Co jedzą chomiki? Czego unikać? Podpowiadamy

2022-10-09
Co jedzą chomiki? Czego unikać? Podpowiadamy

Wszystkożerne chomiki to popularne zwierzątka domowe. Ich utrzymanie nie generuje dużych kosztów a dzięki łagodnemu usposobieniu potrafią zaskarbić sobie sympatię całej rodziny. Jednak w opiece nad tym uroczym gryzoniem należy przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest dobór prawidłowego pokarmu. W końcu każdy chce aby futerko pupila było lśniące a jego kondycja i zdrowie pozwalały jak najdłużej cieszyć się wspólnymi chwilami.

W diecie małych gryzoni ważne jest, aby pokarm był różnorodny oraz pełnowartościowy,  zapewniając odpowiednio zbilansowane wartości odżywcze. Dziś wiemy, że każdy gatunek zwierząt ma swoje indywidualne potrzeby żywieniowe. Co więc powinniśmy podawać chomikowi, by cieszył się zdrowiem jak najdłużej? Czego należy unikać  w codziennej diecie?

Podstawę jadłospisu chomika stanowią ziarna, warzywa, owoce i zioła, jak również białko zwierzęce. Należy pamiętać o tym, że zęby małych gryzoni cały czas rosną, dlatego tak ważny jest wybór prawidłowego pożywienia, które będzie u nich wspierało ścieranie zębów.

Prawidłowa dieta chomika  

Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że z łatwością nakarmimy chomika tym, co mamy w domu – na przykład płatkami śniadaniowymi lub marchewką, taka dieta nie zagwarantuje mu zdrowia. Marchewka co prawda zawiera dużo witaminy A, ale też sporo cukru, dlatego, w dłuższej perspektywie, podawanie jej codziennie będzie szkodliwe.

Jednym z wygodnych rozwiązań w żywieniu małego gryzonia jest podanie mu gotowej karmy dla chomika. Jest to zazwyczaj mieszanka ziaren, nasion, warzyw i owoców z dodatkiem minerałów i witamin. Ponadto chomik powinien mieć cały czas dostęp do świeżego sianka zbieranego z dala od źródeł zanieczyszczeń i suszonego w odpowiedni sposób, tak by uniknąć gnicia i pleśni. 

Chomiki uwielbiają też świeże owoce i warzywa, ale musisz uważać na ich ilość, bo nadmiar tych przekąsek może powodować biegunkę. Wystarczy kawałek jabłka dziennie. Inne owoce i warzywa, które może polubić Twój chomik, to: cykoria, maliny, truskawki, winogrona, brzoskwinie i banany (podawane rzadko, ze względu na dużą zawartość cukru), kalafior i brokuły (uwaga – mogą powodować wzdęcia), gruszka, ogórek. Od czasu do czasu dozwolone są orzeszki arachidowe (niesolone), pestki dyni, słonecznika, czy owoce dzikiej róży. Mało kto wie, że chomiki w naturalnym środowisku jedzą także owady. Jeśli chcesz dać swojemu chomikowi smakołyk, to raz w tygodniu możesz podać mu trochę jajka na twardo, kilka suszonych świerszczy lub garść mączniaków. Stanowią one doskonałe źródło białka. 

 

Gotowy pokarm dla chomika

Jeśli chcesz mieć pewność, że dajesz zwierzęciu pokarm odpowiedniej jakości i we właściwych proporcjach, możesz kupić przysmaki dla gryzoni w postaci gotowych mieszanek, a także pojedynczych gatunków ziół, na przykład nagietka.

Powinieneś także codziennie zapewnić świeżą wodę i upewnić się, że butelka do picia jest czysta. Jeśli woda z kranu zawiera dużo chloru, dobrym pomysłem jest przefiltrowanie jej lub zagotowanie i ostudzenie przed podaniem chomikowi. Należy pamiętać, żeby nie zostawiać w klatce chomika starego jedzenia, ponieważ gnije i traci świeżość. Nie mamy wyboru - spiżarnię naszego podopiecznego musimy regularnie opróżniać, nawet jeśli mu się to nie podoba. Dostarczaj świeżą karmę dla chomika regularnie o stałej porze, około 20 g dziennie, najlepiej w dwóch porcjach. Chomik oczywiście nie zje na raz wszystkiego - zapakuje zapas do swoich pojemnych policzków, zaniesie w sobie znane miejsce, i będzie częstować się podczas przerw między drzemkami. Taka już jego “chomicza” natura

 

Suszone warzywa dla chomika gryzoni świnki morskiej

Czego nie wolno podawać chomikom?

Zastanawiając się, co można podać chomikowi, warto nie zapominać o tym jak małe są to zwierzęta. Pół kromki chleba to dla człowieka zupełnie inna porcja węglowodanów, niż dla gryzonia. Jeśli od czasu do czasu podasz chomikowi okruszek pełnoziarnistego chleba, prawdopodobnie nic mu się nie stanie, ale piętka od chleba dwa razy w tygodniu, to gwarancja otyłości i rozstrojów żołądka. Ze względu na wysoką zawartość cukru, zakazane jest również białe pieczywo. To samo dotyczy makaronu, kasz i ryżu oraz różnego rodzaju sucharków.  Na liście produktów niedozwolonych znajdują się także: nasiona jabłek, surowa fasola, surowe ziemniaki, migdały, cytrusy, czosnek, cebula, rabarbar. Ponadto, wszystkie solone i słodzone przekąski są dla Twojego chomika zwyczajnie niezdrowe. Absolutnie nie wolno podawać mu migdałów i masła orzechowego, choć zapewne chętnie by je zjadł, bo orzeszki bardzo mu smakują. Niestety, lepkie pokarmy mogą utknąć wewnątrz policzków a stamtąd będzie mu trudno się ich pozbyć.  

Nie zapominaj, że chomik lubi gryźć

Na koniec warto przypomnieć, że chomiki wprost uwielbiają gryźć i przeżuwać. Zawsze powinny mieć do dyspozycji grubą tekturę i małe gałązki drzew z korą, na których będą mogły ze smakiem ścierać rosnące przez całe życie ząbki. Szczególnie polecane do tego celu są jabłonie. Tego typu dodatki powinny być stale uzupełniane, bo chomiki są pod tym względem bardzo pracowite!

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

przysmaki karma dla chomika
Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel