Biegunka u kota. Co oznacza i jak sobie z nią radzić?

2023-07-30
Biegunka u kota. Co oznacza i jak sobie z nią radzić?

Zdarzyło się, że podczas sprzątania kuwety zauważyłeś inne niż zwykle, nietypowe stolce? Biegunka u kota występuje stosunkowo często i może mieć bardzo wiele przyczyn. Czasami jest to zwykła niestrawność i minie szybko, po zastosowaniu domowych sposobów, jednak może to być związane z poważną chorobą i nie unikniemy wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Jakie są więc przyczyny występowania biegunki u naszego mruczka? Co oznacza? Jak sobie z nią poradzić?

W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące tej kwestii.

Jak powinien wyglądać kał zdrowego kota?

W przypadku zdrowego, prawidłowo rozwijającego i dobrze odżywiającego się kota kał powinien mieć zwartą konsystencję, ani zbyt miękką ani zbyt twardą, kształtem przypominającą frankfurterki. Kociak powinien oddawać stolec ok. 1x dziennie. Kolor zbliżony do brązowego, ciemnobrązowego.

Jeżeli kupy Twojego kota są jak w opisie powyżej, to nie masz się czym martwić! Wszystko u niego w porządku.

Jednak jeśli zauważyłeś coś niepokojącego w kuwecie Twojego mruczka, jego zachowanie nie jest takie jak zwykle a Ty nie wiesz jak mu pomóc? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Czym jest biegunka u kota?

Definicją biegunki jest stolec, który będzie bardziej miękki, luźniejszy od prawidłowego lub nawet wodnisty. Biegunkę wyróżnia również zwiększona częstotliwość wizyt w kuwecie, nawet 5-6 razy na dobę oraz większa ilość oddawanego kału.

Rozwolnienie samo w sobie nie jest chorobą a objawem rozwijającej się w organizmie naszego mruczka choroby np. infekcji przewodu pokarmowego wywołanej przez pasożyty, wirusy lub bakterie.

Kociak może bardzo szybko się odwodnić. Także jeżeli rozwolnienie trwa dłużej niż 24h a u kota występują objawy towarzyszące to należy jak najszybciej udać się na wizytę do weterynarza, tym bardziej, że koty bardzo niechętnie piją.

Biehunka u kota nawodnienie

Jakie są objawy biegunki u mojego mruczka?

Kot, jak każde inne żywe stworzenie, choruje i nie ma w tym nic dziwnego. Każda choroba najczęściej objawia się inaczej, chociaż zdarzają się podobne objawy w kilku jednostkach chorobowych. Jeżeli więc zaobserwujesz niepokojące Cię symptomy, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Im szybciej wdrożone zostanie odpowiednio ukierunkowane leczenie, tym szybciej Twój kociak wyzdrowieje.

Jeżeli kot ma biegunkę, to głównym symptomem chorobowym świadczącym o tym jest oczywiście samo rozwolnienie. Jak wcześniej opisano jest to luźniejszy kał oddawany ze zwiększoną częstotliwością. Czasami jest to jedyny objaw, który występuje u kota, jednak nie należy tego ignorować. Długotrwale występująca biegunka, może doprowadzić do dużego odwodnienia, tym bardziej, że koty należą do zwierząt, które nie piją zbyt często.

Z reguły samo rozwolnienie to nie jedyny objaw świadczący o dysfunkcji organizmu kociaka. Nasz zwierzak może być apatyczny, bez chęci do jedzenia, picia czy zabawy. Zdarza się, że unika mycia własnego futerka, tym bardziej okolic brzucha, gdy występuje jego bolesność. Może również wystąpić bladość dziąseł i ogólne osłabienie związane z odwodnieniem organizmu. Czasami zwierzak jest rozpalony i ma podwyższoną ciepłotę ciała.

Kociak również omija kuwetę szerokim łukiem, przede wszystkim w momencie w którym biegunka już dłuższy czas daje mu się we znaki i kuwetę kojarzy z dużą nieprzyjemnością i bólem. W takim przypadku może zacząć załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu w domu.

Takie sytuacje są już alarmujące dla nas, jako właścicieli i koniecznie należy to skonsultować ze specjalistą.

U kociąt i młodych kotów biegunka jest szczególnie niebezpieczna z uwagi na niedojrzałość atakowanego przez chorobę organizmu. W tym przypadku odwodnienie następuję dużo szybciej niż u kota dorosłego, bowiem już po kilku - kilkunastu godzinach od wystąpienia pierwszych objawów. Tutaj reakcja i konsultacja musi nastąpić natychmiastowo.

Małe kocię odwadnia się bardzo szybko, natomiast jednodniowa biegunka u dorosłego kota nie musi być powodem do paniki i strachu. Jednak należy być czujnym w każdym przypadku i jeżeli coś nas niepokoi udać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego w celu wykluczenia poważniejszych chorób i znalezienia przyczyny takich zaburzeń wypróżnień.

Jakie mogą być przyczyny występowania kociej biegunki?

Twój kot ma rozwolnienie a Ty zastanawiasz się dlaczego i skąd to się wzięło? Już spieszymy z odpowiedzią, jakie są najczęstsze źródła wystąpienia biegunki u kotów.

Infekcja wirusowa, zakażenie bakteryjne lub pasożytnicze

W pierwszej kolejności opiszemy o infekcji wirusowej, zakażeniu bakteryjnym lub pasożytniczym. Tego typu zakażenie może być wynikiem spożycia zainfekowanego posiłku lub też wypicia wody po zwierzaku, który już jest chory. Może również wystąpić podczas bezpośredniego kontaktu z chorym osobnikiem w efekcie czego następuje zarażenie patogenami lub pasożytami.

Jeżeli jesteśmy świadomi, że taka sytuacja miała miejsce a u naszego mruczka występuje biegunka, niezwłocznie należy się udać do weterynarza.

Zatrucie pokarmowe kota

Najczęściej pojawiającą się przyczyną wystąpienia biegunki głównie u kotów wychodzących jest zatrucie pokarmowe. Pojawia się w momencie, gdy kot na dworze spożyje znalezione odpadki lub jak zdarzy się, że kot upoluje mysz, która wcześniej pożywiła się trutką. Jednak nawet u kotów domowych tego typu schorzenie może wystąpić. Przez naszą nieuwagę kot dostanie nieświeży pokarm lub dorwie się do trującego jedzenia. Dlatego w momencie wypuszczania swojego kociaka na dwór lub na spacerze, my jako właściciele, powinniśmy zwracać szczególną uwagę czym interesuje się nasz mruczek.

Niektóre rośliny są trujące dla zwierząt. W domu również należy odpowiednio dopasować sobie ozdoby w formie kwiatów, aby przez przypadek nasz kociak nie zatruł.

O trujących roślinach doniczkowych dla kota pisaliśmy w tym artykule.

Alergia pokarmowa i zmiana karmy

Może się tak zdarzyć, że trafi nam się kociak alergik, uczulony na jakiś składnik pożywienia. Jeżeli nie będziemy mieli takiej informacji na co jest uczulony i wystąpi reakcja jaką zazwyczaj jest biegunka, ciężko nam będzie wyróżnić czynnik alergizujący.

Chyba, że akurat została wprowadzona nowa karma, to sprawa jest jasne. Jeżeli jednak nie, to po konsultacji z weterynarzem najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie diety eliminującej i podczas tego procesu znaleźć substancję, składnik, który mógł zaszkodzić kotu.

Kiedy uda nam się dotrzeć do alergenu, należy dobrze o tym pamiętać i nie narażać w przyszłości naszego mruczka na rewolucje żołądkowe.

Biegunka objawem stresu

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się dostać biegunkę przed mocno stresującą sytuacją? Załatwienie bardzo istotnej sprawy, rozmowa o pracę? Myślę, że nie jeden z nas czegoś takiego doświadczył.

Sprawy psychiczne mają ogromne znaczenie na zdrowie nie tylko u ludzi ale również w przypadku zwierząt. Wbrew pozorom, koty to mocno wrażliwe zwierzęta i są podatne na wszelkiego rodzaju sytuacje stresowe, które mogą wywołać biegunkę. Eliminacja takich sytuacji na pewno przyczyni się do pozbycia się wszelkich dolegliwości.

Połknięcie ciała obcego

Młode kocię, podobnie jak malutkie dziecko, jest ciekawe świata, nowych przedmiotów i może się zdarzyć, że połknie jakiś mały przedmiot, element zabawki. Sytuacja bywa bardzo niebezpieczna nawet dla życia zwierzaka. W przypadku, gdy połknięty przedmiot całkowicie zablokuje przepustowość układu pokarmowego może to wywołać biegunkę lub odruchy wymiotne.

Wszelkiego rodzaju zmiany w obrębie pyszczka, np. ślinotok, lub wydzielanie piany powinniśmy jak najszybciej skonsultować z weterynarzem.

Zapalenie jelit i inne choroby

W najgorszej sytuacji, w której jednym z objawów jest biegunka, przyczyną są bardzo poważne choroby. W bardzo ciężkich przypadkach wiąże się to z niewydolnością organów wewnętrznych u kota, z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Najczęściej wywołują biegunkę, kolejno zapalenie jelit lub żołądka ale także choroby nowotworowe.

Zatrucie pokarmowe u kota trujące rośliny

Jak mogę pomóc mojemu kotu w czasie biegunki?

1. Domowe sposoby.

Na samym początku, głównie u dorosłych kotów, sprawdzą się domowe sposoby leczenia biegunki. Jeżeli przyczyną jest zatrucie pokarmowe, kociak powinien sobie z tym bardzo szybko poradzić, gdzie podczas oddawania kału będzie usuwał szkodliwe substancje.

Obserwuj swojego mruczka, jeżeli nie występują inne objawy takie jak zmiany w zachowaniu, kolorze śluzówek czy krew w kale.

Warto pomyśleć o aspekcie odwodnienia się kota w czasie przebiegu biegunki. Rozstaw więc w domu więcej miseczek z wodą w różnych miejscach, nawet tych, które kociak wybiera właśnie w czasie choroby. A nuż zachęci to kota do napicia się i uniknięcia odwodnienia się. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można zastosować ludzki sposób na biegunkę i podać węgiel aktywny.

Warto zadbać również o spokój dla kociaka. My, jako ludzie, wiem jak wycieńczający potrafi być przebieg choroby. Można również zastosować krótką głodówkę, aby kociak samoczynnie oczyścił się z substancji szkodliwych. Oczywiście w dalszym ciągu przypominamy o obserwacji pupila.

2. Sposoby farmakologiczne

Może się tak zdarzyć, że domowe sposoby nie zadziałają. Biegunka wydłuża się, więc pilnie umawiamy się do lekarza weterynarii. Nie ma co zwlekać, koty należy do tych zwierząt „niepijących” więc o odwodnienie nie trudno. Im dłużej nasz mruczek będzie przechodził biegunkę, tym będzie słabszy i ciężej go będzie z tego wyciągnąć.

Lekarz weterynarii przebada naszego kota wzdłuż i wszerz. Począwszy od wywiadu, obejrzenia kota, zbadania palpacyjnego, przez badanie krwi, badanie USG i w razie potrzeby RTG. Pozwoli mu to wszystko na postawienie prawidłowej diagnozy i znalezieniu przyczyny choroby Waszego kota a co za tym idzie? Wdrożenia odpowiedniego, celowanego leczenia.

Oprócz wzmacniającej kroplówki na miejscu i specjalistycznych leków, weterynarz może zalecić podawanie suplementów, które przyniosą szybką ulgę w biegunce. Wyregulują pracę przewodu pokarmowego oraz zredukuje stany zapalne powstałe w przewodzie pokarmowym. Wszystko będzie zależało od tego w jakim stanie w danym momencie jest kociak.

W naszej ofercie znajdziesz skuteczny preparat przeciwbiegunkowy dla kota w formie kropli podawanych doustnie, do karmy lub do wody.

Biegunka u kota a wizyta u weterynarza

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – biegunka minęła i co dalej?

Nasz kociak wydobrzał, biegunki już nie ma, wszystko szczęśliwie się skończyło. Warto w tym momencie skupić się na tym, jak pomóc kotu odzyskać siły.

Najlepszym sposobem będzie zastosowanie wysokiej jakości, lekkostrawnej diety. Należy również przypomnieć sobie, w którym momencie wystąpiła biegunka u naszego kota, czy nie było to po nagłej zmianie karmy lub podaniu mokrej. Nie powielajmy tego błędu i tej właśnie karmy mokrej nie podawajmy już a podczas zmiany karmy wykonajmy to bardzo stopniowo, nawet rozłóżmy na 2-3 tygodnie.

Kiedy zdarza się choroba, w tym wypadku biegunka u naszego kociaka, Wy, jako opiekunowie bardzo się niepokoicie. Wcale się nie dziwimy! Wszelkiego rodzaju pogorszenie zdrowia i samopoczucia naszego zwierzaka odbija się na nastroju właściciela. Aby dobrze zadbać o ogólną odporność organizmu , krótko po zakończeniu się choroby warto podać suplementy wspierające prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów.

Wzmocni to naszego kociaka i uodporni na zachorowania w przyszłości.

Po multiwitaminę dla kota kliknij tu.

Krótkie podsumowanie tematu biegunki

Pewne jest, że ze względu na to, że koty chodzą własnymi ścieżkami, często sięgają po niedozwolone rzeczy, biegunka u ich to dosyć częsta przypadłość. Przebieg leczenia kociej biegunki zależy przede wszystkim od jej przyczyny.

W pierwszej kolejności należy ustalić podłoże rozwolnienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.

W kolejnym etapie wprowadzić trzeba zapobiegawczo suplementy i odpowiednią, lekkostrawną dietę oraz stały dostęp do wody w celu uniknięcia odwodnienia.

Jeżeli jednak biegunka trwa dłużej niż dobę natychmiastowo należy udać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań, znalezienia przyczyny oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Autor

Aleksandra Solecka

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel