Brak apetytu u kota. Co zrobić, kiedy kot nie chce jeść?

2024-08-10
Brak apetytu u kota. Co zrobić, kiedy kot nie chce jeść?

Brak apetytu u kota to częsty problem opiekunów domowych mruczków. Zwierzak może wybrzydzać, jeść tylko określony rodzaj karmy albo w ogóle odmawiać jedzenia. Jak radzić sobie z brakiem apetytu u mruczka i kiedy zabrać go do lekarza weterynarii?

Dlaczego kot nie chce jeść?

Przyczyn, dla których kot nie chce jeść lub zjada znacznie mniejsze porcje, niż dotychczas, może być bardzo wiele. Nie zawsze jest to brak apetytu - zdarzyć się może, że mruczek odmówi jedzenia tylko suchej karmy albo pokarmu o określonym smaku, coś uniemożliwi zwierzakowi pobieranie pokarmu albo sprawi, że kociak będzie bał się podchodzić do miski z karmą. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna problemu, opiekun powinien dołożyć wszelkich starań, by jego podopieczny przyjmował odpowiednie dawki składników odżywczych. Jedzenie zbyt małych porcji karmy może prowadzić do niedoborów pokarmowych, w a konsekwencji do wychudzenia, pogorszenia jakości sierści, osłabienia odporności i zaburzeń metabolicznych. Udzielenie kotu pomocy wymagać będzie znalezienia przyczyny takiej sytuacji i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Jak długo kot może nie jeść?

Niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę, że nawet krótka głodówka u kota może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mruczka. W przeciwieństwie do psów, których organizm może tolerować dość długie okresy braku pokarmu, koty przystosowane są do pożywiania się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. W ich przypadku nawet dwudniowa głodówka może wywołać niedobór składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów, a w konsekwencji może prowadzić do potencjalnie śmiertelnego stłuszczenia wątroby. Natomiast gromadzące się w organizmie mruczka toksyny staną się przyczyną zatrucia organizmu i zaburzeń neurologicznych prowadzących do śpiączki. Dlatego każdy kot, który odmawia jedzenia dłużej, niż 24 godziny, powinien jak najszybciej trafić do lekarza weterynarii.

Brak apetytu u kota - najczęstszy objaw choroby

Nagły spadek apetytu lub całkowita utrata łaknienia to jeden z najczęstszych objawów chorób, którym towarzyszy ból, gorączka albo zatrucie organizmu. U kotów, które straciły apetyt i nie chcą jeść, można podejrzewać między innymi:

  • choroby zębów (w takim przypadku kot często przestaje jeść tylko suchą karmę, bo czuje ból przy gryzieniu),
  • przewlekłą niewydolność nerek,
  • nowotwory,
  • zatrucie (na przykład lekami albo toksyczną rośliną doniczkową),
  • choroby wątroby lub trzustki,
  • zarobaczenie,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym,
  • choroby zakaźne.

Takie dolegliwości mogą początkowo objawiać się wyłącznie spadkiem apetytu u kota, a dopiero gdy staną się bardziej zaawansowane, u mruczka mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak wymioty, biegunki lub zaparcia, gorączka czy wypływ z nosa. W skrajnych przypadkach zdarzyć się może, że kolejne symptomy zaobserwować można dopiero, gdy zwierzaka nie będzie można już uratować. Dlatego jeśli kot odmawia jedzenia, opiekun powinien przede wszystkim upewnić się, że jego pupil nie jest chory.

Co robić, kiedy kot nie chce jeść i jest osowiały?

Jeśli kot nie ma apetytu, staje się osowiały i apatyczny, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. Takie zachowanie może oznaczać nagłe zaostrzenie się niewykrytej dotychczas choroby. Podczas wizyty w gabinecie specjalistę należy poinformować o tym, kiedy u zwierzaka pojawił się jadłowstręt, czy zaczął chudnąć i czy wystąpiły u niego jakieś dodatkowe objawy. Na tej podstawie lekarz weterynarii zaleci wykonanie badań, które pozwolą na ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Powody braku apetytu u kota mogą być różne, dlatego w bardziej skomplikowanych przypadkach diagnostyka może obejmować nie tylko oględziny zębów, badania krwi i moczu, ale także USG albo RTG.

Jak zachęcić kota do jedzenia?

Chore koty z objawem utraty apetytu muszą jeść - tylko w ten sposób możliwy będzie ich powrót do zdrowia. Jednak by namówić kota do jedzenia, nie należy karmić go na siłę ani wsadzać mu głowy do miski z karmą! Dobrym sposobem może być polanie karmy odrobiną nieprzyprawionego rosołu lub aromatycznego oleju z łososia, który zachęci mruczka do pobierania karmy. Stosowanie takich dodatków u kotów wymagających podawania specjalistycznej diety należy zawsze konsultować z lekarzem weterynarii. W skrajnych przypadkach braku łaknienia u kota specjalista może zadecydować o dokarmianiu za pomocą sondy lub wdrożeniu leków pobudzających apetyt.

 

Inne przyczyny utraty apetytu u kota

Wśród innych przyczyn braku apetytu u kotów wymienia się przede wszystkim stres. Podwyższone stężenie hormonów stresu w organizmie kota powoduje brak łaknienia i różne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Zwierzak może też być głodny, ale z jakiejś przyczyny bać się podchodzić do miski - powodem może być na przykład inny kot, który agresywnie odgania mruczka od jedzenia czy nawet hałas wydawany przez miskę przesuwaną po podłodze. Zmiana miejsca karmienia, rozdzielanie kotów na czas posiłków lub wymiana misek mogą sprawić, że zwierzak zacznie chętnie podchodzić do jedzenia. Czasem jednak ustalenie źródła stresu i rozwiązanie problemu będzie wymagać konsultacji z doświadczonym behawiorystą.

Zdarzyć się może również, że kot przestał jeść tylko określony rodzaj pokarmu lub toleruje wyłącznie jeden typ karmy i kategorycznie odmawia próbowania nowych smaków. Jeśli taka sytuacja trwa dłużej, niż jeden dzień, nie należy czekać, aż zwierzak zgłodnieje - niektóre koty bywają tak zdeterminowane, że są w stanie zagłodzić się na śmierć! Neofobia (czyli strach przed nieznanym) to naturalny, głęboko zakorzeniony w kociej psychice mechanizm obronny pozwalający tym zwierzętom w naturze uniknąć zatrucia nieznanym pokarmem. W przypadku takiego kota opiekun powinien podawać pupilowi to, co zwierzak lub najbardziej i nie narażać go na groźne konsekwencje głodówki. Jeśli karma, którą toleruje kot jest bardzo słabej jakości, warto kupić na próbę małą paczkę wysokiej jakości karmy o dużej zawartości mięsa i sprawdzić, czy atrakcyjny pokarm pobudzi koci apetyt.

Bywa także, że opiekunowi tylko wydaje się, że kot stracił apetyt. Przyczyną tego, że kot nie dojada podanej mu karmy, może być przekarmienie - na przykład przysmakami podawanymi między posiłkami lub dodatkową porcją jedzenia serwowaną przez innego domownika pod nieobecność głównego opiekuna. Jeśli kociak je mniej karmy, ale tyje, warto zrezygnować z dodatkowych przekąsek i ustalić z domownikami nie tylko pory karmienia, ale także prawidłowe dawkowanie jedzenia.

Autor:

Aleksandra Prochocka

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel