Bezpieczny dom dla kota. Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

2021-03-01
Bezpieczny dom dla kota. Jak zorganizować przestrzeń bezpieczną dla kota?

Niebawem kot pojawi się w domu? Zanim to nastąpi, warto zastanowić się czy przestrzeń mieszkalna jest dla niego atrakcyjna i bezpieczna. Mimo, że nasz dom może wydawać nam się przytulny i bezpieczny, dla naszego kota już niekoniecznie. Ciekawska natura kotów sprawia, że dom może okazać się miejscem pełnym zagrożeń. O czym warto pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu kotu w domu? Podpowiadamy, jak należy zaaranżować przestrzeń, aby zwierzak poczuł się dobrze w nowym domu.

Bezpieczny dom dla kota

Każdy przyszły lub obecny opiekun kota wie, że konieczne jest dostosowanie ludzkiej przestrzeni, aby stworzyć bezpieczny dom dla kota. Dzięki temu nasz koci towarzysz będzie mógł czuć się w niej komfortowo. Koty to niezwykle ciekawskie i pomysłowe stworzenia. Potrafią zaskoczyć swoich opiekunów nawet po wielu latach. Prawdziwym wyzwaniem są jednak kocięta - ich wyobraźnia naprawdę nie zna granic. Warto więc zadbać, by przestrzeń mieszkalna dla kotów była bezpieczna, a jednocześnie atrakcyjna i dopasowana do ich potrzeb. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować bezpieczny dom na kota.

Jak przygotować bezpieczny dom na kota

Zastanawiasz się jak przygotować bezpieczny dom na kota? Zwykle pamiętamy o kluczowych kwestiach, takich jak legowisko, drapak, kuweta, miski na jedzenie i wodę. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie naszego mruczka. Kocia natura polega na eksploracji. Stąd możemy mieć pewność, że nasz kociak czy dorosły kot będzie eksplorować wszystkie te miejsca, które są dla niego atrakcyjne, mimo, że nieraz zakazane.

Balkon i okna

Brak odpowiednich zabezpieczeń w kocich domach niestety często kończy się tragicznie. Kluczową kwestią w domu, w którym mieszka kot jest zabezpieczenie okien i balkonu. I choć nieraz mówi się o kocie “spadającym na cztery łapy” - nie dotyczy to upadków z wysokości! W rzeczywistości kot może ulec poważnym stłuczeniom, ciężkim obrażeniom wewnętrznym albo nawet śmierci. Dużym zagrożeniem dla kota są także niezabezpieczone uchylne okna, w których kot może się zaklinować. Nie wspominając już o otwartych na oścież oknach, które mogą kota przytrzasnąć w razie przeciągu lub strącić z parapetu. Miejmy na uwadze fakt, że kot to myśliwy, któremu instynkt nakazuje polowanie, nawet jeśli wiąże się ze skokiem za przelatującym owadem czy ptakiem. Stąd tak ważne jest zabezpieczenie zarówno balkonu jak i okien. Jest cały szereg rozwiązań, począwszy od kratek zabezpieczających okna, po siatki do okien i na balkony. czy wytrzymałe moskitiery.

Zabawki dla kota

Nie wszystkie zabawki, pozornie dedykowane dla kotów, nadają się dla nich. Choć są wizualnie atrakcyjne i dla nas i dla naszego kota, mogą być naprawdę niebezpieczne. Długie sznurki czy wstążki, szeleszczące folie, kolorowe piórka, pluszaki wypełnione kuleczkami stanowią zagrożenie dla mruczka bawiącego się bez naszej kontroli. Nie zostawiajmy kota samego z takimi zabawkami, ponieważ pod naszą nieobecność może dojść do połknięcia folii, zaplątania się w sznurki lub wstążki. Tego typu zabawki powinny być przeznaczone do zabawy wyłącznie w naszej obecności i pod naszą kontrolą, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji.

Rośliny

Tak się składa, że gros popularnych kwiatów doniczkowych w naszych domach, jest dla kotów trująca. Mimo, że panuje przekonanie, że koty nie jedzą tego, co może im zaszkodzić, pamiętajmy, że dotyczy to raczej kotów dziko żyjących, a nie domowych mruczków. Niestety, z objawami zatruć często trafiają do weterynarza zwierzęta, które skonsumowały trującą roślinę. Zatem przyjmując futrzaka pod swój dach, schowajmy lub całkowicie wyeliminujmy rośliny, które są trujące. Choć koty są obligatoryjnymi mięsożercami, lubią nieraz podgryzać kwiatki w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego. Zapewnijmy swobodny dostęp wyłącznie do bezpiecznych roślin, które nie stanowią zagrożenia. Więcej o trujących roślinach dowiesz się z tego artykułu.

Wybieg dla kota

Kot, przebywając na niewielkiej powierzchni, szybko się nudzi, stąd pojawiające się nieraz niebanalne pomysły na kocie psoty. Aby zminimalizować obecność kota w niepożądanych miejscach, warto zaaranżować przestrzeń, aby odwrócić uwagę od tych punktów. Stwórzmy kotu wybieg wykorzystując sufit, wielopiętrowe drapaki, półki na ścianach, przejścia, podesty, paliki, drabinki, schodki, tunele, hamaki i inne. Na końcu trasy, np. na szafie powinien się znaleźć domek lub legowisko, by kot mógł sobie wypocząć z dala od ludzi i innych zwierząt. Taka “kotostrada” zaspokaja kocie potrzeby eksploracji, umożliwia obserwację świata z góry, ale też zapewnia bezpieczną kryjówkę. Pamiętajmy jednak, aby z półek pościągać wazony, ramki, świeczniki i inne tego typu dekoracje.

Kuweta

Wybór miejsca, gdzie stanie kuweta dla naszego kota nie może być przypadkowy i podyktowany tylko względami estetycznymi. Powinniśmy uwzględnić kilka ważnych kwestii w kontekście kuwety, która:

  • musi być stale w zasięgu kota,
  • musi znajdować się w ustronnym miejscu (z pewnością nie w przejściu),
  • powinna być umieszczona z dala od hałaśliwych urządzeń (pralka, zmywarka),
  • powinna być z dala od jedzenia,
  • w przypadku domów kilkupoziomowych, na każdej kondygnacji powinna znajdować się kocia kuweta,
  • powinna być opróżniana co najmniej dwa razy dziennie z odchodów oraz zbrylonych części,
  • dokładnie myta raz na 7-10 dni.

Do mycia kociej kuwety warto używać gąbki i – najlepiej bezzapachowego – płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia kuwet. Nie korzystajmy z detergentów z chlorem, ponieważ koty nie lubią tego zapachu. Ryzykowne są także wszelkiego rodzaju aromaty cytrusowe, które mogą skutecznie zniechęcić mruczka do korzystanie z kuwety…

Szpary, szczeliny, dziury i otwory

Warto pamiętać, że koty, zwłaszcza kociaki, potrafią zaklinować się w małych, wąskich przestrzeniach. Taka potrzeba ucieczki i schowania się dotyczy szczególnie kotów słabo zsocjalizowanych, lękliwych, nieśmiałych lub tych, które doświadczyły przemocy ze strony człowieka. Dlatego, zanim przyjmiemy małego kociaka lub dorosłego kota, sprawdźmy nasz dom pod kątem niebezpiecznych szczelin, dziur i otworów.

Legowisko dla kota

Poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla kota, aby czuł się komfortowo w nowym domu. Zapewnijmy mu przyjazne otoczenie i wygodne legowisko, najlepiej w formie budki, w której będzie mógł się schronić. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się wszelkie kartony i pudełka z powycinanymi otworami, przez które można obserwować swoje terytorium. Warto też ustawić transporter mruczka w stale dostępnym miejscu – dzięki temu nie będzie kojarzył się wyłącznie ze stresem związanym z pójściem do weterynarza. Na kocich legowiskach zostawmy nieraz przysmaczki, aby jeszcze milej kojarzyły się te miejsca.

Drapak dla kota

Mając w domu kota warto kupić drapak dla kota. Drapak to dla kota miejsce nie tylko zabawy, ale także wypoczynku. Umożliwia mu ostrzenie pazurów, a także obserwację świata z góry. Warto wybrać taki z zabawkami i budką, która zapewni schronienie. Dzięki drapakowi możemy zapewnić mruczkowi atrakcje, a jednocześnie chronić swoje meble. Pamiętajmy, że koty drapią trzy rodzaje powierzchni: pionowe, poziome i skośne, dlatego takie drapaki powinny znaleźć się w naszym domu. Należy dopasować do wielkości zwierzęcia, a następnie solidnie przymocować w łatwo dostępnych miejscach, najlepiej w ciągach komunikacyjnych, z kolei drapaki drzewka powinny dawać możliwość obserwacji otoczenia.

Kot w domu? Bezpieczeństwo to podstawa!

Stworzenie bezpiecznego domu dla kota wymaga wzięcia pod uwagę wielu elementów. Podstawą jest zrozumienie kocich potrzeb i instynktów oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni do ich realizacji. Jedynie mając na uwadze kocią naturę drapieżnika, łowcy, czyściocha, ceniącego swoją prywatność osobnika jesteśmy w stanie stworzyć bezpieczny dom dla kota.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel