Dlaczego kot linieje? Przyczyny wypadania sierści u kota

2024-09-21
Dlaczego kot linieje? Przyczyny wypadania sierści u kota

Linienie u kota to naturalny proces, który nie powinien wzbudzać niepokoju. Natomiast nadmierna utrata sierści u kota może mieć podłoże chorobowe. Dlaczego kotu wypada sierść i kiedy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii?

Dlaczego kot traci sierść?

Cale ciało kota pokryte jest sierścią złożoną z włosów okrywowych i podszerstka. Włosy te mają ograniczoną żywotność - po osiągnięciu określonej długości wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. Proces ten zachodzi cały rok i jest całkowicie naturalny, dlatego koty zawsze będą pozostawiać niewielkie ilości sierści na meblach i ubraniach opiekuna. Zdarzyć się jednak może, że zwierzak zacznie gubić znacznie większe ilości sierści, niż dotychczas. Jakie są przyczyny wypadania włosów u kota i kiedy należy się tym martwić?

Linienie, czyli wymiana okrywy włosowej u kota

Sierść kota chroni jego ciało i skórę przed niekorzystnymi warunkami otoczenia - przede wszystkim przed zimnem i poparzeniem słonecznym. Podczas zimy gęsta okrywa włosowa stanowi doskonałą izolację i pozwala zwierzakowi utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, jednak latem może utrudniać kotu oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia. By mogła pełnić odpowiednią rolę, niezbędne jest linienie, czyli wymiana sierści wiosną i jesienią. Podczas linienia kota zaobserwować można wzmożone wypadanie włosów i jest to całkowicie naturalne, choć dość uciążliwe dla opiekuna zjawisko, któremu nie można w żaden sposób zapobiec. W tym okresie ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści, czyli codzienne szczotkowanie - przyspieszy to zrzucanie okrywy włosowej i zmniejszy ilość sierści w domu. Ponadto warto profilaktycznie podawać olej z łososia, który wzmocni okrywę włosową zwierzaka. 

W trakcie linienia kot może gubić naprawdę duże ilości sierści. Jednak zdrowej wymianie okrywy włosowej nie powinny towarzyszyć inne objawy, takie jak pojawienie się łupieżu lub wyłysień, intensywne drapanie się czy zaczerwienienie skóry. Takie symptomy często świadczą o problemach ze zdrowiem kota i mogą wymagać wprowadzenia leczenia. Jakie są przyczyny nadmiernego linienia kota i co zrobić, jeśli kot gubi sierść przez cały rok?

 

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania sierści u kota

Stan sierści kota odzwierciedla stan jego zdrowia. Jeśli okrywa włosowa zwierzaka zaczyna nadmiernie wychodzić, staje się przesuszona, łamliwa i przerzedzona, może to świadczyć o chorobie lub osłabieniu organizmu czworonoga. Co może oznaczać nadmierna utrata włosów?

Objawy choroby dermatologicznej

Wypadanie sierści to jeden z częstych objawów chorób skóry, takich jak grzybica, zakażenia bakteryjne i inwazje pasożytów. Jeśli utracie sierści towarzyszy ciągłe drapanie się i wylizywanie, można także podejrzewać problemy na tle alergicznym - na przykład uczulenie na jakiś składnik diety, proszek do prania posłań lub roztocza. By rozpoznać przyczynę problemu, niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który obejrzy skórę kota i pobierze z niej próbki do badań. Na tej podstawie specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Skutek nieprawidłowej diety

Nadmierne wypadanie sierści u kota może być spowodowane niedoborową dietą, która nie dostarcza wystarczających dawek witamin i aminokwasów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa. W przypadku żywienia karmą słabej jakości zauważyć można pogorszenie wyglądu sierści, przesuszenie skóry, łupież lub łojotok. Po zmianie diety na wysokiej jakości karmę już po miesiącu można zauważyć znaczącą poprawę jakości okrywy włosowej zwierzaka i zmniejszone linienie.

Gubienie sierści ze stresu

Przyczyną, dla której kot gubi sierść w dużych ilościach, może być także stres wywołany przebywaniem w nieodpowiednim otoczeniu lub wynikający z odczuwanego przez kota bólu. Złe samopoczucie, strach i dyskomfort odczuwany przez zwierzaka może sprawić, że mruczek przestanie interesować się codzienną pielęgnacją sierści, która stanie się przez to posklejana i brzydka. Przebywanie przez długi czas w stresującym środowisku może także wywołać u kota zachowania kompulsywne, polegające na nadmiernym wylizywaniu sierści, co będzie prowadzić do wyłysienia i uszkodzeń skóry. Jeśli kot przestaje dbać o swoją higienę i łysieje, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Specjalistę należy poinformować o wszystkich niepokojących objawach (także ewentualnych biegunkach, niechęci do zabawy czy jedzenia) i poprosić o wykonanie badań mogących wskazać przyczynę takiego zachowania kota.

Co zrobić, kiedy sierść kota nadmiernie wypada?

Zmiana sierści wiosną i jesienią nie jest niepokojąca - w okresie linienia wystarczy regularnie czesać zwierzaka szczotką, by przyspieszyć proces wymiany włosa. Jednak jeśli kot gubi duże ilości sierści cały czas albo na jego skórze pojawiają się wyłysienia i zaczerwienienia, niezbędne będzie dokładne przebadanie zwierzaka i wprowadzenie leczenia. Ciągłe wypadanie sierści i drapanie się będzie też wskazaniem do zmiany diety kota na wysokiej jakości karmę lub dietę hipoalergiczną, która pozwoli złagodzić skórne objawy alergii pokarmowej. W przypadku choroby skóry warto również podawać zwierzakowi suplementy na sierść i skórę, które dostarczą kotu dodatkowej dawki witamin pozytywnie wpływających na jakość okrywy włosowej.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024

Polecane

pixel