Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?
Późna jesień i zima to czas kiedy wiele osób decyduje się na dokarmianie dziko żyjących ptaków. Przy niskich temperaturach i opadach śniegu zaleca się dokarmianie ptaków, ponieważ w takich warunkach ptakom trudno samodzielnie zdobywać pożywienie, a zapotrzebowanie energetyczne w tym okresie jest wyższe. W poniższym tekście podpowiadamy, kiedy zacząć dokarmianie ptaków oraz czym dokarmiać ptaki a czego unikać.
Dokarmianie ptaków - kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków zimą?
Mimo, że dokarmianie ptaków w okresie zimowym przy ujemnych temperaturach i zalegającym śniegu jest postawą zalecaną, w innych sytuacjach już niekoniecznie. Dokarmianie ptaków latem sprawia, że te przyzwyczają się do łatwego zdobywania pokarmu. Takie przyzwyczajenie i rozleniwienie utrudnia potem znajdowanie pożywienia w trudniejszych warunkach. Pamiętajmy, że latem ptaki mają wiele sposobności zdobycia pożywienia występującego w środowisku naturalnym. Naszym zadaniem jest natomiast zapewnić ptakom przetrwanie gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony. Dlatego warto dokarmiać ptaki wraz z nadejściem mrozów i pierwszych opadów śniegu a najlepiej zakończyć to wczesną wiosną (w połowie marca), kiedy mogą one już w łatwy sposób zdobyć samodzielnie pożywienie.
Czym karmić zimą ptaki?
Nieodpowiedni pokarm może bardzo zaszkodzić, dlatego jeśli zdecydujemy się na dokarmianie zimą ptaków, należy zapewnić im pożywienie jak najbardziej zbliżone do tego, które spożywają przez pozostałą część roku. Zatem czym karmić ptaki zimą aby nie wyrządzić im krzywdy?
Ptaki przylatujące do karmników dokarmiamy zimą ziarnem
Większość gatunków ptaków odwiedzających karmniki, żywi się nasionami, dlatego odpowiednią karmą dla ptaków będą wszelkiego rodzaju ziarna (owies, proso, pszenica), ale także łuskane i niełuskane nasiona słonecznika, siemię lniane, pestki dyni, niesolone orzechy, owoce np. cząstki jabłek, rodzynki, daktyle, morele, aronia, czarny bez lub specjalny pokarm dla ptaków zimujących. Świetnym pokarmem dla odwiedzających karmnik ptaków jest także słonina oraz smalec. Jeżeli zdecydujemy się wywieszenie słoniny dla ptaków, wybierzmy tę niesoloną i wymieniajmy ją co 2 tygodnie. Słoninę serwujemy jedynie przy ujemnych temperaturach, w przypadku dodatnich - należy z niej zrezygnować, ponieważ słonina szybko zjełczeje i może być szkodliwa dla ptaków.
Ptaki wodne
Zimą warto dokarmiać ptaki wodne zimujące przy zbiornikach wodnych. Kaczkom i łabędziom można podawać gotowane warzywa lub ziarna słonecznika i zbóż zbóż , proso, płatki owsiane i kukurydzę. Pamiętajmy, że chleb w większych ilościach jest dla nich szkodliwy, dlatego jeżeli chcemy podawać ptakom pieczywo, to tylko w małych ilościach, pokrojonych w drobną kostkę (nie może być mokry ani spleśniały!).
Czym nie należy karmić ptaków?
Już wiemy co należy serwować w ptasiej stołówce, ale czym nie należy karmić ptaków? Wiele osób dokarmia ptaki, jednak nieraz traktują je jak śmietniki serwując im to, do czego mają dostęp w swoich domach. Pamiętajmy jednak, że zepsute jedzenie, resztki z obiadu, zwłaszcza zawierającego przyprawy czy stare i spleśniałe pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla ptaków. Takie dokarmianie ptaków zimujących, mimo dobrych intencji, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Czy w ogóle można karmić ptaki chlebem? Miejmy na uwadze, że jest on dla ptaków bezwartościowy, ponieważ nie zapewnia im żadnych składników odżywczych. Ponadto dokarmianie ptaków spleśniałym chlebem czy zepsutymi resztkami może wywołać u nich różnego rodzaju choroby, a nawet doprowadzić do śmierci. Na szczęście świadomość na temat dokarmiania ptaków zimą rośnie, dlatego coraz częściej sięgamy po gotowe produkty stworzone z myślą o unikalnych potrzebach tych zwierząt.
Jak dokarmiać dzikie ptaki zimą? Wybieramy karmnik - idealne miejsce dokarmiania ptaków!
Jak dokarmiać ptaki zimujące, aby dostarczać smacznego pożywienia? Rozpoczynając dokarmianie ptaków warto zainwestować w karmnik. Można go kupić w sklepie zoologicznym lub wykonać samodzielnie. Kupując lub budując karmnik, pamiętajmy, że powinien spełnić kilka podstawowych warunków:
-
Bezpieczeństwo
Karmnik powinien być tak umieszczony, aby był łatwo dostępny dla ptaków, a jednocześnie, żeby do karmnika nie miał dostępu kot ani inny drapieżnik. Dlatego idealnie byłoby umiejscowić karmnik blisko ewentualnego miejsca schronienia, np. żywopłotu. Karmniki dla ptaków powinny być umieszczone w zacisznym miejscu, najlepiej osłonięte od wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest powieszenie karmnika blisko ściany domu - osłoni od wiatru, a nam ułatwi obserwowanie ptaków. -
Higiena
Karmnik wypełniony jedzeniem to kusząca propozycja dla wielu ptaków, które tłumnie mogą odwiedzać naszą stołówkę. Taka sytuacja jednak sprzyja przenoszeniu między ptakami chorób i pasożytów. Aby temu zapobiec, należy zadbać o czystość i regularnie czyścić nasz karmnik z resztek pokarmu i odchodów (wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń). Zachowanie higieny w karmniku zminimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni czy grzybów, które mogłyby powodować choroby u ptaków. -
Odpowiednia budowa
Karmnik powinien mieć duży spadzisty dach, sięgający poza dno, który skutecznie ochroni przed śniegiem czy deszczem, a tym samym zabezpieczy pokarm przed zmoczeniem. Pamiętajmy, że nie należy podawać wilgotnego czy spleśniałego pokarmu, ponieważ takie pożywienie może spowodować choroby przewodu pokarmowego. Co więcej, serwowane ziarna muszą być chronione specjalną osłoną, która uniemożliwi wypadanie pokarmu i zasypanie go w trakcie zamieci śnieżnej.
Karma dla ptaków wolno żyjących – jak przechowywać?
Wybierając gotową mieszankę ziaren mamy pewność, że zaspokoimy specyficzne potrzeby ptaków wolno żyjących. Pamiętajmy, jednak o właściwym przechowywaniu, dzięki któremu pokarm dla ptaków zimujących będzie zdatny do spożycia przez wiele miesięcy. Dla zapewnienia optymalnych warunków, pokarmy podawane ptakom należy trzymać w chłodnym, suchym miejscu.
Jakie ptaki dokarmiamy zimą?
Miejskie ptaki mają wyjątkowo trudne zadanie, aby przetrwać zimę, zwłaszcza gdy jest mroźna i śnieżna. Właśnie dlatego, szczególnie na terenach zurbanizowanych, niezwykle istotne jest zimowe dokarmianie ptaków. Pamiętajmy jednak, jeżeli zdecydujemy się na pomoc, ptaki szybko zapamiętają naszą stołówkę i staną się stałymi bywalcami naszego karmnika. Jakie ptaki dokarmiamy zimą najczęściej?
Nasze przydomowe karmniki chętnie odwiedzają:
- wróble
- sikorki
- gile
- czyże
- rudziki
- kosy
- trznadle
Dokarmianie ptaków - zawsze z głową
Dokarmianie różnych gatunków ptaków zimą nie powinno rozpocząć się zbyt wcześnie. Podczas ciepłej, bezśnieżnej jesieni ptaki świetnie sobie radzą ze zdobywaniem pożywienia bez niczyjej pomocy. Natomiast jak tylko termometry wskażą temperatury poniżej zera i pojawi się pierwszy śnieg, pomyślmy o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Pomóżmy im przetrwać zimę i rozpocznijmy dokarmianie w przydomowych karmnikach. Dokarmiając ptaki pamiętajmy jednak, że jeśli już zdecydowaliśmy się im pomóc i przyzwyczaimy je do naszej stołówki, powinniśmy dbać o stały dostęp do pokarmu, aż do wczesnej wiosny. W karmieniu ważna jest konsekwencja, ponieważ jeśli już nauczyliśmy ptaki, że w naszym karmniku mogą spodziewać się regularnych posiłków, nie zostawiajmy ich samym sobie. Od naszej systematyczności zależy ich życie.
Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza