Czym karmić małego kotka? Prawidłowe karmienie kociąt

2024-10-12
Czym karmić małego kotka? Prawidłowe karmienie kociąt

Żywienie kota w pierwszych miesiącach życia jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju organizmu malucha. Jak prawidłowo karmić małego kotka i ile razy dziennie dawać mu jeść? Sprawdź, jaką karmę należy podawać kociakowi i jak powinno wyglądać karmienie kociąt porzuconych przez matkę.

Co powinny jeść kocięta?

Dieta małego kociaka zależy od wieku zwierzaka:

  • w przypadku kocich noworodków (od narodzin do 4 tygodnia życia) jedynym pokarmem malucha jest mleko matki, które dostarcza kociakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych,
  • od 4 do 8 tygodnia życia kocięta wciąż są karmione przez matkę, jednak stopniowo poznają inne pokarmy (początkowo w niewielkiej ilości i w formie rozmoczonej papki, następnie o bardziej zwartej konsystencji),
  • od 8 tygodnia życia kociaki całkowicie przechodzą na pokarm stały - zbilansowaną karmę dla kociąt.

Kocim noworodkiem w pierwszych tygodniach życia zajmuje się niemal wyłącznie jego matka - to ona dba o to, by każdy kociak pobrał odpowiednią ilość mleka, wylizuje maluchom brzuchy, by pobudzić pracę jelit i ogrzewa je własnym ciałem. Wraz z upływem czasu karmienie małego kota staje się obowiązkiem opiekuna, który musi zapewnić pupilowi nie tylko odpowiednią dietę, ale także właściwą ilość posiłków.

Karmienie kociąt bez matki

Zdarzyć się może, że z różnych przyczyn kocia mama nie będzie w stanie zająć się swoim potomstwem, a maluchy zostają osierocone. W takim wypadku za żywienie małego kota i pozostałe elementy opieki nad kocim oseskiem odpowiedzialny będzie człowiek. Odchowanie nowonarodzonych maluchów nie jest łatwym zadaniem, jednak nie jest niemożliwe. Opiekun kociąt musi wiedzieć, czym karmić kocięta bez matki, znać zasady prawidłowego karmienia małego kota do 1 miesiąca życia i ściśle ich przestrzegać.

Do najważniejszych elementów karmienia kociaka należą:

  • dobór odpowiedniego pokarmu. Pod żadnym pozorem nie należy karmić małego kota mlekiem krowim! Taka dieta nie dostarczy maluchowi niezbędnych składników odżywczych, co szybko doprowadzi do niedożywienia i śmierci kociaka. W pierwszych tygodniach życia można stosować wyłącznie zbilansowane preparaty mlekozastępcze przeznaczone dla kociąt.
  • prawidłowe przygotowanie posiłków. Preparaty mlekozastępcze dla kociąt należy przygotowywać zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mówi ona, w jakiej ilości wody należy rozpuścić proszek, jaka powinna być temperatura kociego posiłku oraz ile ml mleka podawać maluchowi.
  • dobranie właściwej metody żywienia kociąt. Maluchy można karmić butelką, o ile mają wykształcony odruch ssania. Natomiast słabe i chore kocięta najlepiej jest karmić sondą bezpośrednio do żołądka. Ten sposób żywienia powinien pokazać opiekunowi lekarz weterynarii.
  • przestrzeganie częstotliwości karmienia. W pierwszych tygodniach po narodzinach, młodego kotka należy karmić co 2-4 godziny - również w nocy!

Prawidłowo karmione kocięta powinny dziennie przybierać na masie około 20-30 gramów - by to sprawdzić, należy je codziennie ważyć. Ponadto maluchom należy zapewnić odpowiednią temperaturę otoczenia, która w 1 tygodniu życia powinna wynosić około 31 stopni, od 2 tygodnia 25 stopni, a od 4 tygodnia 21 stopni. Niezwykle ważny jest też masaż okolicy krocza, który umożliwi kociętom wypróżnianie się. Po każdym posiłku należy delikatnie pocierać kociakowi brzuszek wilgotnym, ciepłym okładem.

 

Kiedy wprowadzać kotu pokarm stały?

U 4-tygodniowych kociąt zaczynają wyrastać zęby mleczne. Jest to odpowiedni moment, by zaczęły się zapoznawać z innymi pokarmami. Początkowo jedzenie dla malutkich kociaków powinno swoją konsystencją przypominać mleko matki - w tym celu można rozrobić niewielką ilość mokrej karmy dla kociąt w wodzie, aż do uzyskania wodnistej papki. Pokarm należy dać kociakom na szerokim, płaskim talerzyku. Z czasem ilość wody dodawanej do posiłku powinna być coraz mniejsza, a docelowo kociaki powinny nauczyć się jeść suchą karmę. Różnorodność pokarmu i konsystencji jest na tym etapie szczególnie ważna - od 5 i 6 tygodnia zaczynają się kształtować preferencje pokarmowe kociąt i jeśli maluchy nie poznają w tym czasie jakiegoś pokarmu, mogą go później odmawiać w całym dorosłym życiu.

Ważne, by już na tym etapie karmienia kota podawać mu wyłącznie pełnoporcjowe karmy dla kociąt. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć ryzyko rozstroju żołądka i biegunki, która dla najmłodszych kociąt jest szczególnie niebezpieczna. Jeśli matka kociaków karmiona jest zbilansowaną karmą dla kociąt i kotek karmiących, można tę karmę podawać maluchom.

Czym karmić małego kota po odsadzeniu?

Kocięta po odsadzeniu powinny dostawać zbilansowaną, mokrą lub suchą karmę dla kociąt. Taka dieta dostarczy im odpowiednią ilość wszystkich składników i pozwoli prawidłowo się rozwijać. Dobra karma dla kociaka musi być zawsze wysokiej jakości i powinna charakteryzować się:

  • wysoką zawartością białka zwierzęcego niezbędnego dla prawidłowego wzrostu,
  • zrównoważonym poziomem tłuszczu, który dostarcza kociakowi energii potrzebnej do zabawy i wzrostu,
  • dodatkiem tauryny umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie serca i narządu wzroku,
  • obecnością kwasów omega-3 i omega-6, które są potrzebne do rozwoju układu nerwowego,
  • odpowiednią zawartością witamin i minerałów dostosowaną do potrzeb rosnących kociaków.

W dobrej karmie dla kociąt powinny znaleźć się także dodatki pozytywnie wpływające na zdrowie maluchów. Będą to między innymi:

  • drożdże wspierające zdrowie skóry i wygląd sierści,
  • wyciągi roślinne dostarczające antyoksydantów,
  • FOS i MOS - prebiotyczne włókna będące pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych,
  • yucca schidigera, która wspiera detoksykację organizmu i łagodzi przykre zapachy z kuwety,
  • żurawina dbająca o zdrowie układu moczowego.

Karmę typu kitten & junior należy stosować do ukończenia przez kota 10-12 miesiąca życia.

Nie należy podawać małym kotom mleka do picia - takie urozmaicenie diety może skończyć się silną biegunką! Maluchy powinny mieć natomiast zapewniony stały dostęp do świeżej, czystej wody.

Jaka karma dla małego kota od 4 tygodnia życia?

Jedną z wysokiej jakości karm przeznaczonych dla najmłodszych kociąt jest sucha karma Tasty Cats Life Kitten & Junior. W jej składzie znalazło się suszone białko z kurczaka i królika, które dostarcza kociakowi cennych aminokwasów, lekkostrawne źródła węglowodanów i szereg prozdrowotnych dodatków, takich jak tauryna, olej z łososia dostarczający kwasów omega 3 i omega 6, naturalne źródła witamin i antyoksydantów oraz składniki wspierające sierść i układ moczowy malucha. 

Zbilansowaną karmę Tasty Cats Life Kitten & Junior można podawać po namoczeniu w wodzie jako pierwszy pokarm 4 tygodniowych kociąt oraz w formie stałej, w przypadku karmienia kota całkowicie odstawionego od matki. Wysoka koncentracja składników odżywczych i staranne zbilansowanie sprawiają, że karma ta może być podawana także kotkom ciężarnym i karmiącym.

Ile razy dziennie karmić małego kotka?

To, jak często należy karmić kociaka, zależy od jego wieku i sposobu żywienia. Kocięta karmione preparatem mlekozastępczym powinny otrzymywać od 9 do 12 posiłków dziennie. Podczas okresu odstawiania częstotliwość karmienia mlekiem znacząco spada, a coraz więcej posiłków zastępowanych jest pokarmem stałym. Po odstawieniu kociętom najlepiej jest zapewnić stały dostęp do suchej karmy (w ilości odpowiadającej dziennej porcji określonej na etykiecie) lub karmić małymi porcjami 7 razy dziennie. Dorosłe koty zaleca się karmić przynajmniej 5 razy dziennie.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024

Polecane

pixel