Co warto wiedzieć przed zakupem koszatniczki?

2021-02-15
Co warto wiedzieć przed zakupem koszatniczki?

Koszatniczki to naprawdę śliczne i urocze stworzenia, jednak przed ich zakupem albo adopcją powinniśmy zapoznać się z wszystkimi informacjami na ich temat i właściwie się na ich pobyt przygotować. Sprawdź czy wiesz już o nich wszystko, czego potrzebujesz.

Dla wielu osób zaskoczeniem jest to, że dobrze karmione i zadbane koszatniczki w warunkach domowych często przeżywają nawet 6 do 9 lat. Wielu ludzi jest przyzwyczajonych do chomików, które w warunkach domowych zwykle nie żyją zbyt długo więc decydując się na koszatniczkę warto pamiętać, że to zwierzę będzie nam towarzyszyło przez dłuższy okres czasu. Taki okres to oczywiście bardzo dużo radości i miłości, ale też obowiązki o, których trzeba przez ten czas pamiętać - czyli na przykład zapewnienie odpowiedniej karmy dla koszatniczek.

Towarzysz pełen uroku 

Niewątpliwą zaletą tych małych zwierząt jest to, że są bardzo towarzyskie. Bardzo dobrze dogadują się z innymi koszatniczkami mieszkającymi w tej samej klatce oraz z ludźmi. Lubią być głaskane i brane na ręce, nawet jeżeli bawi się z nimi dziecko (ciągle jednak musimy pamiętać o tym, że to bardzo małe i delikatne stworzenia i użycie siły może się dla nich źle skończyć). Nie będziemy mieć jednak problemów z agresją i z łatwością pogłaszczemy naszych nowych futrzastych domowników.

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę, że nawet jeżeli koszatniczki dobrze reagują na ludzi, to mimo wszystko nie powinny być podnoszone i ciągnięte za ogon, bo mogą go po prostu odrzucić. A ogon u gryzoni nie odrasta tak jak u niektórych jaszczurek - zwierzę już na zawsze zostanie bez ogona. Największa szansa na to, że coś takiego naszemu pupilowi się przydarzy będzie jeżeli nadepniemy lub szarpniemy za ogon - dlatego bawmy się, ale delikatnie i koniecznie uprzedźmy o tym fakcie wszystkich, którzy z naszymi zwierzątkami będą mieli kontakt.

Trzymanie kilku zwierząt w tej samej klatce ma dużo zalet, ale też wady - jeżeli nie zadbamy by zwierzęta były tej samej płci mogą się rozmnożyć naprawdę błyskawicznie. Ciąża trwa bardzo krótko i jeżeli nie zwrócimy uwagę na płeć zwierzątek, w ciągu 3 miesięcy możemy mieć spore stadko.

Jaka karma dla koszatniczek? 

Tym, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę, jest wybór właściwej karmy dla koszatniczek. Zwierzęta te dużo gorzej, niż inne gryzonie, regulują poziom cukru we krwi dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę zarówno na jakość podawanego pokarmu, jak i na jego ilość. Nawet podając specjalnie przygotowane mieszanki takie jak pokarm dla szynszyla i koszatniczki BioFeed Royal Crispy 1 kg lub pokarm ekstrudowany dla szynszyla i koszatniczki BioFeed Royal One 2 kg, koniecznie musimy pamiętać o podawaniu tylko zalecanych porcji. Jeżeli będziemy karmić je ludzkim jedzeniem albo przekarmiać, ich stan zdrowia może się bardzo szybko pogorszyć.

Podawanie suplementów i witamin koniecznie konsultujmy z weterynarzem, ponieważ ich nadmiar może być równie szkodliwy, co niedobór. Z umiarem dozujmy też wszelkiego rodzaju przysmaki dla gryzoni.

Nietypowy, dzienny tryb życia 

Cechami, które sprawiają, że koszatniczki są idealnymi zwierzątkami domowymi są: dzienny tryb życia oraz to, że do zapewnienia im odpowiedniego wysiłku wystarczy kołowrotek i nieduży tor przeszkód. Wiele gryzoni jest aktywnych głównie w nocy, ale w przypadku koszatniczek jest dokładnie na odwrót, bo większa część ich aktywności przypada właśnie w ciągu dnia. Nie musimy się też obawiać, że będą bardzo brudzić. Oczywiście nie posprzątają po sobie klatki, ale utrzymanie czystości w otoczeniu tych zwierząt nie nastręcza wielu problemów.

To wszystkie najważniejsze informacje, które warto poznać zanim kupimy lub adoptujemy te zwierzęta. Koszatniczki naprawdę wspaniale sprawdzą się w domach - dobrze reagują zarówno na ludzi, jak i inne zwierzęta swojego gatunku. Są wyjątkowo urocze, jednak kluczową rolę odgrywa nie tylko odpowiednia karma oraz dobór osobników tej samej płci, ale również dobra opieka lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach gryzoni. Jeżeli będziemy pamiętać o tych zaleceniach i powstrzymamy się od karmienia ich ludzkimi smakołykami, zostaną z nami na długo.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1036 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
ok-5 szybko i sprawnie
2024-04-22
Pełen Profesjonalizm
pixel