawienie się z mruczkiem również może przyczynić się do pojawienia się kłopotów. Do nieodpowiednich dla kota zabaw należą:

  • polowanie na ręce człowieka - uczy kota gryzienia i drapania rąk,
  • bieganie za laserem - kot nie może złapać światełka, co potęguje frustrację, a sam laser może uszkodzić kotu wzrok,
  • pozwalanie kotu na niszczenie zabawek - może to stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel