Dlaczego pies je trawę? Sprawdź, co to oznacza!

2024-06-29
Dlaczego pies je trawę? Sprawdź, co to oznacza!

Jedzenie trawy przez psa to zachowanie, które zaobserwował niemal każdy opiekun domowego czworonoga. Nie każdy jednak wie, co to może oznaczać! Jakie są przyczyny, dla których psy jedzą trawę? I czy powinien być to powód do zmartwień?

Dlaczego pies je trawę?

Niektóre psy jedzą trawę niemal na każdym spacerze, niektóre okazjonalnie skubną kilka ździebeł, inne w ogóle nie interesują się taką zieleniną... Dlaczego tak jest? Temat ten okazał się na tyle interesujący, że zaciekawił nawet naukowców! Podczas wielu przeprowadzonych badań okazało się, że podobnie jak wiele innych zachowań typowych dla psów, jedzenie trawy może mieć kilka przyczyn. Dokładna analiza stanu zdrowia, rodzaju i składu podawanej psom diety oraz środowiska życia zwierzaków wykazała, że w znacznej większości przypadków jedzenie trawy da się wytłumaczyć wyłącznie tym, że psy robią to dla przyjemności - po prostu lubią smak soczystej, zielonej trawy. Zdarza się jednak, że jedzenie trawy przez psa może mieć inną przyczynę i wymagać będzie konsultacji z lekarzem weterynarii.

By ustalić, dlaczego psy jedzą trawę, należy przyjrzeć się, w jaki sposób i w jakich okolicznościach zwierzak to robi, oraz jak się przy tym zachowuje. Jeśli twój psiak podjada trawę sporadycznie i nie wymiotuje, nie robi tego łapczywie ani nie zjada trawy w bardzo dużych ilościach, to prawdopodobnie nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak zachowanie to jest bardzo intensywne, a u psa pojawiają się także inne, niepokojące zachowania, wymioty lub dodatkowe zaburzenia ze strony układu pokarmowego, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Co może znaczyć jedzenie trawy w takim wypadku? Sprawdź, kiedy należy się tym martwić!

 

Dlaczego pies je trawę i wymiotuje?

Psy, które jedzą trawę by wywołać wymioty, najczęściej wybierają twarde źdźbła trawy i niemal wgryzają się w trawnik. Zjedzenie dużych ilości takiej zieleniny ma zadanie podrażnić błonę śluzową przewodu pokarmowego i pozwolić psu zwrócić wszystko, co znajduje się w jego żołądku. Najczęściej już przed jedzeniem trawy psiak nie czuje się najlepiej - może być osłabiony, mieć napięty brzuch i słabszy apetyt.

Jeśli pies wymiotuje po zjedzeniu trawy, przyczyną najczęściej jest lekkie zatrucie lub niestrawność wywołana zjedzeniem nieczystości znalezionych na spacerze lub resztek z ludzkiego stołu. Czasem świadczy to o innym problemie związanym z przewodem pokarmowym - na przykład o refluksie albo o obecności ciała obcego w żołądku. Jednorazowe zjedzenie trawy i zwymiotowanie samą pianą i trawą nie wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza weterynarii. W takim wypadku wystarczy obserwować zachowanie pupila i chwilowo zrezygnować z podawania mu przysmaków. Jeśli jednak pies często wymiotuje, wystąpią u niego dodatkowe objawy (biegunka, brak apetytu, osłabienie) albo w jego wymiotach pojawią się ciała obce lub krew, należy niezwłocznie zabrać zwierzaka do specjalisty. Konsultacja z lekarzem weterynarii będzie wskazana także wtedy, gdy wymioty trawą nie są nasilone, jednak dość często się powtarzają. Może to bowiem świadczyć o przewlekłej chorobie w obrębie układu trawiennego.

Czy pies zjada trawę przez niedobory w diecie?

Niektórzy opiekunowie uważają, że jedzenie trawy przez psa może być objawem niedoborów pokarmowych i skutkiem podawania niskiej jakości karmy. Trzeba jednak pamiętać, że trawa to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego, który nie dostarcza zwierzakowi żadnych witamin ani aminokwasów. Inne zawarte w trawie składniki odżywcze są dla psa trudno przyswajalne, o czym świadczy obecność niestrawionych resztek trawy w odchodach czworonoga. Dlatego jedzenie trawy nie uzupełni podawanej psu diety w żadne wartościowe składniki!

Każdy domowy czworonóg powinien być żywiony zbilansowaną dietą dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb wynikających z wieku, wielkości, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Dobrym sposobem na upewnienie się, że zwierzakowi niczego nie brakuje, jest podawanie mu wysokiej jakości karmy złożonej z lekkostrawnych, hipoalergicznych składników.

Jedzenie trawy przez psa a problemy behawioralne

Jeśli pies je trawę łapczywie i ciężko jest odwrócić jego uwagę od trawnika, zachowanie takie może świadczyć o zaburzeniach behawioralnych. Kompulsywne skubanie trawy może być związane z życiem w ciągłym stresie, wynikającym na przykład z niewłaściwego traktowania przez domowników i strachu przed opiekunem stosującym kary czy braku odpowiedniej socjalizacji i lęku przed obcymi psami lub ludźmi. W takiej sytuacji bardzo często można zaobserwować u psa także inne zachowania kompulsywne - na przykład częste wylizywanie łap albo zjadanie niejadalnych przedmiotów. Jeśli pies je trawę bardzo często i obsesyjnie, warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą. Specjalista obejrzy zachowanie zwierzaka, zapozna się z warunkami, w jakich codziennie przebywa psiak i doradzi opiekunom, jak złagodzić stres pupila.

Co jeszcze może oznaczać jedzenie trawy przez psa?

Jedzenie trawy wiązane jest często z obecnością pasożytów w przewodzie pokarmowym psa. Radzenie sobie w ten sposób z zarobaczeniem można zaobserwować u wilków - trawa przechodząc przez jelita owija się wokół pasożytów i umożliwia wydalenie ich wraz z kałem. Warto jednak wiedzieć, że zachowanie to nie świadczy o zarobaczeniu! Odziedziczony po przodkach instynkt nakazuje psom podgryzanie trawy w ramach profilaktyki zdrowotnej i ochrony przed rozwojem dużej inwazji pasożytów. Niemniej jednak każdy opiekun czworonoga powinien regularnie odrobaczać swojego pupila preparatami dostępnymi u lekarza weterynarii.

Czy trawa może być szkodliwa dla psa? Czy pies może jeść trawę?

Jedzenie trawy to w większości przypadków całkowicie normalne psie zachowanie, które nie świadczy o żadnych niedoborach, problemach zdrowotnych ani behawioralnych. Nie stanowi także zagrożenia dla zdrowia psa - pod warunkiem, że trawa nie została spryskana żadnymi chemikaliami, które mogłyby powodować zatrucie. Dlatego jeśli psiak nie wymiotuje po zjedzeniu trawy, nie robi tego łapczywie ani obsesyjnie, warto pozwolić mu na okazjonalne skubanie zieleniny z trawnika.

Autor:

Aleksandra Prochocka

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixel