Dlaczego pies boi się burzy? Sprawdź, jak uspokoić psa w czasie burzy!
Niektóre psy nic sobie nie robią z burzowej pogody. Jednak odgłosy grzmotów i błyski piorunów mogą wywołać u psa paniczny lęk i chęć ucieczki. Jak reagować, gdy pies się boi? I jak uspokoić psa podczas burzy?
Dlaczego psy boją się burzy?
Odgłosy burzy, silny wiatr, deszcz i błyski mogą wywołać niepokój u niejednej dorosłej osoby! Nic dziwnego - taka pogoda może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby, która nie znajdzie na czas bezpiecznego schronienia. Również instynkt domowego czworonoga podpowiada, że głośne dźwięki nie zwiastują nic przyjemnego i należy skryć się, by przeczekać niebezpieczeństwo. Niestety niektóre psy nie rozumieją, że w domowym zaciszu są całkowicie bezpieczne i w trakcie burzy wpadają w prawdziwą panikę.
Czasem przyczyną lęku przed burzą u psa jest jakieś traumatyczne wydarzenie, którego zwierzak doświadczył w przeszłości. Hałas może przypominać czworonogowi petardę, którą ktoś rzucił mu kiedyś pod łapy, odgłos towarzyszący jakiemuś wypadkowi czy bliskiemu uderzeniu pioruna, który wystraszył psiaka podczas przebywania w ogrodzie. Niektóre psy boją się burzy także dlatego, że są wyjątkowo wrażliwe na ładunki elektryczne w powietrzu. Takie odczucia są szczególnie nieprzyjemne dla tych czworonogów, które już na co dzień odczuwają jakiś dyskomfort - na przykład wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów. W wielu przypadkach jednak nie da się jednoznacznie określić, skąd bierze się fobia przed burzą u danego psa.
Jak objawia się strach przed burzą u psa?
Pies zaniepokojony dźwiękami burzy może kłaść uszy po sobie, kulić się, podwijać ogon i szukać bezpiecznego schronienia. Część czworonogów w takiej sytuacji wybierze miejsce pod stołem lub pod łóżkiem, część natomiast będzie poszukiwała wsparcia u swojego opiekuna - może prosić o uwagę, wchodzić na łóżko, wciskać się między kanapę i plecy człowieka... Takie zachowanie świadczy o tym, że poziom stresu u psa nie jest przesadnie wysoki - zwierzak umie przeanalizować sytuację i szuka sposobów, by przeczekać stresującą sytuację.
Czasem jednak pies boi się burzy do tego stopnia, że wpada w prawdziwą panikę. Może wtedy ciężko dyszeć, zamierać na chwilę bez ruchu, by nasłuchiwać grzmotów, biegać bez celu po domu, ślinić się i trząść. W skrajnych przypadkach pies może załatwiać się w domu, drapać pazurami drzwi, a nawet próbować wyskoczyć przez okno. Jeśli pies panicznie boi się burzy, może nie zwracać uwagi na swojego opiekuna, nie reagować na jego wołania lub ugryźć, gdy ktoś spróbuje go przytrzymać. Takie zachowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierzaka, który może zrobić sobie poważną krzywdę podczas ataku paniki. Dlatego każdy opiekun, który widzi u swojego psa objawy fobii, powinien pomóc czworonogowi i zapewnić mu bezpieczeństwo.
Jak uspokoić psa w czasie burzy?
Jeśli pies jest zestresowany, jednak nie wpadł w panikę, głównym zadaniem opiekuna będzie odwrócenie uwagi pupila od pogody. Najlepsze sposoby na uspokojenie psa to:
- zamknięcie psa w domu podczas burzy - nie należy brać psa na spacer ani wypuszczać do ogrodu,
- zasłonięcie okien, by pies nie widział błyskawic,
- włączenie muzyki lub telewizji, które zagłuszą odgłosy burzy,
- pozwolenie psu na schowanie się w wybranym miejscu - nigdy nie należy wyganiać psa spod łóżka lub z łazienki, jeśli taka kryjówka jest według niego bezpieczna,
- zaproponowanie psu zajęcia, które odwróci uwagę od burzy (ale tylko wtedy, gdy pies ma na to ochotę!) - może to być wylizywanie pasztetu z konga, jedzenie twardego gryzaka, wyszukiwanie smaczków, w postaci ulubionej karmy EUPHORIA Gluten Free, schowanych po domu, powtórka prostych komend, zabawa szarpakiem...
Ogromnym błędem popełnianym przez wielu niedoświadczonych opiekunów jest ignorowanie swojego pupila w trudnym czasie. Jeśli pies potrzebuje wsparcia swojego opiekuna, prosi o uwagę, chce się przytulić do człowieka, należy mu na to pozwolić! Odpychanie zwierzaka, ignorowanie go lub wyganianie na posłanie jedynie pogłębi dezorientację czworonoga i sprawi, że pies zacznie kojarzyć burzę z odrzuceniem. Nie należy też popadać w drugą skrajność - opiekun musi zachowywać się naturalnie i nie może sprawiać wrażenia, że sam jest zaniepokojony.
Co robić, kiedy pies panicznie boi się burzy?
Jeśli zestresowany burzą pies wpada w panikę, opiekun również powinien pozasłaniać okna, włączyć muzykę i udostępnić pupilowi bezpieczną kryjówkę. Takie sposoby mogą jednak nie być wystarczające, dlatego zwierzaka można wesprzeć poprzez:
- założenie mu kamizelki przeciwlękowej - powoduje ona równomierny ucisk na ciało psa, co ma właściwości wyciszające,
- zastosowanie feromonów podłączanych do kontaktu - naśladują one substancje chemiczne wydzielane przez sukę podczas karmienia szczeniąt, co pomaga psu złagodzić strach,
- podanie psu suplementów redukujących objawy stresu - mogą one zawierać tryptofan niezbędny do produkcji serotoniny, L-teaninę z zielonej herbaty czy ekstrakt z waleriany.
Takie sposoby warto zastosować jeszcze przed nadejściem burzy, by nie dopuścić do pojawienia się paniki. Opiekunowie psów z taką fobią powinni więc zwracać uwagę na zmiany pogody, a w okresie burzowym korzystać z radarów wykrywających burze.
Leki uspokajające dla psa z panicznym lękiem przed burzą
Jeśli pies boi się odgłosów burzy do tego stopnia, że wpada w panikę, robi sobie krzywdę i nie można nawiązać z nim kontaktu, należy udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Specjalista dobierze odpowiednie leki, które pomogą psu się uspokoić. Są to zazwyczaj środki przeznaczone dla ludzi i powinny być podawane doraźnie w sytuacji silnego lęku, najlepiej jeszcze przed wystąpieniem objawów paniki u psa. Trzeba przy tym pamiętać, że psu nie należy podawać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii - źle dobrana dawka lub niewłaściwy lek mogą wywołać u psa niebezpieczne skutki uboczne, a nawet doprowadzić do zapaści i śpiączki.
Czy można wyleczyć lęk psa przed burzą i grzmotami?
Jeśli pies boi się burzy, warto przeprowadzić u niego odwrażliwianie, czyli przyzwyczaić psa do odgłosów burzy tak, by zrozumiał, że nie stanowią one dla niego żadnego zagrożenia. W tym celu należy włączać zwierzakowi nagrania grzmotów i ulewnego deszczu - początkowo bardzo cicho i tylko w ciągu ładnej pogody, by nie wywołać u czworonoga niepokoju. W tym czasie można odwracać uwagę psa zabawą, przysmakami lub głaskaniem tak, by zwierzak skojarzył sobie te dźwięki z czymś przyjemnym. Kiedy pies całkowicie ignoruje dźwięki na danym poziomie głośności, można je stopniowo intensyfikować, zawsze jednak pilnując, by zwierzak się nie zestresował. Kolejnym etapem jest włączanie odgłosów burzy wieczorem, a następnie podczas deszczu. Takie odwrażliwianie nie zawsze będzie skuteczne, gdyż na burzę składają się także błyski i wyładowania elektryczne, których nie da się odwzorować w sztuczny sposób. Jednak samo przyzwyczajenie psa do grzmotów może sprawić, że strach czworonoga stanie się nieco mniejszy.
Autor:
Aleksandra Prochocka