Czy zwierzak to dobry pomysł na prezent?

2020-11-05
Czy zwierzak to dobry pomysł na prezent?

Wszyscy słyszeliśmy radę: Nigdy, przenigdy nie dawaj zwierzaków jako prezentów. Ale czy zawsze należy się trzymać tego konwencjonalnego myślenia? Najprostsza odpowiedź brzmi: tak. Zwierzę to nie komputer czy telefon, który będziesz mieć przez rok lub trzy lata. To dziesięcio- lub blisko dwudziestoletnie zobowiązanie. Jeśli więc postanowisz mimo wszystko odstąpić od tej zasady, musisz się do tego bardzo dobrze przygotować.

Kuszące jest zaskoczenie kogoś, zwłaszcza dzieci, puszystym szczeniakiem, króliczkiem, chomikiem lub kotkiem z kokardą. Kiedy wyobrażasz sobie okrzyki zachwytu, zastanów się, jak trudne dla opiekunów i tragiczne dla zwierzęcia konsekwencje może mieć ta sytuacja. Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których podarowanie komuś zwierzęcia może skutkować bardziej problemami, niż radością.

Niezgodność charakterów

Wszystkie zwierzęta mają swoje charaktery, i dokładnie tak, jak w przypadku ludzi, może dojść do zwykłego niedopasowania. Dotyczy to zwłaszcza psów, których temperament zależy od rasy, a w przypadku młodych kundelków często jest trudny do przewidzenia. Zwierzę adoptowane jako dorosłe, ma ponadto już ukształtowany charakter. Jeden pies potrzebuje bardzo długich spacerów, drugi zdecydowanie będzie preferował kanapę. Niektóre boją się dzieci i hałasów, inne będą idealnymi towarzyszami szalonych zabaw, ale rozsadzą dom, jeśli ich właścicielem będzie pracujący singiel. Niektórzy ludzie lepiej sobie poradzą ze szczeniakiem, inni wolą starszego psa.  Są psy, które ciężko znoszą samotność i takie, które doskonale potrafią zająć się same sobą. Również koty mają swoje charaktery, choć różnice są mniej drastyczne.

Dlatego, wskazane jest, aby, w przypadku adopcji dorosłego zwierzaka, udać się na wizyty przedadopcyjne. Opiekunowie ze schroniska czy domu tymczasowego opowiadają o specyficznych potrzebach konkretnego psa lub kota, a nowy opiekun może spędzić z nim czas. Schroniska często wyznaczają dzień otwarty, w którym kandydaci na właścicieli mogą wyprowadzić psa na spacer.

Przyszli właściciele powinni wybierać zwierzaka dopiero po rozważeniu ważnych czynników, takich jak jego rozmiar, poziom aktywności i temperament, a także miejsce zamieszkania. Właściwe dopasowanie między ludźmi a ich zwierzęcym towarzyszem to sprawa niezwykle ważna i bardzo osobista. Słabe dopasowanie może oznaczać, że zwierzę trafi do schroniska lub zostanie porzucone.

Prezent kosztowny dla obdarowanego

Zwierzę podarowane w prezencie jest „darmowe”, ale przez całe jego życie właściciele będą ponosić koszty, takie jak karma dla szczeniąt, posłanie i zabawki, opieka weterynaryjna, wydatki na pielęgnację, no i oczywiście duża inwestycja czasu. Także mieszkanie trzeba dostosować do obecności zwierzaka. Niezbędne jest więc pełne zrozumienie przez właściciela odpowiedzialności i przygotowanie się na nią.

Osobą, która będzie odpowiedzialna za zwierzę, musi być ta, która podejmie decyzję o wprowadzeniu nowego futrzastego członka rodziny do swojego domu. Mogą pojawić się także obawy dotyczące alergii, stylu życia opiekunów, długości życia zwierzęcia, jego poziomu energii i specjalnych potrzeb – wszystko to trzeba rozważyć.

Ważne, aby osoba obdarowana była jednocześnie tą osobą, która będzie ponosić koszty jego utrzymania, czyli m.in. zakupu odpowiedniej karmy dla psa czy kota. Dlatego niedopuszczalne jest dawanie zwierzęcia dziecku bez konsultacji z rodzicami.

Czemu Święta to nie jest dobry czas?

Większość z nas jest szczególnie zajęta w okresie świątecznym zakupami i rodzinnymi posiłkami, dekorowaniem domu i przycinaniem drzewka, organizowaniem przyjęć i noclegami dla bliskich. Jesteśmy w ruchu, odwiedzamy rodzinę i przyjaciół lub uczestniczymy w uroczystościach. To nie jest moment na nowego członka rodziny, który będzie przeżywał wielki stres związany ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie wspominając już o tak prozaicznych rzeczach, jak konieczność zakupu najpierw  karmy dla szczeniąt, potem klasycznej karmy suchej, karmy bezzbożowej dla psa, przekąsek dla psa czy kota, żwirku czy podkładów higienicznych.

To smutna rzeczywistość, że w okresach świątecznych, takich jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, hodowle szczeniąt i hodowcy przydomowych zarabiają na sprzedaży zwierząt domowych, które często są niezdrowe lub zaniedbane.

Jak podarować zwierzę?

Jaki jest więc właściwy sposób podarowania komuś zwierzęcia? Porozmawiaj z osobą, którą chcesz obdarować (lub rodzicami, jeśli jest to dziecko). Zwierzę z pewnością nie powinno stanowić klasycznej niespodzianki – przyszły opiekun musi się na ten prezent przygotować.

Jeśli nadal jesteś przekonany, że kot czy pies jest idealnym prezentem, po prostu wpłać z góry opłatę za zwierzę w najbliższym schronisku – w imieniu obdarowanego. Dzięki temu dana osoba lub rodzina mogą wybrać własnego zwierzaka w dogodnym dla siebie momencie, niekoniecznie podczas świątecznej zawieruchy. Będą w stanie rozważyć finansowe, emocjonalne i czasowe problemy związane z posiadaniem zwierzaka i podjąć decyzję. Jeśli ostatecznie zdecydują się nie adoptować zwierzęcia, przekażesz bardzo potrzebną darowiznę na rzecz schroniska w ich imieniu.

W przypadku, gdy rozważasz małe zwierzę – gryzonia lub gada – jako prezent dla dziecka, porozmawiaj z rodzicami, upewnij się, że młody człowiek nie ma alergii, a w przypadku gadów, zapoznaj się ze szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi ich hodowli. Często jest bowiem znacznie trudniejsza, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Bezwarunkowa miłość, którą otrzymujemy od naszych zwierząt jest nie do zastąpienia, ale opieka nad nimi związana jest z pracą, poświęceniem czasu, rachunkami weterynarza i bałaganami, więc zwierzę nigdy nie powinno być impulsywnym prezentem. Zwierzęta są wrażliwymi, żywymi i oddychającymi stworzeniami, które zasługują na więcej niż ulotną uwagę jako niespodziankę zapakowaną w prezent.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel