Berneński pies pasterski. Wszystko co musisz o nim wiedzieć.

2023-10-29
Berneński pies pasterski. Wszystko co musisz o nim wiedzieć.

Planujesz kupno bądź adopcję psiaka? Chcesz, żeby był dużym misiem do przytulania? Był łagodny, kochany i oddany Tobie i Twojej rodzinie? Berneński pies pasterski
to strzał w dziesiątkę. Berneńczyki to bardzo łagodne i ułożone psy. Wiadomo, szczenięta tej rasy, jak na młodego psa przystało, są bardziej porywcze, potrafią ciągnąć na spacerach, jednak z wiekiem ich usposobienie łagodnieje i stają się bardzie stateczne.

W dalszej części artykułu przybliżymy bardziej szczegółowe informacje dotyczące rasy, aby ułatwić Wam decyzje związaną z wyborem pupila na swojego towarzysza.

Na początek – krótka historia rasy.   

Historia tej rasy jest długa i bogata a jej korzenie rozpoczynają się w Szwajcarii. Berneńczyki służyły niegdyś jako wszechstronne psy rolnicze. Pierwsze informacje o rasie są nawet z przed 2000 lat a wtedy psy pomagały Rzymianom w rolnictwie i pracach z tym związanych.

Berneńskie psy pasterskie służyły jako psy pasterzy, ciągnące wozy z mlekiem do miejscowych mleczarni. Zasłynął jako niezwykle silny pies pociągowy, niezastąpiony towarzysz rodziny oraz bardzo skuteczny stróż. Przyniosło mu to bardzo wielkie uznanie i szacunek wśród tamtejszej społeczności.

W czasie swojej świetności berneńczyki były najczęściej kojarzone z krajobrazem wiejskim, jednak z czasem ich popularność malała a samej rasie zaczęło grozić wyginięcie. Znalazło się na szczęście grono miłośników berneńskich psów pasterskich i dzięki nim rasę udało się odratować, a obecnie można powiedzieć, że jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ras psów na całym świecie.

Charakterystyka rasy

Berneński pies pasterski jest jedną z większych ras psów. Dorosłe samice osiągają ok. 60-65cm wzrostu i 40-45kg masy ciała. Samce natomiast dorastają do 70cm i osiągają nawet 60kg. Berneńczyki posiadają w swoim umaszczeniu trzy odcienie. Podstawową jest kruczoczarna, której jest najwięcej na ich ciele, do tego posiadają białe znaczenia na głowie, podgardlu, klatce piersiowe, ogonie i łapach oraz brązowo-czerwone znaczenie nad oczami, na policzkach, kończynach i klatce piersiowej. Są psami o długiej, falowanej oraz błyszczącej sierści.

Cechą charakterystyczną tych psów jest wysoka inteligencja oraz zdolność do nauki. Z reguły są psami chętnie słuchającymi i spełniającymi polecenia, co wspomaga tresurę. Należy pamiętać, że fakt, że są takimi dużymi przytulankami nie zwalnia nas z konsekwencji podczas wychowania berneńczyka. Wymagają odpowiedniej socjalizacji, by wyrosnąć na zrównoważonego psiaka.

Są znane i bardzo cenione za swoje łagodne i przyjazne usposobienie. W naturze mają bycie bardzo społecznymi, cieszy ich towarzystwo ludzi a co ważne – świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. Jest doskonałym przyjacielem rodziny i nadaje się na psa rodzinnego, gdyż w domu jest towarzyski i kocha spędzać czas ze swoimi najbliższymi.

Jeżeli potrzebujesz bardzo wiernego psiaka, który mocno się przywiązuje, to berneńczyk jest idealnym wyborem. Jeżeli raz już się przywiąże do człowieka, utrzymuje tę więź przez całe swoje psie życie. Są psami bardzo oddanymi, nawiązującymi silnie emocjonalną więź ze swoją rodziną.

Pomimo swojej wielkości i masywnej sylwetki, berneńczyki to bardzo delikatne i przyjazne zwierzęta. Posiadają ogrom cierpliwości i łagodny temperament, dlatego bardzo często są wybierane do domów, gdzie są mniejsze dzieci i do takich też domów się nadają.

Oczywiście nie można pominąć osobniczych cech charakteru. Jak każdy pies, tak i berneńczyk będzie miał swoją unikalną osobowość. Będzie on potrzebował odpowiedniej socjalizacji już od szczenięcych lat, prawidłowego szkolenia i jeszcze więcej miłości ze strony właścicieli aby być najszczęśliwszym psiakiem i towarzyszem rodziny na świecie.

Jak to jest ze zdrowiem Berneńskiego psa pasterskiego?

Niestety ze względu na swoją masywną budowę ciała, berneńczyk narażony jest na różnego rodzaju choroby stawów jak np. dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych. Są to poważne dolegliwości, które mocno wpływają na jakość życia psa. Jednak regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym, niedopuszczenie do nadwagi psa oraz dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną pomogą zapobiec tych chorobom.

Berneńskie psy pasterskie mają również predyspozycje do chorób nowotworowych. Ważnym aspektem jest wczesne wykrycie nowotworu i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego jak już wyżej wspomniano, regularne wizyty i przeprowadzanie badań profilaktycznych jest bardzo ważnym aspektem jeżeli jesteśmy posiadaczami psa tej rasy.

Utrzymanie tak długiej sierści w dobrej formie to także ważna sprawa, by zapobiec pojawianiu i rozwijaniu się pasożytów. Nieodpowiednio pielęgnowana długa sierść berneńczyków i pojawiające się w niej pasożyty będą prowadziły do wystąpienia problemów skórnych. Ważne w tej kwestii jest regularne szczotkowanie i kontrolowanie stanu skóry, aby utrzymać zdrowie skóry i sierści naszego pupila. Można zastosować dedykowaną dla skóry i sierści suplementację.

Oczywiście, bardzo ważnym aspektem jest utrzymanie zbilansowanej diety, bo tego wymagają wszystkie psy. Regularne ćwiczenia, zdrowy styl życia, kontrole weterynaryjne oraz jak najwięcej miłości i troski ze strony właściciela zapewnią naszemu czworonożnemu przyjacielowi szczęśliwe życie.

Jak wszystkie duże rasy tak i berneńskie psy pasterskie zazwyczaj szybciej się starzeją i krócej żyją. Średnia wieku podaje, że berneńczyki żyją ok. 8 lat. Oczywiście zdarzają się przypadki, której żyją 5-6 lat ale i takie, które osiągają sędziwy wiek, np. 13lat. Podatność na choroby stawów i nowotworowe niestety nie wspomagają w wydłużeniu życia tej rasie.

Jaka jest cena berneńczyka?

W Polsce Berneński pies pasterski to bardzo popularna rasa, więc nie będzie trudno znaleźć ofertę kupna szczeniaka.

Cena psiaka z rodowodem waha się między 2000 a 4000 zł. Uzależnione jest to od kilku czynników, m.in.:

  • Płci
  • Wieku
  • Renomy hodowli, z której pochodzi szczeniak
  • Od tego, czy hodowla jest w 100% wolna od chorób
  • Predyspozycji do otrzymania miana psa hodowlanego.

Dla kogo berneńczyk będzie odpowiedni?

Psy rasy berneński pies pasterski będą idealnie nadawać się do domu, w którym będą pierwszym psem. Nie należą do trudnych w ułożeniu, jednak wymagane od właściciela jest spokój, zrównoważony charakter i jednocześnie konsekwencja. To duży pies, więc nie można dać sobie wejść na głowę.

Berneńczyki od wieków były psami stróżującymi i mają to w naturze, więc wpasują się w dużych rodzinach z dziećmi i do takich domów najczęściej zostają wybrane. Świetnie dogadują się z dziećmi i uwielbiają ich towarzystwo. Są wspaniałymi towarzyszami zabaw z dziećmi, jednak pod nadzorem dorosłych ze względu na swoje gabaryty.

Mimo swojego spokojnego usposobienia i braku skłonności do pogoni, nigdy nie można zostawić berneńczyka samego z dziećmi oraz pozwolić na samodzielne wyprowadzanie psa przez dzieci. Wbrew wszystkim opiniom to duże i silne zwierzę i nigdy nie wiemy co mu przyjdzie do głowy podczas zabawy czy spaceru, a dziecko nie utrzyma ciągnącego psa.

Berneńczyki doskonale dogadują się z innymi zwierzętami. Nie prowokują ich nawet zaczepiające je, zwłaszcza małe psiaki. Dobrze odnajdują się w domu, w którym są również koty. Są to psy bardzo uniwersalne. Nadają się do domów rodzinnych, jak również dla singli, którzy lubią długie spacery. Spacery, nie biegi, ze względu na swoje gabaryty i predyspozycje do problemów ze stawami.

Psy tej rasy na pewno lepiej odnajdą się w przestronnym mieszkaniu a najbardziej w domu z ogrodem, gdzie będą miały swobodę poruszania się. Dobrze również jakby nie pozostawał na dłużej sam, bardzo tęskni za właścicielem, cierpi z powodu lęku separacyjnego i może niestety zrobić szkody w domu, pogryźć, czy podrapać meble. Żywienie berneńczyka.

Chyba żaden właściciel berneńczyka nie będzie narzekał na apetyt swojego psa. Niestety ze względu na ograniczenia aktywności, skłonności do nadwagi i dobry apetyt możemy naszego psiaka doprowadzić do poważnych chorób. Zadaniem dla właścicieli i hodowców jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowej wagi, gdyż nadwaga i otyłość to dodatkowe obciążenie dla stawów.

Nie ma konkretnych zaleceń żywieniowych dla tej rasy psów. Są takie same jak dla innych ras, gdzie podstawą diety powinna być wysokiej jakości karma podawana w odpowiednich ilościach ze stałym dostępem do czystej wody.

Ze względu na gabaryty i zapotrzebowanie na energię berneńczyków, żywienie karmą mokrą czy BARF może być niestety dosyć kosztowne, natomiast wybór wysokiej jakości karmy suchej równie dobrze spełni oczekiwania i potrzeby naszego pupila. Psy tej rasy mogą mieć skłonność do skrętu żołądka, więc istotne jest podawanie posiłków nawet w 3 mniejszych porcjach i w jak największych odstępach czasu.

Aby wesprzeć naszego psiaka w profilaktyce chorób stawów, po konsultacji z lekarzem weterynarii, zalecamy suplementację oleju z łososia oraz preparatem wspierającym stawy.

Pielęgnacja.

Pielęgnacja berneńskich psów pasterskich ogólnie rzecz biorąc nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jednak ze względu na ich gabaryty wymaga logistycznego podejścia do sprawy i zaplanowania głównie kąpieli.

Wyczesywanie psów należy zaplanować sobie 2-3 razy w tygodniu a kąpiele na tyle często jak to konieczne. Uzależnione jest to od środowiska, w którym żyje psiak i jak bardzo lubi szaleć na spacerach podczas niepogody.

Jeżeli chodzi o kąpiel jest to naprawdę czasochłonny proces, ze względu na długość i gęstość włosa berneńczyka. Ułatwieniem będzie wyczesanie psa jeszcze przed kąpielą, w celu usunięcia starego podszerstka i ułatwienia nam rozczesywania po kąpieli. Do kąpieli najlepiej użyć szamponu do długiej i falowanej sierści oraz ułatwiającego rozczesywanie. Do tego celu można również użyć specjalistycznych odżywek. Kluczowe na koniec jest suszenie. Pod żadnym pozorem nie możemy zostawić psa do samowolnego wyschnięcia, ponieważ może to zająć nawet kilkanaście godzin. Wystarczy nasza suszarka, najlepiej ze zwiększoną mocą.

Czynność takie jak przycinanie pazurów, kontrola stanu uszu i oczu to standardowo jak u wszystkich ras psów. Nie ma jakiś szczególnych zaleceń. Warto też przyciąć raz na jakiś czas sierść zarastającą między pazurami na łapach, żeby nie robiły się kołtuny oraz nie sklejała się od zanieczyszczeń.

Berneński pies pasterski to bardzo piękna i dumna rasa psów. Świetnie sprawdzi się w domu z dziećmi jak i innymi zwierzętami. Nie jest bardzo wymagającym, pod względem doświadczenia w posiadaniu psa, zwierzakiem, więc nada się jako pierwszy pies w domu. W wychowaniu wymaga konsekwencji już od szczenięcych lat, ale jednocześnie spokoju i dużo miłości ze strony właściciela a odda to w postaci wspaniałego kompana i przyjaciela. Jeżeli odpowiednio dopilnujemy diety oraz zachowamy regularność w pielęgnacji będziemy mieli w domu wspaniałego i szczęśliwego pupila na kilka lat.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel