Domek dla kota na zimę. Jak zbudować budkę dla kota?
Zima dla kotów wolno żyjących to wyjątkowo trudny czas. Niestety niektóre mruczki żyjące na dworze nie są wystarczająco oswojone, by mogły przeprowadzić się do ciepłego domu i mieszkać z człowiekiem... Ale nawet takim zwierzakom można pomóc, między innymi zapewniając im ciepłe schronienie przed zimnem i deszczem. Jak zrobić domek dla kota wolnożyjącego? I jakie wymiary powinna mieć kocia buda?
Z czego zbudować domek dla kota na zimę?
W sklepach zoologicznych bez trudu można znaleźć różnorodne budki dla kotów żyjących na dworze. Ich cena jest jednak bardzo wysoka i może sięgać nawet 300 zł. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest zrobienie budki samemu. Z czego wykonać takie zimowe schronienie dla kotów?
Domek dla kota z kartonu
Koty kochają kartony i bardzo chętnie wybierają je na swoje schronienie. Karton ma także doskonałe właściwości izolujące, a zrobienie z niego budki jest banalnie proste - wystarczy wyciąć w tekturowym pudle otwór i umieścić w środku kawałek wykładziny lub koca. Trzeba jednak pamiętać, że nawet gruba tektura po kilku dniach na zewnątrz może rozmięknąć. Dlatego takie legowisko dla kota na zimę sprawdzi się jedynie w suchych miejscach. Jeśli udostępniamy wolnożyjącym mruczkom piwnicę lub garaż, powinniśmy wyposażyć tę przestrzeń właśnie w tekturową skrytkę, która pozwoli mruczkowi schować się przed ludzkim wzrokiem.
Drewniany domek ze styropianowym ociepleniem
Drewniany domek na zimę to znacznie trwalsze rozwiązanie, które ochroni kota przed mrozem i sprawdzi się nawet podczas zacinającego deszczu. Jeśli taka budka zostanie wykonana z solidnych desek i będzie ocieplona styropianem, może służyć zwierzakom nawet przez wiele lat. Zbudowanie budy dla kota z drewna nie będzie drogie (50-100zł), wymaga jednak stworzenia przemyślanego projektu i zdolności manualnych.
Jak zrobić domek dla kota z drewna? Instrukcja DIY
Domek pozwalający kotom przetrwać zimę można zrobić na wiele sposobów. Budkę można wykonać na przykład z drewnianych skrzynek po owocach, dykty i styropianu owiniętego grubą warstwą folii lub z drewnianych desek. Do przygotowania drewnianej budy dla kotów potrzebne będą:
- deski na stelaż,
- młotek i gwoździe,
- styropianowe płyty o grubości 3-5 cm,
- folię,
- dywan lub wykładzina,
- słoma,
- ścierka lub cienki ręcznik.
Drewniana budka dla kota powinna mieć wymiary co najmniej 50 cm wysokości, 40 cm szerokości i 30 cm długości. Taka wielkość sprawi, że mruczek będzie mógł swobodnie obrócić się w środku budki i dość szybko ogrzeje jej wnętrze. Ważna jest też grubość podłogi i ścianek - deski muszą być na tyle grube i ciężkie, by domek zbyt łatwo się nie wywrócił.
Deski stanowiące ścianki i podłogę należy przybić gwoźdźmi, uważając przy tym, by ich końce nie wystawały poza deskę i nie mogły poranić zwierzaka. Każdą ściankę i podłogę należy ocieplić warstwą styropianu i zabezpieczyć deską. Powinny powstać warstwy deska – styropian – deska.
Niezwykle ważna jest wielkość otworu w budzie. Dziura musi być dobrze dopasowana do rozmiarów kotów i powinna być na tyle duża, by mruczki mogły bez problemu się przedostać do środka. Równocześnie nie może być wielka - za duże wejście będzie stanowiło niebezpieczeństwo zajrzenia do budki drapieżników i sprawi, że ciepło z wnętrza domku zbyt szybko ucieknie. Wejście do domku można wyciąć w przedniej ściance domku lub przednią ściankę stworzyć z krótszych desek.
Projektując domek dla kotów wolnożyjących nie można zapominać o zadaszeniu. Dach budki powinien być ustawiony pod lekkim kątem, by nie zbierał się na nim śnieg ani woda. Ponadto dach powinien być dłuższy od ścianek domku i osłaniać wejście przed kapiącym deszczem. Cały domek należy z zewnątrz owinąć folią, by zabezpieczyć go przed wilgocią i zapewnić lepszą izolację od zimna.
Do wnętrza budki włożyć można przycięty kawałek dywanu lub grubej wykładziny, a na to nałożyć warstwę słomy. Wejście do budki warto zabezpieczyć, przybijając od zewnątrz firankę ze ścierki lub cienkiego ręcznika.
Gdzie można ustawić budkę dla kotów wolnożyjących?
Mieszkańcy domów chcący umieścić w swoim ogrodzie ocieplany i zadaszony domek powinni wybierać ustronne miejsca, w których nikt nie będzie niepokoił zwierzaków. Jeśli w domu są psy, należy upewnić się, ze nie będą miały one dostępu do kociego schronienia. Stawianie kocich domków na osiedlu wymaga natomiast zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Budę należy umieszczać w miejscach niedostępnych dla spacerujących psów i dzieci, najlepiej na podwyższeniu. O kocie otoczenie należy odpowiednio dbać, by wolnożyjące mruczki nie były uciążliwe dla mieszkańców.
Autor:
Aleksandra Prochocka