Adopcja psa ze schroniska - czy to dobry pomysł?
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile zwierząt przebywa w schroniskach w Polsce? Są to tak przerażające liczby, że pewnie mało kto uwierzy. Według raportu Głównego Lekarza Weterynarii za 2021 rok samych psów w schroniskach odnotowano 82 316…Najwięcej zwierząt do schronisk trafia w okresie wakacyjnym. Wówczas opiekunowie, chcąc wyjechać na wymarzone wakacje i nie mają co zrobić ze swoim przyjacielem (psiakiem ze schroniska albo psem z hodowli), a wybrali hotel nieprzychylny psom, albo oddają je, albo niestety psy zostają porzucone.Niestety większość z tych zwierząt spędza w schroniskach całe swoje życie. Nie zaznają nigdy czym jest rodzina, towarzystwo kochającego opiekuna, nie będą miały cieplutkiego, przytulnego, a przede wszystkim tylko własnego legowiska. Pełna przysmaków miseczka to też raczej marzenie. Zawsze gotowa ręka by przytulić i pogłaskać, to niestety również nie codzienność dla dorosłych psów ze schroniska.
Co to jest tak naprawdę adopcja?
Adopcja pochodzi od łacińskiego słowa adoptio co oznacza przysposobienie, usynowienie. Jest to forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, w tym przypadku zwierzaka, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Adopcja psa ze schroniska to uznanie go za członka rodziny. Głównym i nadrzędnym celem adopcji psa, niezależnie czy to kundelek czy rasowy pies z hodowli, jest dobro pupila. Adopcja zwierzęcia ze schroniska wiąże się niestety z pewnym ryzykiem. Niezależnie od wieku, pies ma za sobą jakąś przeszłość i pewne rzeczy wryły mu się już w życie. Jeżeli mamy świadomość, że praca z adopciakiem może nie należeć do najłatwiejszych i mamy na to czas i warunki, to jak najbardziej. Jednak, jeżeli nie jesteśmy co do tego przekonani, to warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Obecnie ludzie posiadają coraz większą świadomość na temat uczuć zwierząt - szczeniaków, kundelków, psów z hodowli rasowych, ich potrzeb oraz zachowań. Coraz więcej ludzi rozumie na czym polega problem samotnych psów i kotów w schroniskach i zdecyduje się na adopcję psa. Coraz częściej organizacje związane ze zwierzętami rozpowszechniają i propagują akcje pod hasłami „Nie kupuj, adoptuj”, „Pokochaj i przygarnij”. W związku z czym rośnie zainteresowanie przepełnionymi schroniskami w całej Polsce i decydujemy się zaadoptować nawet starszego psiaka, aby zapewnić mu godne życie, chociaż na starość.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
Jest to stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego, którego głównym celem jest działanie na rzecz humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami oraz zapewnienia im niezbędnych warunków bytowania. Towarzystwo aktualnie prowadzi 11 schronisk dla bezdomnych zwierząt. Inspektorzy TOZ przeprowadzają ok. 6tys interwencji rocznie, które mają na celu zapobiegać aktom okrucieństwa wobec zwierząt. TOZ jest stowarzyszony ze Światowym Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami oraz współpracuje z Królewskim Towarzystwem Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (RSPCA) z Wielkiej Brytanii.W ostatnich latach Towarzystwo realizuje swoje cele również poprzez propagowanie programu identyfikacji i rejestracji komputerowej zwierząt. Program ten polega na zaopatrzeniu psa, kota lub innego zwierzęcia w mikroprocesor z zakodowanym stałym numerem. W komputerowej bazie danych pod tym numerem zarejestrowane są wszystkie informacje dotyczące właściciela i jego zwierzaka. Straż miejska, schronisko, lecznice weterynaryjne i inspektorzy TOZ posiadają czytniki, które w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzaka, są w stanie bardzo szybko ustalić i znaleźć właściciela. Aktualnie rozpoczęto już w Polsce czipowanie adopcyjnych psów na koszt gmin.Więcej na temat czipowania i rejestracji zwierząt przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszychartykułów.
Pies rasowy z hodowli czy pies ze schroniska?
Wybierając psa z odpowiedzialnej hodowli, nie tylko zapewnia się szczenięciu troskliwy dom, ale również wspiera się etyczną hodowlę. Dobre hodowle gwarantują, że zwierzęta są zdrowe, dobrze zsocjalizowane i odchowane w warunkach zapewniających im optymalny rozwój. Hodowcy często zapewniają wsparcie i porady, co jest nieocenionym źródłem wiedzy dla właścicieli. Zakup psa z hodowli to nie tylko wybór konkretnego wyglądu czy cech charakteru, ale przede wszystkim świadoma decyzja o wprowadzeniu do domu zwierzęcia, którego historia jest znana od pierwszych dni życia. Jest to również sposób na uniknięcie problemów zdrowotnych i behawioralnych, które mogą wystąpić u psów o nieznanej przeszłości. Tym samym, zakup psa z hodowli może być równie odpowiedzialnym i świadomym wyborem, co adopcja dorosłego psa ze schroniska.
Schroniska, wszelkiego rodzaju azyle oraz ośrodki opieki nad zwierzętami są bardzo przepełnione oraz borykają się z problemami finansowymi. Oczywiście nie oznacza, że ktoś, kto decyduje się na psa i wybierze psa rasowego z pewnego źródła, jest gorszy od opiekuna psa schroniskowego. Wiadomo, że w schroniskach nie brakuje psów rasowych czy w typie danej rasy, jednak nie jest to większość schroniskowych klatek.
Rezygnacja z kupna rasowego psa nie spowoduje, że azyle dla zwierząt nagle opustoszeją. Aby nad tym zapanować, potrzebne jest obowiązkowe trwałe znakowanie psów z przypisaniem ich do właścicieli oraz rozpowszechnianie zabiegów kastracji i sterylizacji, przede wszystkich bezdomnych psów i kotów, by niekontrolowanie się one nie rozmnażały.
Adopcja – ważna decyzja
Dorosłe psy ze schroniska, wbrew pozorom, często nie należą do najłatwiejszych w wychowaniu. Ich przeszłość jest bardzo zróżnicowana. Tak więc kupno, czy adopcja przede wszystkim psa dorosłego powinna zostać poddana głębszej analizie i powinna zostać podjęta bardzo przemyślana decyzja. Posiadając małe dzieci w domu, trudno będzie im wytłumaczyć, że adopciak, a dla nich wymarzony piesek, nie lubi głaskania tu czy tam lub ciągnięcia za uszy, boi się hałasu, czy nagłego podejścia do siebie. Osobom dorosłym również czasem trudno zrozumieć, że pies ze schroniska nie obdarzy ich tak od razu falą miłości i zaufania, gdyż to wymaga czasu. Sporo z tych psów nie oczekuje i nie wymaga pieszczot i cieplutkiego miejsca na kanapie, ale cierpliwego i spokojnego podejścia do oswojenia siebie, czasem trwającego bardzo długo.
Tak więc, jeżeli nie jesteś w 100% przekonany, czy wziąć psa ze schroniska czy z hodowli, umów się na wizytę zapoznawczą w schronisku. Wyprowadź bezdomniaki na spacer. Porozmawiaj z doświadczonym wolontariuszem danej placówki lub trenerem psów, aby opowiedział Ci o zwierzętach ze schroniska. Podpytaj, czy znana jest przeszłość zwierzaka, jak się zachowuje w danych sytuacjach. Podejdź do danego psa czy kota ze spokojem, nie narzucaj się. Przez jedną chwilę nie wynagrodzimy mu wszystkich krzywd i czasu spędzonego w schroniskowej klatce. Pies lub kot, niezależnie czy wziąłeś go ze schroniska czy z hodowli, oczekuje spokoju, cierpliwości, dachu nad głową i pełnej miski. Na pieszczoty przyjdzie czas, prędzej czy później.
Najważniejsze w kwestii adopcji zwierzaka jest to, aby podjąć decyzję naprawdę przemyślaną, gdyż największą krzywdę jaką mu możemy zrobić to, po pewnym czasie, oddać go ponownie. Takie przypadki niestety również się zdarzają, gdyż opiekunowie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Okazuje się, że adopcyjny psiak jest bardziej wymagający niż przypuszczali i niestety się poddają.
Dlaczego warto pokochać zwierzaka ze schroniska?
Zatem dlaczego warto pokochać zwierzaka ze schroniska?
- Dajesz mu najcenniejszy dar – nowy dom
- Możesz nawet ochronić od śmierci spowodowanej chorobami wirusowymi lub ciężką depresją
- Po wypracowaniu zaufania otrzymasz codzienną dawkę miłości i szczęścia
- Dla adopciaka już na zawsze będziesz jego całym życiem i najlepszym przyjacielem
- Masz gwarancję, że zwierzak jest zaszczepiony i wykastrowany
- Od opiekunów i wolontariuszy placówki otrzymasz rzetelną wiedzę na temat stanu jego zdrowia, osobowości i temperamentu (przede wszystkim, kiedy zwierzak jest dorosły)
- Nie wspierasz nielegalnych hodowli i sprzedaży zwierząt
- Otrzymasz fachowe wsparcie w kwestii wyboru zwierzaka – pracownik/wolontariusz/opiekun pomoże Ci adoptować najbardziej pasującego do Twojego trybu życia adopciaka.
Jeżeli jednak nie możesz adoptować zwierzaka, bo po prostu nie masz na to warunków lub zwyczajnie Cię na to nie stać, a posiadasz ogrom zaangażowania i chęci niesienia pomocy możesz w inny sposób pomagać:
- Zapisz się jako wolontariusz do najbliższego Ci schroniska.
- Umów się i wyprowadź bezdomniaki na spacer.
- Angażuj się w akcje związane z adopcją.
- Promuj adopcję psa, gdzie się da.
- Raz na jakiś czas podaruj coś dla schroniska (co w danym momencie jest im potrzebne).
- Zachęcaj do tego członków swojej rodziny i najbliższych.
To nie tylko, ale aż tak wiele! Adoptując zwierzaka nie zmienisz całego świata, ale możesz zmienić cały świat temu zwierzakowi.
Pamiętajmy o jednej, najważniejszej i najistotniejszej sprawie. Psy, koty czy inne zwierzęta domowe to istoty żywe. Mają swoje potrzeby, uczucia, charakter, kierują nimi pewne instynkty. Każde z tych czworonogi jest unikatowe, wyjątkowe, z sercem przepełnionym miłością, gotowe dzielić się nią z każdym, kto tylko zechce zdecydować i zaakceptować adopcję psa ze schroniska. Zastanówmy się zanim podarujemy zwierzaka komuś na prezent, który niestety nie zawsze jest trafnym prezentem. Pies czy kot to nie zabawka i ktoś kto staje się jego właścicielem ponosi wielką odpowiedzialność. Te „nietrafione” prezenty często zostają porzucone czy oddane do schroniska, stąd też problem przepełnionych schronisk. Tak więc, podejmujmy w tej kwestii bardzo, ale to bardzo przemyślane decyzje.
Autor:
Aleksandra Solecka