7 ras psów dla alergika

2021-02-11
7 ras psów dla alergika

Uczulenie na sierść psa jest bardzo częstą formą alergii. Niestety osoby, u których zdiagnozowano taką alergię, mimo ogromnych chęci, często rezygnują z posiadania zwierzaka. Są jednak rasy psów uważane za hipoalergiczne, dlatego często są polecane osobom, które mają uczulenie na psy. Czy są zatem takie psy, które rzeczywiście mogą być towarzyszami dla alergików? Jakie rasy psów będą najlepsze dla osoby, która ma alergię na sierść psa?

Pies hipoalergiczny - pies, który nie uczula

Coraz częściej mówi się o hipoalergicznych czworonogach, które wytwarzają znacznie mniej alergenów niż pozostałe psy. Taki pies hipoalergiczny teoretycznie nie wywołuje silnych reakcji u osób cierpiących na alergię. Wynika to z faktu, że albo nie ma sierści w ogóle, albo ma jedynie włos okrywowy, w związku z tym linieje w dużo mniejszym stopniu. Czy rzeczywiście istnieją nieuczulające psy?

Nieuczulające psy - czy takie psy istnieją?

Nieuczulające psy istnieją tylko w teorii. Badania wykazują, że to nie sierść, tylko martwy naskórek gubiony wraz z sierścią może wywoływać reakcję alergiczną. Alergenem, czyli substancją wywołującą objawy alergiczne jest białko, znajdujące się w naskórku, ale także w pocie, łoju, moczu oraz ślinie czworonogów. Prawdą jest, że nie ma takiej rasy psów, która będzie całkowicie bezpieczna dla alergika, ponieważ nie ma zwierzęcia, który by nie wytwarzał potencjalnych alergenów. Są jednak takie psy, które mniej linieją (a tym samym gubią mniej martwego naskórka), dlatego w znacznie mniejszym stopniu mogą uczulać. Stąd mówi się, że niektóre psy z włosami wydają się bardziej odpowiednie dla osób cierpiących na alergię.

Psy z włosami - alternatywa dla alergika?

Wyjaśnijmy jednak, że tak naprawdę nie istnieją psy psy z włosami zamiast sierści. Włosem nazywamy jedynie element sierści czworonoga, ponieważ sierść składa się z włosa okrywowego znajdującego się z zewnątrz oraz z podszerstka, czyli warstwy znajdującej się blisko skóry, która pełni funkcję izolacyjną i ochronną. Większość psów posiada taką dwuwarstwową szatę, ale wyróżniamy także "psy z włosami", czyli psy z włosem okrywowym, bez podszerstka. Takie rasy psów dla alergików mogą być alternatywą do rozważenia.

Rasy psów dla alergików

Jak wiemy, za reakcje alergiczne (od kichania, swędzenia oczu, skóry, wysypki aż po duszności i możliwy wstrząs anafilaktyczny) odpowiadają przede wszystkim złuszczający się naskórek oraz ślina zwierzęcia. U psów z włosem obserwuje się mniejszą ilość łuszczącego się naskórka, dlatego objawy alergii mogą być mniej dokuczliwe. Jakie rasy psów dla alergików będą dobrym wyborem? Poznaj 7 ras psów, które są najlepszymi towarzyszami dla alergików.

1. Maltańczyk

Maltańczyk to pies, który posiada jednowarstwową szatę, składającą się wyłącznie z włosa okrywowego. Jest on śnieżnobiały, gęsty, jedwabisty, bardzo długi, całkowicie prosty i rośnie przez całe życie. Czworonogi te praktycznie w ogóle nie linieją, jednak wymagają dużo uwagi i regularnej pielęgnacji opartej na systematycznym kąpaniu, czesaniu, nakładaniu specjalnych preparatów i odżywek. Ułatwieniem codziennej pielęgnacji może być skracanie futra poprzez regularne strzyżenie co 3-4 miesiące. Ze względu na brak podszerstka oraz miękki, jedwabisty włos, maltańczyk uważany jest za psa nie uczulającego.

2. Nagi pies peruwiański

Nagi pies peruwiański występuje zarówno w wersji owłosionej, jak i tej pozbawionej sierści. Psy tej rasy mogą mieć trochę włosów na głowie, łapach bądź na końcu ogona, ale mogą być również całkowicie nagie. Rasa występuje w trzech rozmiarach: małej, średniej oraz dużej. Ich waga waha się od 9 kg, nawet do 55 kg. Skóra tych psów może mieć umaszczenie czarne, czekoladowe, szare, łaciate oraz płowe. Nagi pies peruwiański pozbawiony sierści wymaga specjalnej ochrony skóry zarówno zimą, jak i latem. W chłodniejsze dni należy chronić go przed zimnem i zadbać o ciepłą odzież, a latem skórę pupila należy smarować kremem z filtrem UV. Skóra tych psów ma tendencje do łuszczenia, zatem właściciel musi zadbać o jej dobre nawilżenie stosując kremy nawilżające. Mimo, że nagi pies peruwiański nie gubi sierści, potencjalne alergeny występują w naskórku psa, których można jednak łatwo i szybko pozbyć się kąpiąc naszego czworonoga.

3. West highland terrier

West highland terrier, nazywany także westie to typowy energiczny terier, z silnym instynktem myśliwskim (pierwotnie służył do polowania na szczury i lisy). Psy te cechują się czysto białym umaszczeniem i gubieniem sierści w nieznacznym stopniu. Należy pamiętać, że podobnie jak maltańczyki, sierść west highland terierra wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Zaleca się codzienne szczotkowanie sierści, aby uniknąć tworzenia się kołtunów. Poza tym, psy te wymagają regularnego strzyżenia i trymowania, czyli usuwania martwego włosa.

4. Yorkshire terrier

Jak na teriera przystało yorkshire terrier uwielbia tropić i węszyć. Mimo niewielkich rozmiarów (waży zaledwie 2-3 kg) i bardzo delikatnej budowy to bardzo energiczny i inteligentny pies. Czworonogi te mają piękną, długą i delikatną sierść, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji, opartej na częstych kąpielach (co tydzień) i codziennym czesaniu. Właściwa pielęgnacja yorków wymaga sporej wprawy i doświadczenia, dlatego często odbywa się u specjalisty. Warto do takich zabiegów przyzwyczajać psa już od szczenięcia. Yorkshire terrier ma jedynie okrywę włosową, która rośnie przez całe życie, natomiast pozbawiony jest podszerstka, dlatego wydaje się być dobrym wyborem dla alergika.

5. Shih tzu

Shih tzu to bardzo popularna rasa niewielkich rozmiarów (osiąga wagę do 8 kg). Psy tej rasy cechują się niespożytą energią i chęcią do zabawy. Shih tzu to idealny pies dla alergika, ponieważ włosy wypadają w małych ilościach. Pamiętajmy jednak, że każda rasa długowłosa wymaga starannej pielęgnacji. Shih tzu należy strzyc co kilka miesięcy, a także codziennie szczotkować, ponieważ jego włosy potrafią się dość mocno kołtunić. W związku ze specyficzną budową anatomiczną (krótki pysk) są bardziej narażone na choroby związane z narządem wzroku, czy też oddychaniem.

6. Pudel

Pudle należą do jednych z najbardziej inteligentnych i podatnych na naukę psów. Początkowo hodowane były głównie do celów myśliwskich, dzisiaj to doskonałe psy rodzinne, z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim. Wyróżniamy pudle duże, średnie, miniaturowe i toy. W zależności od rozmiaru pudel może ważyć od 2 kg (toy) do nawet 30 kg (duży). Posiada on bardzo gęstą oraz bujną sierść, której nie gubi, a która u wielu osób nadwrażliwych często nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Trzeba jednak pamiętać, że to dość wymagająca rasa, która potrzebuje regularnej pielęgnacji. Konieczne jest systematyczne strzyżenie i czesanie, ponieważ zbyt długa sierść może się prędko zmienić w trudne do rozczesania kołtuny.

7. Bichon frise

Jeżeli rozważamy psa dla alergika, warto zastanowić się nad bichon frise. Wbrew pozorom, uznawany jest za jednego z najmniej liniejących psów. Bichon frise powstał z połączenia pudla, maltańczyka i barbeta. To bardzo łagodne, czułe, oddane, posłuszne i chętne do zabawy czworonogi, o łagodnej naturze. Jest więc dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Jego szata to włos okrywowy poskręcany w drobne loczki i brak podszerstka, co sprawia, że linienie u tej rasy jest bardzo niewielkie. Włosy bichona rosną przez całe życie, dlatego wymagają regularnego strzyżenia (raz na 2-3 miesiące), a także regularnego wyczesywania.

Idealny pies dla osoby z alergią

Powyższa lista przedstawia najpopularniejsze rasy psów, które najczęściej wybierane są przez osoby z alergią. Pamiętajmy jednak, że żaden pies nie jest w pełni „hipoalergiczny” i ciężko stwierdzić jaki jest idealny pies dla osoby z alergią. Każdy czworonóg wytwarza alergeny, jednak niektóre w mniejszym stopniu. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii, warto wybrać psa, którego szata jest pozbawiona podszerstka i przypomina ludzkie włosy. Zminimalizujemy uciążliwość objawów alergii, stosując się do poniższych zasad:

  • nie wpuszczajmy psa do sypialni i nie pozwalajmy na spanie w naszym łóżku,
  • używajmy oczyszczacza powietrza z filtrami wyłapującymi alergeny,
  • zrezygnujmy z dywanów z długim włosem,
  • wybierajmy meble pokryte skórą lub ekoskórą,
  • kąpmy psa od czasu do czasu, aby zredukować złuszczanie naskórka i gubienie podszerstka.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel