Boże Narodzenie z kotem i choinką. Jak uchronić choinkę przed kotem?

2020-12-14
Boże Narodzenie z kotem i choinką. Jak uchronić choinkę przed kotem?

Masz w domu kota, dlatego planujesz spędzić Święta Bożego Narodzenia bez choinki? Święta z kotem mogą być pięknym i radosnym czasem, jednak niekiedy zamieniają się w mały koszmar. Zakup i przyniesienie choinki do domu, w którym mieszka kot to wyzwanie dla każdego kociarza. Tylko opiekun kota wie czym grozi pojawienie się choinki na terytorium ciekawskiego mruczka. Czy da się uchronić choinkę przed kotem? Jak spędzić Święta z kotem w bezpiecznej atmosferze?

Boże Narodzenie z kotem

Święta Bożego Narodzenia już niebawem, tymczasem wielu z nas zaczyna strojenie domów świątecznymi dekoracjami. Niedługo w oknach zawisną kolorowe lampki, na półkach staną piękne stroiki, wieńce i świece, a w centralnej części domu stanie bogato ozdobiona choinka. Boże Narodzenie z kotem to dla niektórych właścicieli wyjątkowo trudny czas ze względu na ciekawską kocią naturę. Wszystkie elementy świątecznego wystroju mogą stać się realnym zagrożeniem dla naszego kota. Koty i choinka to bardzo niebezpieczne połączenie i właśnie dlatego wielu kociarzy rezygnuje z tradycyjnej choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Koty i choinka – niebezpieczny duet

Dlaczego koty i choinka to świąteczny horror dla właścicieli kotów? I dlaczego koty tak bardzo interesują się świątecznym drzewkiem? Główną rolę odgrywają oczywiście naturalne instynkty, którymi kieruje się nasz mruczek. Co najbardziej lubią robić zwierzaki z naszym drzewkiem? Jest cały wachlarz możliwości! Koty wskakują na choinkę i chowają się wśród igieł, wspinają się na szczyt choinki urządzając sobie punkt obserwacyjny. Drzewa, jako idealne miejsca do wspinaczki i ukrycia się w trakcie polowania, aż się proszą, aby na nie wejść i ukryć się między gałązkami. Wiszące bombki, niczym kolorowe zabawki kuszą, aby się nimi pobawić, zrzucić na podłogę i zobaczyć co się stanie. Nasze zwierzaki wręcz uwielbiają zabawy na choince i z choinką, wspinaczki, zabawy z bombkami i zjadanie choinkowych dekoracji. Choinka traktowana jest jak najlepsza zabawka, niczym wielki drapak z piłeczkami i linami. Niestety często zainteresowanie mruczka dekoracjami oraz samym świątecznym drzewkiem często kończy się “omdleniem” choinki.

Święta Bożego Narodzenia z kotem i choinką?

Spędzając Święta Bożego Narodzenia z kotem i choinką pod jednym dachem, nasz kot narażony jest na wiele niebezpieczeństw. To więcej jak pewne, że nasze piękne, szklane bombki prędzej czy później wylądują na podłodze roztrzaskując się na tysiące ostrych kawałków, którymi mogą skaleczyć się zarówno domownicy, jak i sam zwierzak. Świece stojące na półkach i stole to także bardzo ryzykowna dekoracja, która po zrzuceniu może doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia. Świąteczne lampki na choince czy parapecie mogą zostać przegryzione, a nasz zwierzak porażony prądem. Wspinaczka na świąteczne drzewko może zakończyć się przewróceniem i przygnieceniem naszego zwierzaka przez choinkę. Zjedzenie świątecznych dekoracji, czekoladek, włosa anielskiego, sztucznych igieł choinki czy fragmentów łańcucha może spowodować poważne zatrucie pokarmowe, wymioty, biegunki.

Jak uchronić choinkę przed kotem?

Jak zapewnić bezpieczeństwo zarówno świątecznemu drzewku, jak i naszemu kotu? Tak naprawdę istnieje tylko jeden skuteczny sposób na uchronienie choinki przed kotem i zachowanie jej w nienagannym stanie przez całe Święta, jednak to rozwiązanie wiąże się z zamknięciem choinki lub kota na balkonie ;) Aby nasz kot i choinka mogły być razem z nami i aby nasze Boże Narodzenie z kotem było okresem radosnego świętowania w bezpiecznej atmosferze musimy pamiętać o kilku kwestiach:

1. Wybór drzewka

Bardzo istotny jest wybór drzewka. Ze względów zdrowotnych dużo lepszym rozwiązaniem będzie choinka żywa, która nie powinna powodować zatruć pokarmowych w przypadku skonsumowania igieł. Jeżeli decydujemy się na żywą choinkę, wybierzmy taką, na której igły będą się długo utrzymywać i będą bardziej kłujące, przykładowo świerk pospolity, świerk kłujący. W ten sposób ograniczymy ryzyko zjadania przez naszego mruczka igieł, które opadły z choinki. Co więcej, w przypadku drzewek z bardziej kłującymi igłami, nasz mruczek może być mniej zainteresowany kłująca zabawką.

2. Solidne przymocowanie choinki.

Ustawiając drzewko w domu, wybierzmy miejsce z ograniczonym dostępem, najlepiej w rogu, aby kot nie mógł na nie wskoczyć z pobliskich mebli. Niezależnie od tego czy myślimy o małej choince czy nieco większej, pamiętajmy o solidnej podstawie. Stabilny stojak lub ciężka donica mogą skutecznie uniemożliwić przywrócenie choinki. Warto pomyśleć także o dodatkowym przymocowaniu choinki do szafy, komody czy haczyka w suficie za pomocą niewidocznej cienkiej żyłki. W ten sposób zabezpieczymy nasze drzewko i unikniemy omdlenia choinki, kiedy nasz kot postanowi się na nią wspiąć.

3. Choinka na suficie

Ciekawą alternatywą jest zawieszenie choinki na suficie do góry nogami. Taka zwisająca choinka prezentuje się bardzo ciekawie, zajmuje niewiele miejsca i, co najważniejsze, stanowi duże utrudnienie dla kota chcącego wspiąć się na nią.

4. Wspólne ubieranie choinki

Zanim zaczniemy ubieranie choinki, pozwólmy naszemu kotu oswoić się z nowo nabytym drzewkiem. Postarajmy się nie ubierać choinki od razu po przyniesieniu. Wybierzmy solidny stojak, w którym osadzimy nasze drzewko i pozostawmy je na kilka godzin do dyspozycji mruczka. Jeżeli kot zechce się wspinać, w ten sposób sprawdzimy, czy drzewko stoi wystarczająco stabilnie. Z czasem kot znudzi się naszą choinką, a wtedy możemy przystąpić do dekorowania. Pamiętajmy, żeby nie pozwalać kotu na zabawę jeszcze nie założonymi bombkami, ponieważ w ten sposób dajemy kotu znak, że wieszamy na choince kocie zabawki.

5. Bezpieczne ozdoby choinkowe

Mając kota w domu, bezwzględnie musimy zrezygnować ze szklanych tradycyjnych bombek i zainwestować w nietłukące się ozdoby. Wybierzmy plastikowe bombki lub dekoracje z papieru, słomy, drewna, kartonu czy włóczki. Możemy zawiesić także jadalne dekoracje, np. własnoręcznie upieczone pierniczki czy suszone owoce. Wieszając ozdoby zwróćmy uwagę na niewielkie ornamenty, które mogą zostać łatwo połknięte, np. małe bombeczki czy lameta, z której powstaje włos anielski. Zrezygnujmy z łańcuchów choinkowych, które zwisając tylko zapraszają do zabawy ;) A kabelki lampek choinkowych owińmy ciasno wokół gałązek.

6. Zabawa z kotem

Aby ustrzec świąteczne dekoracje przed kotem musimy zapewnić mu odpowiednią ilość rozrywki i zabawy. Kot, któremu poświęcimy czas, z którym będziemy wspólnie się bawić nie będzie miał ochoty na inne atrakcje. Zatem wykorzystajmy świąteczne dni na regularną zabawę, czułości i przytulanie z naszym kociakiem, które zmęczą go na tyle, że straci zainteresowanie choinką i ozdobami.

7. Prezent dla kota

Aby kot nie interesował się naszą choinką i ozdobami na niej, musimy zapewnić mu alternatywną atrakcję. W związku z tym pamiętajmy o prezencie dla naszego mruczka pod choinkę. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy naszą listę prezentów na święta dla kota.

Kot i choinka - bezpieczeństwo to podstawa!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich domowników, w tym oczywiście naszego kota. Dlatego niestety konieczne jest zrezygnowanie z niektórych tradycyjnych ozdób, aby móc cieszyć się bezpiecznym Bożym Narodzeniem z kotem. Mimo, że kot i choinka to trudne połączenie, jednak możliwe. Pamiętajmy o powyższych kwestiach wybierając w tym roku nasze świąteczne drzewko i dekoracje.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel