Dysplazja stawu biodrowego u psa. Przyczyny, objawy i leczenie dysplazji u psów

2025-02-15
Dysplazja stawu biodrowego u psa. Przyczyny, objawy i leczenie dysplazji u psów

Dysplazja stawów u psa to choroba, która jest typowa dla dużych ras. Ale nie tylko! Na czym polega dysplazja i czy można jej zapobiec? Sprawdź, jak objawiają się problemy ze stawami u psów i jak pomóc pupilowi cierpiącemu na to schorzenie.

Czym jest dysplazja stawów?

Dysplazja u psa to choroba ortopedyczna, która może dotyczyć stawów biodrowych lub łokciowych. W obydwu przypadkach dochodzi do niedopasowania struktur stawowych - panewki miednicy i głowy kości udowej lub chrząstki stawowej łokcia - co powoduje rozluźnienie w obrębie stawu i nadmierne tarcie prowadzące do stanów zapalnych. W dalszym przebiegu choroby zaczynają pojawiać się zwyrodnienia i deformacje, które sprawiają psu coraz większy ból. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych może pojawić się już w wieku szczenięcym, jednak poważne objawy zauważa się najczęściej dopiero w późniejszym wieku psa.

Objawy dysplazji stawu biodrowego u psa

Narastający dyskomfort towarzyszący dysplazji bioder może stopniowo zmieniać całą postawę psa i powodować nadwyrężenia mięśni, które utrudniają psu poruszanie się. Do pierwszych objawów dysplazji u psa mogą należeć:

  • sztywny chód,
  • kulawizna,
  • niechęć do chodzenia po schodach,
  • chodzenie ze spuszczoną głową i pochylanie się do przodu,
  • problem ze wstawaniem z posłania.

W dalszym przebiegu choroby u czworonoga mogą pojawić się zaniki mięśniowe na tylnych kończynach, a przednia część ciała stopniowo zaczyna robić się nadmiernie rozbudowana. Przy dużym stopniu zaawansowania dysplazji dojść może do niedowładów i tak silnego bólu, że pies przestanie się poruszać.

Przyczyny dysplazji stawów u psów

Przyczyny pojawienia się dysplazji u psa są bardzo złożone. Na rozwój struktur stawowych czworonoga mają wpływ geny przekazane mu przez rodziców, dlatego początki choroby można czasem stwierdzić już w pierwszych miesiącach życia szczeniaka. Zdarzyć się może jednak, że pies zachoruje na dysplazję nawet, jeśli jego rodzice nie mieli predyspozycji do problemów ortopedycznych. Szczególne znaczenie dla zdrowia stawów mają:

  • rodzaj aktywności fizycznej - duże przeciążenia układu ruchu mogą prowadzić do uszkodzeń w obrębie stawów,
  • tempo wzrostu psa - ryzyko dysplazji jest wyższe u szybko rosnących psów,
  • sposób żywienia psa - niezbilansowana dieta niedostosowana do wieku i wielkości może negatywnie wpłynąć na rozwój układu ruchu,
  • nadwaga i otyłość - dodatkowe kilogramy obciążają stawy psa i mogą nasilać stany zapalne.

Rasy psów narażone na dysplazję stawów

Dysplazja może pojawić się u każdego psa, niezależnie od jego rasy czy wielkości. Istnieją jednak rasy psów, które są szczególnie narażone na problemy ze stawami. Są to miedzy innymi:

  • owczarki niemieckie,
  • labradory i golden retrievery,
  • berneńskie psy pasterskie,
  • nowofundlandy,
  • wyżły weimarskie,
  • bernardyny,
  • rottweilery,
  • dobermany,
  • boksery.

Odpowiedzialni hodowcy tych ras dbają o to, by zmniejszyć ryzyko dysplazji u szczeniąt pochodzących z ich hodowli. W tym celu wykonują psom badania RTG stawów pozwalające wykryć chorobę i nie dopuszczają do rozrodu zwierząt wysokim stopniem zaawansowania dysplazji. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że geny to nie wszystko, a na rozwój i stan stawów wpływ ma także wiele innych czynników.

Jak uchronić psa przed dysplazją stawów?

Dysplazja stawów u psa to schorzenie, któremu nie da się całkowicie zapobiec - proces powstawania choroby jest na tyle złożony, że nie da się wyeliminować z życia psa wszystkich czynników mogących ją wywołać. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko problemów ze stawami u psa i sprawić, że jej przebieg w późniejszym wieku będzie łagodniejszy. Należą do nich:

  • zapewnienie szczeniakowi zbilansowanej karmy dostosowanej do jego wielkości - właściwe żywienie pozwoli zachować prawidłowe tempo wzrostu i dostarczy psu niezbędnej ilości wapnia, innych minerałów i witamin wpływających na rozwój układu ruchu,
  • unikanie chodzenia po schodach, zeskakiwania z łóżka, wyskakiwania z samochodu czy biegania przy rowerze - taka aktywność u szczeniaka obciąża stawy i może prowadzić do mikrourazów chrząstek,
  • unikanie przekarmienia psa - zachowanie zdrowej, umięśnionej i szczupłej sylwetki umożliwi prawidłową pracę stawów,
  • uzupełnienie diety psa o składniki wspierające układ ruchu - na przykład glukozaminę i chondroitynę.

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku ras narażonych na dysplazję jest właściwy dobór diety umożliwiającej prawidłowy rozwój kości i stawów. Wśród karm stworzonych z myślą o zrównoważonym rozwoju szczeniaka jest Tasty Dogs Life Junior - zbilansowana sucha karma dostarczająca szczeniakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w starannie dobranych proporcjach. W recepturze znalazło się aż 80% białka pochodzenia zwierzęcego, które umożliwia prawidłowy rozwój masy mięśniowej, a suszone warzywa, owoce i zioła stanowiące źródło składników mineralnych i witamin. Karma została wzbogacona o dodatki chroniące chrząstki psa - glukozaminę i chondroitynę - oraz olej z łososia, który łagodzi stany zapalne w obrębie stawów. Tasty Dogs Life Junior dostępna jest w dwóch wariantach - dla małych psów oraz dla średnich i dużych ras, dzięki czemu dostarcza substancji odżywczych w ilościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego zwierzaka.

Czy dysplazja u psa jest uleczalna?

U ras predysponowanych do dysplazji choroba może rozwinąć się nawet mimo największej dbałości ze strony opiekuna psa. Dlatego każdy opiekun, który zauważy objawy choroby u swojego pupila powinien zgłosić się do lekarza weterynarii. By zdiagnozować dysplazję należy wykonać badanie RTG, które pozwoli ocenić stan stawów czworonoga. W przypadku szczeniąt i wcześnie wykrytego schorzenia możliwe jest leczenie chirurgiczne, które polega najczęściej na nacięciu miednicy (osteotomia miednicy) lub operacji zespolenia spojenia łonowego.

U starszych psów z dysplazją można przeprowadzić osteotomię (usunięcie) głowy kości udowej lub wymianę stawu na endoprotezę, jednak znacznie częściej zaleca się leczenie zachowawcze.

Jak pomóc psu z dysplazją stawów biodrowych?

Dysplazji w zaawansowanym stadium nie można wyleczyć. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można znacząco poprawić komfort życia psa z chorobą stawów. Należą do nich:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • zapewnienie miękkiego miejsca odpoczynku (legowisko ortopedyczne),
  • wprowadzenie odpowiedniej aktywności fizycznej dobranej z lekarzem weterynarii,
  • rehabilitacja (na przykład na bieżni wodnej),
  • stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (w zastrzykach lub tabletkach).

W przypadku dysplazji bioder u psa zalecane jest także podawanie suplementów wspierających pracę stawów i spowalniających dalszy rozwój choroby. Preparaty na stawy dla psa powinny zawierać takie składniki, jak kolagen, chondroityna, glukozamina, witamina D czy mangan, które wspierają odbudowę uszkodzonych chrząstek stawowych i mogą łagodzić dyskomfort, znacznie poprawiając samopoczucie chorego psa.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2025

Polecane

pixel