7 praktycznych wskazówek jak wybrać imię dla psa

2021-03-04
7 praktycznych wskazówek jak wybrać imię dla psa

Wybór imienia dla zwierzaka to niezwykle ważna i nieraz trudna decyzja. Znalezienie idealnego imienia, które będzie pasowało do naszego czworonoga nie jest wcale łatwym zadaniem. Istnieją jednak pewne wskazówki, którymi warto się kierować podczas wyboru imienia dla psa. Poznaj 10 praktycznych wskazówek i dowiedz się jak wybrać imię dla psa.

Imię dla psa

Imię dla psa lub szczeniaka to nie jest wcale sprawa prosta. Każdy bowiem chciałby, aby psie imię nie było banalne i zbyt popularne, a zarazem najlepiej określało indywidualny charakter naszego pupila. Ciężko wybrać takie, które będzie nie tylko się nam podobało, ale także dobrze brzmiało i pasowało do naszego pupila. Imię pupila świadczy o jego właścicielu, dlatego powinno być dobrane w sposób przemyślany i świadomy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając imię dla szczeniaka? Czym kierować się, przy wyborze imienia dla psa?

Jak wybrać imię dla szczeniaka?

Chcąc dobrać imię dla szczeniaka warto uwzględnić pewne kryteria. Kierując się poniższymi wytycznymi, łatwiej nam będzie wyłonić spośród różnych propozycji, tylko te, które są naprawdę godne uwagi. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie listy z pomysłami, a następnie drogą eliminacji wykluczanie tych, które nie spełniają naszych wymagań. Imię powinno być jednogłośnie wybrane przez wszystkich domowników. Co więcej, jeżeli w rodzinie jest dziecko, imię dla czworonoga powinno być łatwe do wymówienia przez naszą pociechę. Jakie zatem wymagania powinno spełniać dobre imię dla psa?

1. Krótkie i dźwięczne imię

Imię dla psa powinno być przede wszystkim krótkie. Idealnie, jeżeli składa się z maksymalnie dwóch sylab. Powinno być także proste do wymówienia, które ułatwi codzienną komunikację z naszym zwierzakiem. Nam ułatwi wymawianie, a nasz pupil nie będzie miał wątpliwości, że o niego chodzi. Często długie i trudne imiona, z czasem i tak ewoluują w krótsze pseudonimy. Dlatego lepiej od początku zdecydować się na to właściwe. Psy najlepiej reagują na krótkie i dźwięczne imiona, które zawierają głoskę dźwięczną - samogłoski (a, e, i, o, u, y) oraz głoski: [b], [d], [dz], [dź], [dż], [g], [j], [l,] [ł], [m], [n], [ń], [r], [w], [z], [ź], [ż].

2. Imię dla psa nie powinno przypominać komendy

Przy wyborze imienia pamiętajmy, aby imię nie kojarzyło się psu z jakąkolwiek komendą. Dlatego już teraz na etapie wymyślania imienia, zastanówmy się jakich komend w przyszłości będziemy chcieli nauczyć naszego psa. Pamiętajmy, że psy nie są w stanie rozróżnić słów, które brzmią w podobny sposób i są zbliżonej długości. Dlatego unikajmy imion typu “Zbój”, jeżeli chcemy psa nauczyć komendy “Stój”, podobnie imię “Szadź” za bardzo przypomina “Siad” lub “Yoga”, “Logan”, Toga” i komenda “Noga”.

3. Oryginalne imię

Wybierając imię dla szczeniaka warto puścić wodze fantazji i wykazać się kreatywnością. Zwróćmy jednak uwagę, by imię kojarzyło się pozytywnie i niewulgarne. Postarajmy się, aby było oryginalne i unikalne. Unikajmy popularnych imion takich jak Ares, Max, Rex czy Sonia i Tosia. W innym wypadku istnieje ryzyko, że inni opiekunowie psów nieświadomie mogą przywołać do siebie również naszego pupila.

4. Unikajmy imion, które mogą być obraźliwe

Mimo, że istnieje pełna dowolność w wyborze imienia dla psa, używanie niektórych imion może spotkać się z negatywną reakcją otoczenia. Do takich zdecydowanie należą słowa wulgarne i obraźliwe (także w innym języku). Lepiej uniknąć niezręcznych sytuacji, kiedy to będziemy wstydzić się wypowiadania na głos imienia będąc na spacerze w parku czy podczas wizyt u rodziny.

5. Unikajmy ludzkich imion

Dla niektórych, dużym nietaktem jest nazwanie zwierzęcia ludzkim imieniem, inni nie przejmują się tym faktem. Pamiętajmy jednak, że wybierając takie imię, ktoś może poczuć się urażony. Dlatego lepiej wykazać się kreatywnością, a przy okazji zaoszczędzimy sobie nieprzyjemnych i niezręcznych sytuacji.

6. Imię powinno pasować do psa przez całe życie

Imię powinno oczywiście pasować do danego psa, jego wyglądu i temperamentu przez całe jego życie. Jeśli Twój pies to przedstawiciel ras dużych takich jak owczarek niemiecki, husky czy dog niemiecki to warto zastanowić się nad imieniem, które pasuje zarówno do szczeniaka, ale także do dużego i dorosłego zwierzęcia. W takiej sytuacji imię typu “Muszka”, “Kuleczka”, “Kruszynka”, “Mała”, “Pikuś” może być nietrafione. To samo dotyczy ras psów małych i miniaturowych. Dla psów niewielkich rozmiarów imię typu “Goryl”, “Rambo” czy “Godzilla” brzmi po prostu komicznie. Oczywiście nikt nie zabroni nam nazwać psa przekornie, jednak róbmy to z wyczuciem.

7. Imię dopasowane do psa

Dobrze, kiedy imię pasuje do danego psa, do jego cech wyglądu czy osobowości i charakteru. Charakterystyczny wygląd, umaszczenie, wyjątkowa cecha, plamka, temperament mogą nam pomóc w doborze idealnego imienia.

Dobre imię dla psa - trudny wybór

Kierując się powyższymi wskazówkami, łatwiej nam będzie wybrać dobre imię dla psa. Miejmy na względzie fakt, że imię będzie towarzyszyło naszemu zwierzakowi przez całe życie. Zadbajmy więc, aby było przemyślane, krótkie, dźwięczne, łatwe do wymówienia i przywoływało na myśl pozytywne skojarzenia. Zrezygnujmy w obraźliwych czy “ludzkich”, a także ze sztampowych i popularnych imion, aby po przywołaniu naszego czworonoga nie zbiegło się do nas pół osiedla. Imię dla psa, oczywiście, musi się nam podobać i pasować do pupila, zarówno szczenięcia, jak i dorosłego psa. W doborze imienia psa kierujmy się wyobraźnią lub zainspirujmy się ulubioną książką, filmem, serialem czy bajką. Dzięki temu z pewnością zostaniemy docenieni przez innym miłośników psów.

Autor: Marta Szwajkiewicz-Puza

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel